Pick: Κόντρα στην ταλαίπωρη και απογοητευμένη Σεβίλλη

Έλτσε – Σεβίλλη (6/3/2021, 17:15), Ισπανία Λα Λίγκα

Η Έλτσε μπορεί να εκμεταλλευτεί την πίκρα και την κόπωση που υπάρχει στο στρατόπεδο της Σεβίλλης μετά το μεσοβδόμαδο αποκλεισμό στο Κύπελλο.

«Άδειασε» ψυχολογικά και σωματικά

Οι «ιλιθιτάνος» παίζουν την… ύπαρξή τους σε κάθε παιχνίδι πλέον και δεν έχουν περιθώριο να «παραβλέψουν» κάποιο ματς, αφού παραμένουν στη διακεκαυμένη ζώνη και ζορίζει η υπόθεση-παραμονή.

Μετά την πρόσληψη του Εσκριμπά, η Έλτσε έγινε πιο μαχητική και «κάλυψε» με αυτόν τον τρόπο το… κενό ποιότητας στο ρόστερ της, παρότι στη Γρανάδα υπέστη οδυνηρή ήττα (2-1), αφού λύγισε με γκολ στο 79’.

Από την άλλη, οι Σεβιγιάνοι τα έκαναν… μαντάρα την Τετάρτη στην έδρα της Μπαρτσελόνα, όπου ηττήθηκαν 3-0 στην παράταση και αποκλείστηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου, παρόλο που είχαν νικήσει 2-0 στο πρώτο ματς.

Η ομάδα του Λοπετέγι έδειξε να λυγίζει στα δύσκολα και δεν άντεξε στις πιέσεις των Καταλανών, ενώ είναι δεδομένο ότι θα έχει «αδειάσει» από δυνάμεις, αφού αγωνίστηκε 120 λεπτά στο… κόκκινο.

Μάλιστα, αυτή ήταν η 3η ήττα στα 4 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις για τους «νερβιονένσες», που κάνουν… κοιλιά.

Παρά τη δεδομένη ανωτερότητα της Σεβίλλης, θεωρούμε ότι η μαχητική Έλτσε θα το παλέψει όσο δεν πάει και μπορεί να εκμεταλλευτεί την κούραση και την απογοήτευση που επικρατεί στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων. Η διπλή ευκαιρία (1Χ) σε απόδοση 2,35 στην Bwin.