Pick: Θα το παλέψει ο Χάσι

Αλ Ραέντ – Αλ Νασρ (15/1/2021,17:10) Σαουδική Αραβία Προ Λιγκ

Καμπανάκια ηχούν στα αυτιά του Μπέσνικ Χάσι. Ο Κοσοβάρος προπονητής που πέρασε κι από την Ελλάδα αισθάνεται… φωτιές στον πάγκο της Αλ Ραέντ της Σαουδικής Αραβίας. Οι Άραβες δεν έχουν και πολύ μεγάλη υπομονή με τους προπονητές. Η Αλ Ραέντ νίκησε τελευταία φορά στις 23/11. Έκτοτε έχουν περάσει οκτώ ματς με πέντε ήττες και τρεις ισοπαλίες, στα οποία η Αλ Ραέντ έχει σκοράρει μόνο στα δύο απ’ αυτά.

Το χειρότερο για την ομάδα του Χάσι είναι ο εκνευρισμός και τα τελευταία λεπτά. Με την Αλ Ιτιχάντ στις 21/12 πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά ακυρώθηκε από το VAR (0-0). Εναντίον της Αλ Αχλί στις 2/1 προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δέχτηκε ανατροπή και το καθοριστικό γκολ στο 90+3’. Με τη Αλ Καντισίγια προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, όμως και πάλι ισοφαρίστηκε στο 90’ (2-2). Στις διαμαρτυρίες έχασε με κόκκινη και τον Μίλετιτς. Και την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Αλ Τααβόν ήταν πολύ καλύτερη ως το 53’, αλλά έχασε με κόκκινη τον Φαλάτα (0-0). Γενικά, κάτι πάει να κάνει η Αλ Ραέντ, αλλά κάπου το χάνει.

Κομβική η νίκη κυπέλλου

Για την Αλ Νασρ, σημερινή αντίπαλος της Αλ Ραέντ, ξεκίνησε πολύ άσχημα, αλλά τον τελευταίο μήνα τα αποτελέσματά της έχουν βελτιωθεί σημαντικά. Κομβικό σημείο σ’ αυτή τη βελτίωση υπήρξε το ματς κυπέλλου με την Αλ Ραέντ, στο οποίο η Αλ Νασρ νίκησε 2-0. Η νίκη αυτή έσπασε το σερί των πέντε αγώνων χωρίς νίκη. Συνολικά η Αλ Νασρ ως τότε είχε το πολύ φτωχό ρεκόρ 2-1-7. Από εκείνη τη νίκη και μετά έχει 3-1-0. Μάλιστα σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ σε κάθε παιχνίδι της.

Η Αλ Ραέντ δεν έχει νικήσει ποτέ την Αλ Νασρ σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας (0-3-11 ρεκόρ). Το ματς δεν είναι και το καλύτερο δυνατό για να ψάξει ο Χάσι την ανάκαμψη, αλλά επειδή φαίνεται ότι οι παίκτες του κάτι θέλουν να κάνουν γι’ αυτόν, θα το παλέψει.

Η επιλογή αμφίσκορου (Goal/Goal) και Over 2,5 πληρώνει 1,97 στην Stoiximan.