Pick: Τρίποντο και σωτηρία

Άμπια Γουόριορς – Ανταμάουα (28/7/2021, 18:00) Νιγηρία Πρέμιερ Λιγκ

Τα πράγματα είναι πολύ απλά σήμερα για την γηπεδούχο. Η ομάδα από την Ουμουάχια, την νοτιοανατολική περιοχή των Ίμπο, έχει τη δυνατότητα με τρίποντο να κάνει το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος. Με αντίπαλο, μάλιστα, την ουραγό της βαθμολογίας και ήδη υποβιβασμένη Ανταμάουα, το τρίποντο μοιάζει με υποχρέωση, όχι με ευκαιρία.

Στα δύο τελευταία ματς η Άμπια δεν έχει ευνοϊκό πρόγραμμα. Πάει στον πάντα αφιλόξενο βορρά για το ματς με την Κατσίνα και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Νασαράουα, η οποία παλεύει για τη 2η θέση της βαθμολογίας και το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ Αφρικής και θα τα δώσει όλα.

Σε γειτονική έδρα

Το ματς ενδεχομένως να μην δινόταν καν στο πρόγραμμα (αρκετά ματς από το πρωτάθλημα της Νιγηρίας στα οποία «προεξοφλείται» ο νικητής συχνά απουσιάζουν από τις προσφορές των μπουκ) αν η Άμπια αγωνιζόταν στη φυσική της έδρα, όμως έχει επιλέξει να παίζει στην Άμπα, τη μεγαλύτερη πόλη της περιοχής (και έδρα της Ενίμπα).

Η Ανταμάουα έχει αποχαιρετήσει από νωρίς την προσπάθεια να σωθεί. Το εκτός έδρας ρεκόρ της τη φετινή περίοδο είναι απολύτως εύγλωττο: 0-1-16 με συνολικά γκολ 2-32. Από τις 16 ήττες της οι 11 ήταν από ημίχρονο (6/6 στα τελευταία της ισάριθμα ματς).

Δικαίως βρίσκεται τόσο χαμηλά η απόδοση του άσου. Αν τον επιλέξουμε από ημίχρονο, ανεβαίνει δραστικά προσφέρεται στο 1,83 στη Bet365.