Pick: Από ημίχρονο για τον τίτλο

Ενίμπα – Τζιγκάβα (18/2021, 18:00) Νιγηρία Πρέμιερ

Τα ψέματα τελείωσαν. Κλασική φράση-κλισέ στα ποδοσφαιρικά ρεπορτάζ όταν έχουμε να κάνουμε με καλές ομάδες, οι οποίες προς το τέλος της χρονιάς κινδυνεύουν να χάσουν τους στόχους τους. Η Ενίμπα, ο «γίγαντας» του ποδοσφαίρου της Νιγηρίας τα τελευταία χρόνια, βρίσκεται στην 5η θέση, έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άκβα Γιουνάιτεντ, έξι αγωνιστικές πριν από τη λήξη. Είναι φανερό ότι οποιαδήποτε απώλεια, ειδικά εντός έδρας, θα εκτροχιάσει την ομάδα. Mπορεί κι εκτός διεθνών εισιτηρίων ακόμα και για το CAF Cup. Πόσο μάλλον για το Τσάμπιονς Λιγκ Αφρικής, στο οποίο έχει… καλομάθει να συμμετέχει.

Ο προπονητής Φατάι Όσου ήταν πολύ ψύχραιμος μετά το αποτέλεσμα της περασμένης εβδομάδας. Tην ήττα στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής από την Άκβα εκτός με 1-0, με γκολ που σημειώθηκε από πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς. «Έχουμε ακόμα ελπίδες και μάλιστα πολλές», είπε. Το πρόγραμμα πράγματι μπορεί να θεωρηθεί βατό. H Ενίμπα αντιμετωπίζει ομάδες εκτός της πρώτης οκτάδας και μπορεί να διεκδικήσει βαθμούς κι εκτός έδρας. Εννοείται ότι στα τρία ματς που απομένουν εντός οτιδήποτε άλλο εκτός από 3/3 νίκες ισοδυναμεί με αυτοκτονία.

Κρατάει τη θέση αν πάρει πρωτάθλημα

Η πίεση στον Όσου αυξάνεται όσο διαβάζει ότι η διοίκηση κάνει επαφές με διεθνείς κόουτς (π.χ. τον Γκανέζο Ιμπραήμ Τάνκο, που ως παίκτης αγωνίστηκε στη Γερμανία) για την επόμενη σεζόν. Μόνη ελπίδα του να κρατήσει τη δουλειά, ο τίτλος. Οι παίκτες του έχουν φουλ κίνητρο. Πιθανότατα θα μπουν στο γήπεδο με διάθεση εκδίκησης για την ήττα της τελευταίας στιγμής την περασμένη εβδομάδα.

Η σημερινή αντίπαλος Τζιγκάβα έχει το εύγλωττο ρεκόρ 1-3-12 εκτός έδρας. Από αυτές τις 12 ήττες της οι δέκα είχαν διαμορφωθεί ήδη με γκολ που δέχτηκε από το πρώτο ημίχρονο. Για την Τζιγκάβα τα πιο σημαντικά ματς της χρονιάς είναι τα εντός με την Γουάρι Γουλβς και την Ιφεάνι Ούμπα, ομάδες που επίσης διεκδικούν την παραμονή. Αν τα πάρει αυτά τα ματς, θα σωθεί.

Έχει νόημα να παίξουμε ότι η Ενίμπα θα προηγηθεί από το ημίχρονο και θα εξασφαλίσει το τρίποντο. H επιλγοή «1 ημίχρονο-1 τελικό» πληρώνει 1,91 στη Stoiximan.