Pick: Δύσκολα θα βρει ρυθμό

Μπαγκλαντές – Αφγανιστάν (3/6/2021, 17:00) Προκριματικά Μουντιάλ 2022

Ματς μεταξύ δύο ομάδων που δεν έχουν την παραμικρή πιθανότητα να προκριθούν στην επόμενη φάση των προκριματικών. Είναι προφανές από την ιστορία και τη δυναμική τους ότι η συμμετοχή στα προκριματικά και μόνο αποτελεί επιτυχία. Στο Μπαγκλαντές το ποδόσφαιρο κάνει βήματα προόδου, αλλά δεν μπορεί ακόμα να συναγωνιστεί το κρίκετ. Το Αφγανιστάν, ρημαγμένο από τις εμφύλιες διαμάχες δεκαετιών, έφτιαξε τα τελευταία χρόνια εθνική ομάδα. Απευθύνθηκε σε παίκτες της διασποράς, κυρίως στην Ευρώπη.

Σε ουδέτερο γήπεδο ο αγώνας, στο «Τζασίμ Μπιν Χαμάντ» της Ντόχα. Μια κατάσταση κάθε άλλο παρά πρωτόγνωρη. Ειδικά για τους Αφγανούς, που δεν έχουν αξιωθεί να παίξουν παρά ελάχιστα ματς στην Καμπούλ. Το Μπαγκλαντές είχε κανονίσει να μεταβεί νωρίτερα στο Κατάρ και τη Σαουδική Αραβία για φιλικά ματς, αλλά τα μπέρδεψαν οι διοικούντες με τα πρωτόκολλα της καραντίνας. Τελικά η αποστολή προετοιμάστηκε στην πόλη Σιλχέτ πριν βρεθεί στη Ντόχα ίσα ίσα για τους αγώνες.

Σημασία στην άμυνα

Ο Τζέιμι Ντέι, ο προπονητής του Μπαγκλαντές, από το 2018 που ανέλαβε αποφάσισε να δώσει σημασία στην άμυνα, για να βελτιώσει τα αποτελέσματα. Η ομάδα του μπορεί να μην πετυχαίνει γκολ συχνά απέναντι σε ποιοτικότερους αντιπάλους, αλλά κρατάει γερά στην άμυνα με συνεχές τρέξιμο. Με το Κατάρ και το Ομάν εκτός έδρας δεν τα κατάφερε (ήττες 5-0 και 4-1 αντίστοιχα). Αλλά στο εντός με το Κατάρ ηττήθηκε μόλις με 2-0. Το δεύτερο γκολ μπήκε στις καθυστερήσεις του ματς. Στο εκτός με την Ινδία πήρε τον μοναδικό του βαθμό (1-1, με το γκολ των Ινδών στο 88’). Και στο εκτός έδρας με το Αφγανιστάν, που έγινε στη Ντουσαμπέ του Τατζικιστάν, ηττήθηκε με 1-0.

Έχει νόημα να παίξουμε ότι το ποιοτικότερο Αφγανιστάν θα δυσκολευτεί να βρει ρυθμό, αφού είναι το πρώτο της ματς από το «σετ» των τριών αγώνων που θα δώσει στο Κατάρ. Συν τοις άλλοις, οι Αφγανοί θα έχουν να αντιμετωπίσουν μια ομάδα προσανατολισμένη στην άμυνα, οπότε θα χρειαστεί να δημιουργήσουν για να πάρουν αποτέλεσμα. Το under 2,5 σε απόδοση 1,75 στην Interwetten μπορεί να επιβεβαιωθεί.