Pick: «Αετομαχία» με φαβορί

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ (24/01/2021, 19:30) Ελλάδα Σουπερλίγκ

Ντέρμπι «δικέφαλων» στην Τούμπα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ. Ο νικητής θα επιβραβευτεί με τη δεύτερη θέση, που τώρα μοιράζονται η «Ένωση» και ο Άρης.

Οι δύο αντίπαλοι διανύουν περίοδο αγωνιστικής ανάτασης αφήνοντας πίσω τους ένα κακό διάστημα, που τους στοίχισε την απώλεια πολύτιμων βαθμών. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν εντυπωσιακή απέναντι στον ΟΦΗ του οποίου επιβλήθηκε 3-0 στο Ηράκλειο την περασμένη Κυριακή. Είχε προηγηθεί η πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό, που πάντως δεν συνδυάστηκε με νίκη. Μεσοβδόμαδα συνέτριψε την ΑΕΛ με 5-0 στο πλαίσιο του Κυπέλλου.

Οι πρόσφατες προσθήκες των Ουάρντα και Κρμέντσικ φαίνεται πως μεταμόρφωσαν τον ΠΑΟΚ. Ο πρώτος έχει «δέσει» περισσότερο τη μεσαία και την επιθετική γραμμή και ο δεύτερος δείχνει ότι είναι ένας ικανότατος φορ, που έλειπε από την ομάδα.

Τη συμμάζεψε ο Χιμένεθ

Σε ό,τι έχει να κάνει με την ΑΕΚ, η δική της σαφής βελτίωση φέρει την υπογραφή του Μανόλο Χιμένεθ. Ο Ισπανός προπονητής συμμάζεψε την άμυνα και η «Ένωση» έγινε και πάλι αξιόπιστη στα μετόπισθεν έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ σε τέσσερα παιχνίδια.

Η ΑΕΚ στηρίζεται πλέον στην ανασταλτική της λειτουργία και αυτή την έχει βοηθήσει να καταγράψει τέσσερις νίκες στη σειρά (πέντε αν υπολογιστεί και το μεσοβδόμαδο 2-0 απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης για το Κύπελλο) ώστε να βρεθεί στη δεύτερη θέση. Αξίζει να σημειωθεί πως όλες ήταν στο γκολ (1-0 οι τρεις).

Στην Τούμπα αναμένεται να παραταχθεί με ενισχυμένο κέντρο και με πρωταρχικό στόχο να μην απειληθεί από τον αντίπαλό της.

Οι δύο ομάδες θα προσεγγίσουν με διαφορετικό τρόπο και τακτική το παιχνίδι, που ενδεχομένως να κριθεί στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβάλει τον δικό του ρυθμό στην Τούμπα και έχει περισσότερες λύσεις, διατηρεί προβάδισμα. Η νίκη του προσφέρεται στο 2.02 από τη novibet.