Pick: Το Τσάμπιονς Λιγκ και η εκδίκηση

Το Τσάμπιονς Λιγκ

Στουτγάρδη – Γκλάντμπαχ (03/02/2021, 21:45) Γερμανία Κύπελλο

Ο θεσμός του κυπέλλου είναι άλλο πράγμα. Κάποιες ομάδες το βλέπουν σαν βάρος και άλλες το θέλουν όπως το Τσάμπιονς Λιγκ. Κάπου εκεί παραμονεύουν τα… περίεργα.

Στη φάση των 16 του κυπέλλου της Γερμανίας (μονοί αγώνες – με παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί), ξεχωρίζει η πολύ μεγάλη αναμέτρηση της Στουργάδης με τη Γκλάντμπαχ. Δύο ξεχωριστών ομάδων φέτος, για διαφορετικούς λόγους.

Οι γηπεδούχοι είναι στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πληρώσει την εντός έδρας δυστοκία τους. Μόλις πρώτη νίκη στο Μερτσέντες Μπενς Αρένα, αυτή της περασμένης Παρασκευής κόντρα στη Μάιντζ.

«Για εμάς το κύπελλο είναι κάτι σαν το Τσάμπιονς Λιγκ» δήλωσε ο αθλητικός διευθυντής Στουτγάρδης Σβεν Μίζλινταντ, ενώ στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και ο τεχνικός Μαράτσο. «Είναι ένα κορυφαίο παιχνίδι. Θέλουμε να παίξουμε επιθετικά και θαρραλέα».

Οι φιλοξενούμενοι βλέπουν με αξιώσεις την τετράδα και γι’ αυτό θα παλέψουν μέχρι το τέλος της σεζόν. Είναι αήττητοι μέσα στο 2021 (4-2-0) και ταξιδεύουν στη Στουτγάρδη με μία… νότα εκδίκησης. Μη ξεχνάμε ότι το 2-2 στις 16 Ιανουαρίου, προήλθε με ανύπαρκτο πέναλτι στο 96’.

Όσον αφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια, στα προηγούμενα 98 (!), η Στουτγάρδη μετράει 39 νίκες, έναντι 30 της Γκλάντμπαχ. Τα υπόλοιπα 29 μοιράστηκαν στα ίσα. Τέλος πρέπει να σημειωθεί, ότι μιλάμε για δύο από τις καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας με 35 και 36 γκολ αντίστοιχα.

Με βάση την… κάψα των γηπεδούχων, και το αίσθημα αδικίας των φιλοξενούμενων μπορεί το ματς να ανοίξει από την αρχή. Το Goal Α ημιχρόνου παραμονεύει με απόδοση 3,50 στη Novibet.