Pick: Ζητώντας το… φαινομενικά ανάποδο

φαινομενικά ανάποδο

Γαλλία – Γερμανία (15/06/2021, 22:00) EURO 2020

Η αναμέτρηση της Γαλλίας με τη Γερμανία στο «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου σίγουρα κλέβει την παράσταση. Να ζητάς το… φαινομενικά ανάποδο είναι πρόκληση.

Σε τέτοια παιχνίδια μπορείς να περιμένεις το χειρότερο και το καλύτερο. Από μία… σούπα που θα φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη (κανένα στείρο 0-0), μέχρι τη μπαλάρα και το σκορ που θα σου βγουν τα μάτια!

Για τη Γαλλία τι να πει κανείς. Η φιναλίστ του προηγούμενου EURO και Πρωταθλήτρια Κόσμου του 2018, είναι ένα από τα φαβορί και σε αυτήν τη διοργάνωση. Ίσως η ομάδα με τις περισσότερες λύσεις σε κάθε θέση, ενώ ενισχύεται κι άλλο στην επίθεση με την επιστροφή του Μπενζεμά.

Ο Ντεσάν δείνχει να κρατάει τις ισορροπίες ανάμεσα στους «σταρ» και τις πρόσφατες προστριβές να ανήκουν στο παρελθόν. Επίσης θα έχει στη διάθεση του τον Μπενζεμά, που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού από το φιλικό με τη Βουλγαρία.

Η Γερμανία στο φινάλε του Γιοακίμ Λεβ στον πάγκο της, θέλει να επιστρέψει στην κορυφή. Το θέμα είναι αν μπορεί; Σίγουρα θα παίξει για τη νίκη, όμως μέχρι στιγμής έχει δείξει ότι έχει πολλά κενά στην άμυνά της. Αν πάει με το… μαχαίρι στα δόντια σίγουρα θα το πληρώσει, ενώ πολύ σημαντική είναι η απουσία του Γκόρετσκα.

Το… φαινομενικά ανάποδο

Υπάρχουν κάποια στοιχεία τόσο στη φετινή διοργάνωση, όσο και στο ζευγάρι που το… ανάποδο ποντάρισμα δείχνει να έχει τύχη. Πέρα φυσικά και από τη δυναμικότητα των δύο ομάδων.

• Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 31 φορές. Η Γαλλία έχει 14 νίκες, η Γερμανία 10, ενώ εφτά ματς έληξαν ισόπαλα. Η τελευταία νίκη των Γερμανών ήρθε το 2014. Έκτοτε, η Γαλλία παραμένει αήττητη (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες).
  • Γαλλία και Γερμανία έχουν παίξει 18 φορές σε επίσημο ματς. Στα δύο πρώτα και στο τελευταίο (2018) σημειώθηκε G & O 2,5. Οι πέντε προηγούμενες επίσημες «μονομαχίες» τους (1986-2018) έμειναν στο NG & U 2,5.
  • Στα πέντε παιχνίδια της Γαλλίας στο 2021 και στα εννιά από τα 10 τελευταία σημειώθηκε NG (& U 2,5) στα ημίχρονά της. Εξαίρεση αποτέλεσε το εντός έδρας 4-2 επί της Σουηδίας (2-1 ημίχρονο), στις 17/11/20. Πάντως, το NG στο α’ μέρος πληρώνει… τίποτα (1,16).
  • Η Γερμανία έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα στα 12 τελευταία της ματς στο έδαφός της.

Τέλος, στους πρώτους 10 αγώνες του Euro 2020 έχουμε μόλις ένα Γκολ Α’ ημιχρόνου (δεν υπολογίζεται το Ουγγαρία – Πορτογαλία), αυτό στην αναμέτρηση της Αυστρίας με τη Βόρεια Μακεδονία.

Με βάση τα προαναφερόμενα και με αρκετό ρίσκο, αξίζει το Γκολ Α’ ημιχρόνου με απόδοση 5,00 στη Bet365.