Pick: Μεσημεριανή πρόκληση τα γκολ στο ημίχρονο

Μεσημεριανή πρόκληση τα γκολ στο ημίχρονο

Λέουβεν – Γκενκ (05/4/21, 14:30), Βέλγιο Ζούπιλερ Λιγκ

Δευτέρα του Πάσχα σήμερα για τους Καθολικούς κι αφού είναι αργία, η Λίγκα του Βελγίου έχει ορίσει τρεις αγώνες. Ο πρώτος χρονικά, που διεξάγεται το μεσημέρι, είναι αυτός ανάμεσα στη Λέουβεν και την Γκενκ. Βάσει αποδόσεων, η φιλοξενούμενη ξεκινάει ως φαβορί. Όμως τα λεφτά, ίσως να κρύβονται αλλού. Μεσημεριανή πρόκληση τα γκολ στο ημίχρονο, για ένα σούπερ ταμείο.

Καίγονται για τη νίκη

Οι δύο ομάδες έχουν πολύ μεγάλο κίνητρο, λίγο πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Η πρώτη βρίσκεται στην 6η θέση. Με νίκη θα κάνει… άλμα για τη συμμετοχή της στην οχτάδα (2η σειρά πλέι οφ). Ταυτόχρονα, θα διατηρήσει ελπίδες και για την τετράδα (1η σειρά πλέι οφ). Σε αυτήν βρίσκεται η δεύτερη, που όμως χρειάζεται ακόμη βαθμούς για να σιγουρέψει τη συμμετοχή της. Επιπλέον, παραμένει στο «κυνήγι» της Κλαμπ Μπριζ, τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο.

Επιθέσεις που «βγάζουν φωτιά»

Λέουβεν και Γκενκ διαθέτουν δύο από τις καλύτερες «γραμμές κρούσης» της κατηγορίας. Η φιλοξενούμενη είναι 2η στο σχετικό πίνακα και η γηπεδούχος 5η. Πάντως και οι δύο και κυρίως η Λέουβεν τρώνε γκολ και με σχετική ευκολία.

Τα συνολικά στατιστικά τους

Αμφότερες έχουν δώσει από 34 επίσημα ματς, από τις αρχές Αυγούστου. Τα γκολ για τη Λέουβεν είναι 57-58 (51-51 στο πρωτάθλημα) και για την Γκενκ 65-45 (58-43 στο πρωτάθλημα). Η γηπεδούχος έχει 24 Over 2,5 και η φιλοξενούμενη 16. Η πρώτη μετράει 25 GG και η δεύτερη 26. Τα G & O 2,5 είναι 21 για τη Λέουβεν και 22 για την Γκενκ. Τα γκολ τους στα πρώτα ημίχρονα είναι 26-25 και 32-19, αντίστοιχα.

Τα επιμέρους στατιστικά τους

Η Λέουβεν σε 17 επίσημα εντός, έχει 11 Over 2,5, 11 GG (τέσσερα σε α’ ημίχρονα) και 10 G & O 2,5. Τα γκολ της είναι 21-18 και 12-9 πιο συγκεκριμένα, στα πρώτα 45λεπτα. Η Γκενκ σε 17 επίσημα εκτός έχει 11 Over 2,5, 12 GG (τα 8 σε α’ ημίχρονα) και 11 G & O 2,5. Τα γκολ της είναι 32-17 και 17-11 στα πρώτα 45λεπτα.

Οι δύο πρώτοι σκόρερ

Κι αν οι αριθμοί μπερδεύουν, το ξεκάθαρο είναι πως οι δύο ομάδες διαθέτουν τους ισάριθμους πρώτους σκόρερ του πρωταθλήματος. Στη Λέουβεν παίζει ο Γάλλος Ανρί (20 γκολ) και στην Γκενκ ο Νιγηριανός Ονουάτσου (25 γκολ). Ο πρώτος είχε σκοράρει στην αναμέτρηση του Α’ γύρου. Για την αξία του, το “12xonline” σας έχει ενημερώσει εδώ και καιρό.

Το να σκοράρουν και οι δύο, όπως έγινε στο μεταξύ τους 1-1 του Α’ γύρου, θεωρείται πολύ πιθανό. Το να συνδυαστεί το «αμφίσκορο» και με Over 2,5, επίσης… παίζει πολύ! Γι’ αυτό εξάλλου και οι συγκεκριμένες επιλογές δεν πληρώνουν ιδιαίτερα καλά. Ο… θησαυρός όμως, ίσως να κρύβεται στις επιλογές του α’ μέρους.

Το να σκοράρουν και οι δύο (GG) ως την ανάπαυλα, πληρώνει «3,70» στην pamestoixima.