Pick: Υποτιμούν τη συχνότητα

Αραράτ Αρμένια – Νόα (6/5/2021, 18:00) Αρμενία Πρέμιερ

Στις 10 Ιουλίου 2020 οι δύο ομάδες που βρίσκονται σήμερα αντιμέτωπες βρέθηκαν στον τελικό του κυπέλλου Αρμενίας. Και έδωσαν το πιο συναρπαστικό, από πλευράς σκορ, αγώνα που έχει καταγραφεί ποτέ στη χώρα.

Το τελικό σκορ 5-5 (!), όσο κι αν είναι υπερβολικό από μόνο του, δεν λέει τίποτα μπροστά στην εξέλιξη του σκορ. Η Αραράτ βρέθηκε μπροστά 0-3 στο 29’ και 1-4 στο ημίχρονο. Δέχτηκε τρία γκολ μέσα σε 11 λεπτά (56’-67’) και στις καθυστερήσεις του ματς έμεινε με δέκα. Στην παράταση η Νόα προηγήθηκε στο 115’, η Αραράτ με δέκα παίκτες ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα και τελικά το κύπελλο κρίθηκε στα πέναλτι. Τελική νικήτρια η Νόα.

Τέσσερις μέρες αργότερα, η Αραράτ νίκησε 2-0 τη Νόα για το πρωτάθλημα κι εξασφάλισε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της ιστορίας της, στα δύο μόλις χρόνια παρουσίας της στην πρώτη κατηγορία. Πριν συμπληρωθεί ένας μήνας από τότε (9/8) οι δύο ομάδες βρέθηκαν πάλι στον τελικό του Σούπερ Καπ, όπου η Νόα επικράτησε στην παράταση με 2-1. Στο τελευταίο τους ματς, στις 23/11, η Αραράτ επικράτησε με 3-1.

Στο 75% το αμφίσκορο

Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 12 φορές τα τελευταία τρία χρόνια για όλες τις διοργανώσεις. Στις 9 απ’ αυτές έχουν καταφέρει να σκοράρουν και οι δύο στο ματς, ανεξαρτήτως προπονητή που τις καθοδηγεί ή παικτών που αγωνίζονται. Είναι ένα στοιχείο που, όπως φαίνεται, δεν μετράει τόσο στη γνώμη των μπουκ, όσο η βαθμολογική κρισιμότητα του αγώνα.

Η Νόα βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς και η Αραράτ-Αρμένια στην 4η με 29. Και μόνο αυτό δείχνει πόσο σημαντικό είναι το παιχνίδι, με 5-6 παιχνίδια να απομένουν στην καθεμιά. Μ’ αυτή τη λογική οι μπουκ «έκοψαν» τις αποδόσεις στη… συμπεριφορά των γκολ, ότι οι δύο ομάδες θα σκεφτούν πρώτα να μην χάσουν και θα παρουσιαστούν πιο κουμπωμένες απ’ όσο συνήθως.

Η συνήθειά τους, πάντως, είναι άλλη. Σχεδόν όλα τα ματς που βρέθηκαν αντιμέτωπες έκριναν κάτι. Η συχνότητα του αμφίσκορου είναι πολύ μεγάλη για να την παραβλέπουμε. Έχει νόημα να ποντάρουμε ότι θα εμφανιστεί και σ’ αυτό εδώ, που ναι μεν είναι κρίσιμο, αλλά όχι και «χωρίς αύριο». Η επιλογή του Goal/Goal πληρώνει 1,92 στην Championsbet.