Pick: H αντίδραση της φανέλας

Γαλατασαράι – Καϊσέρισπορ (12/2/2022, 18:00) Τουρκία Σουπερλίγκ

Θα πρέπει να ψάξει κάποιος πολύ βαθιά στην ιστορία του τουρκικού ποδοσφαίρου για να βρει τέτοια χάλια σεζόν της Γαλατασαράι. Την περίοδο 1981-82, δηλαδή πριν 40 χρόνια, είχε τερματίσει 11η στο πρωτάθλημα, με ρεκόρ 10-12-10, αλλά είχε γλυκάνει τους οπαδούς της με την κατάκτηση του κυπέλλου. Φέτος βρίσκεται στην 13η θέση, έχει ήδη αποκλειστεί από το κύπελλο και το μέλλον διαγράφεται ζοφερό. Ήδη έχει σπάσει ένα αρνητικό ρεκόρ, ποτέ ξανά στην ιστορία της δεν έχει μετρήσει μόνο μία νίκη σε 13 ματς πρωταθλήματος (1-5-7 έχει τώρα).

Ο Ισπανός προπονητής Τορέντ από τότε που ανέλαβε να μπει στα παπούτσια του «πολύ» Φατίχ Τερίμ δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης! Το τελευταίο ματς, βέβαια, είχε κάποια ψήγματα αισιοδοξίας, δεδομένου ότι η ομάδα πήρε 1-1 εκτός από την Αλάνιασπορ που βρίσκεται στην 4άδα, ισοφάρισε γρήγορα (41’) το γκολ που δέχτηκε (39’) και στο τελευταίο 20λεπτο, παίζοντας με παίκτη παραπάνω, πίεσε για το νικητήριο, το οποίο δεν βρήκε.

Απέναντί της βρίσκει την Καϊσέρισπορ, που πανηγυρίζει ακόμα για τη μεσοβδόμαδη πρόκρισή της επί της Φενέρμπαχτσε (1-0) στο κύπελλο, και μάλιστα εκτός έδρας. Τα κατάφερε η Καϊσέρι παίζοντας σε όλο το β’ μέρος με παίκτη λιγότερο και σκοράροντας στο 90’! Η ομάδα της Καισάρειας έχει αποκτήσει σημαντικότατη διαφορά από την ουρά (στο +9 βρίσκεται) εξαιτίας κυρίως των εντός έδρας αποτελεσμάτων της. Με ρεκόρ 8-3-1 εντός έχει μαζέψει τους 27 από τους 34 βαθμούς της εντός, ενώ εκτός έδρας έχει το μετριότατο 1-4-7.

Δεν χρειάζεται μεγάλη ανάλυση. Η επιλογή μας στη Γαλατά βασίζεται περισσότερο στην αντίδραση και τη φανέλα (και στην κούραση, σωματική και ψυχολογική, της Καϊσέρι) και λιγότερο σε αγωνιστικά κριτήρια. Αν η Γαλατά δεν πάρει κι αυτό το ματς προφανώς θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά προς τα κάτω. Άλλωστε απέχει μόλις 3 βαθμούς από τη ζώνη υποβιβασμού…

Ο άσος τιμάται στο 1,80 στο pamestoixima.gr.