Pick: Δεν αρκεί η αλλαγή προπονητή

Αλ Μάσρι – Βάντι Ντέγκλα (28/05/2021, 18:00), Πρέμιερ Λιγκ Αιγύπτου

Βαθιά μέσα στον… γκρεμό βρίσκεται η Βάντι Ντέγκλα και αποφάσισε να προχωρήσει σε «ηλεκτροσόκ» με μια νέα αλλαγή προπονητή. Ωστόσο, απέναντι στην ισχυρή Αλ Μάσρι αυτό ίσως να μην είναι αρκετό για να επιστρέψει στις επιτυχίες.

Οι ελπίδες παραμονής λιγόστεψαν, απέλυσε τον Σάλας η Βάντι Ντέγκλα

Στην προτελευταία θέση της αιγυπτιακής Πρέμιερ Λιγκ παραμένει, λοιπόν, η Βάντι Ντέγκλα. Μετά την εντός έδρας ήττα από την Ελ Γκεΐς την Τρίτη (0-1), με την οποία συμπλήρωσε 6 αγώνες όλων των διοργανώσεων δίχως νίκη, η διοίκηση πήρε τη μεγάλη απόφαση.

Έστειλε στο… ταμείο ανεργίας το Χιλιανό προπονητή Μάριο Σάλας, ο οποίος είχε αναλάβει το σύλλογο μόλις την 1η Φεβρουαρίου. Βέβαια, ο 54χρονος τεχνικός δεν κατάφερε και πολλά σε αυτούς τους σχεδόν 4 μήνες, αφού η ομάδα από το Κάιρο πέτυχε μόλις 2 νίκες στις 13 αγωνιστικές που βρισκόταν αυτός στο τιμόνι και πλέον απέχει 7 βαθμούς από τις θέσεις της σωτηρίας.

Στη θέση του, η Βάντι Ντέγκλα προσέλαβε έναν γνώριμό της. Τον Αμπντέλ Μπακί Γκαμάλ. Ο 50χρονος προπονητής έχει δουλέψει άλλες δύο φορές στην ομάδα. Πέρυσι για ένα μικρό διάστημα μεταξύ της απόλυσης του Τάκη Γκώνια και τον Ιανουάριο όταν λύθηκε η συνεργασία με το Νικόδημο Παπαβασιλείου.

Την πρώτη φορά δεν υπήρχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις. Το Γενάρη, όμως, ο Γκαμάλ κάθισε στον πάγκο σε δύο παιχνίδια και δε γεύτηκε τη χαρά της νίκης. Μάλιστα, στο ντεμπούτο του είχε χάσει από τη «μικρομεσαία» Αλ Γκούνα (0-2 εκτός έδρας).

«Πληγωμένη», αλλά βελτιωμένη στην –υπηρεσιακή- έδρα της η Αλ Μάσρι

Τώρα, έχει μπροστά του μια «πληγωμένη», αλλά πολύ ανώτερη Αλ Μάσρι. Η ομάδα του Πορτ Σάιντ προέρχεται από οδυνηρή ανατροπή στο ματς με την πρωτοπόρο Ζάμαλεκ στο Κάιρο (2-3), που μάλλον της στερεί τις ελπίδες για τη δεύτερη θέση (απέχει μόλις 2 βαθμούς από την Αλ Αχλί, αλλά έχει 5 ματς περισσότερα).

Η ομάδα του Αλί Μαχέρ, που προηγήθηκε πολύ νωρίς. Όμως, έχασε δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, στο φινάλε του οποίου βρέθηκε και με αριθμητικό μειονέκτημα (που αποκαταστάθηκε στο 67ο λεπτό), ενώ το καίριο πλήγμα το δέχτηκε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ωστόσο, η Άλ Μάσρι έχει διορθώσει κατά πολύ την εικόνα της από τον Απρίλιο και μετά στην υπηρεσιακή της έδρα, το «Μποργκ Ελ Αράμπ» της Αλεξάνδρειας. Σε 6 ματς πρωταθλήματος και κυπέλλου έχει πετύχει 4 νίκες, χάνοντας μόνο από την πανίσχυρη Αλ Αχλί, ενώ έχει δεχτεί μονάχα 3 γκολ.

Σύμμαχος των γηπεδούχων η εκπληκτική παράδοση

Επιπλέον, η –τυπικά- οικοδέσποινα διατηρεί μια εντυπωσιακή παράδοση απέναντι στη Βάντι Ντέγκλα. Στις 8 φορές που Αλ Μάσρι φιλοξένησε τις «τίγρεις», κατέγραψε 6 νίκες, ενώ έχει δεχτεί μόλις 1 τέρμα.

Με δεδομένη την ανωτερότητά της και σύμμαχο το παρελθόν, η Αλ Μάσρι μπορεί να δικαιώσει τον τίτλο του φαβορί, με τον «άσσο» να προσφέρεται στο αξιοπρεπέστατο 1,90 από την Interwetten.