Παναθηναϊκός: Πρωταθλητής α΄ ημιχρόνου

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ… ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE INTERWETTEN

Εντυπωσιακές ήταν οι ανακατατάξεις στο  πρωτάθλημα της Superleague Interwetten, μετά την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής. Η ΑΕΚ ανέβηκε στη 2η θέση της κατάταξης, ενώ ο  Άρης «γκρεμίστηκε» στην 4η.  Έπειτα από τις δυο διαδοχικές εντός έδρας ήττες του, με το ίδιο σκορ (0-1) από την «Ένωση» και τον Παναθηναϊκό. Λίγο πριν η διοργάνωση μπει στο τελευταίο 1/3 της κανονικής περιόδου, παρουσιάζει ενδιαφέρον να δούμε κάποια στατιστικά που «βγάζουν» σημεία. Όπως αυτό με τον Παναθηναϊκό που είναι ο… πρωταθλητής α΄ ημιχρόνου. Ιδού, λοιπόν:

-Ο Παναθηναϊκός, όπως αναφέραμε, είναι ο πρωταθλητής του πρώτου ημιχρόνου. Στα εννέα από τα 17 παιχνίδια του ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο 45λεπτο. Ακολουθεί ο Άρης, με οκτώ νίκες ημιχρόνου. Το εντυπωσιακό για τους «πράσινους» είναι πως όποτε προηγηθούν στο ημίχρονο παίρνουν και τη νίκη! Αυτό συνέβη στα οκτώ από τα εννέα ματς του «τριφυλλιού». Μοναδική εξαίρεση αποτελεί ο αγώνας με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ όπου το 0-1 του πρώτου 45λεπτου μετατράπηκε σε 1-1 λίγο πριν από τη λήξη.

-Περισσότερα από τα μισά από τα 17 παιχνίδια του πρωτοπόρου Ολυμπιακού (εννέα) ήταν «Χ» στο ημίχρονο. Οι ομάδες, ωστόσο, με τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρώτο 45λεπτο είναι ο Αστέρας Τρίπολης και η Λάρισα, που έχουν από εννέα. Η ΑΕΛ είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει ακόμη βρεθεί μπροστά στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου. Από την άλλη, η Λαμία είναι η ομάδα με τις περισσότερες ήττες στο α΄ ημίχρονο. Σε 10 από τα 14 παιχνίδια της ήταν πίσω στο σκορ!

Άρης και Απόλλων για under 1.5

Άρης και Απόλλων Σμύρνης έχουν τα περισσότερα under 1.5. Γενικά, σχεδόν ένα στα τρία παιχνίδια του πρωταθλήματος λήγει με 0-1 τέρματα (under 1.5), με το ποσοστό να ανέρχεται σε 30,8%. Οι δυο ομάδες που προαναφέραμε, ωστόσο, ξεπερνούν το 50% στην επιβεβαίωση του under 1.5, με εννέα επιβεβαιώσεις σε 17 ματς (σχεδόν 53%). Ειδικά εκτός έδρας ο Απόλλων έχει 5/9 0-1 τέρματα! Το παράδοξο είναι πως σε δικό του ματς έχει σημειωθεί το μοναδικό 7+ γκολ του φετινού πρωταθλήματος (ήττα από την ΑΕΚ 4-3).

-Το σύνολο τερμάτων «2-3 γκολ» έχει επιβεβαιωθεί σε 57 από τους 117 αγώνες μέχρι τώρα, σε ποσοστό δηλαδή πολύ κοντά στο 50% (48,7%). Υπάρχουν δυο ομάδες, ωστόσο, που έχουν επιβεβαιώσει το συγκεκριμένο σύνολο σε 11 από τα 17 παιχνίδια τους, φθάνοντας το 64%. Πρόκειται για τον ΟΦΗ και τον Παναιτωλικό. Ακολουθεί ο Ολυμπιακός, με 10/17 επιβεβαιώσεις.

Τέσσερις ανατροπές, όλες στο 2/1

-Μόλις τέσσερις ανατροπές έχουν γίνει στα μέχρι τώρα παιχνίδια, όλες στο 2/1. Πιο πρόσφατη στο ματς Ατρομήτου – ΠΑΟΚ 3-2, της 7ης Ιανουαρίου (0-1 ημίχρονο, 3-2 τελικό). Οι άλλες καταγράφηκαν στα παιχνίδια ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα( 2-1, 0-1), Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα (2-1, 0-1) και Άρης – Λαμία (0-1, 3-1).

-Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που έχει τα περισσότερα goal ημιχρόνου. Γενικά, το να σκοράρουν και οι δυο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο, στο πρωτάθλημα της Superleague δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Έχει συμβεί σε 4/17 ματς της ΑΕΚ, ενώ από τρία αμφίσκορα ημιχρόνου έχουν ΟΦΗ, Απόλλων Σμύρνης και Παναιτωλικός.

-Τα σκορ 1-0, 1-1 και 0-1 είναι αυτά που έχουν τις περισσότερες εμφανίσεις (από 13). Εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως ένα «συνηθισμένο» σκορ όπως το 0-2 δεν έχει εμφανιστεί για 47 ματς, ενώ το 4-2 έχει να εμφανιστεί 230 παιχνίδια! Το 3-2 έχει εμφανιστεί μια φορά, ενώ το 2-3 καθυστερεί για 132 αγώνες.