Pick: Τελικός στο σουτ

Καρσίγιακα – Μπούργος (09/05/2021, 19:00) FIBA Champions League

Διατήρηση ή διαδοχή: Η ώρα της αλήθειας

Στο Νόβγκοροντ ολοκληρώνεται σήμερα το Final-8 του FIBA Champions League. H Καρσίγιακα από την Τουρκία αντιμετωπίζει την Μπούργος από την Ισπανία. Η πρώτη θέλει να ανέβει για πρώτη φορά στην κορυφή, η δεύτερη θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα που κατέκτησε στο ΟΑΚΑ πέρσι κόντρα στην ΑΕΚ. Αναμένεται ένα πολύ σκληρό ματς και πιστεύουμε ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ας δούμε ευθύς αμέσως τον λόγο αλλά και την επιλογή μας στον μεγάλο τελικό.

Καρσίγιακα: Μας δικαίωσε

Κόντρα στη Νίμπουργκ μας δικαίωσε, απέναντι στη Σαραγόσα πέρασε με ανατροπή. Εξαιρετικό σύνολο. Το είχαμε γράψει και πριν λίγες μέρες. Είχαμε μιλήσει για αουτσάιντερ με αξία στο 2.12 και μας πλήρωσε. Η ομάδα του Σαρίτσα κέρδισε τον ημιτελικό οδηγούμενη από έναν εκπλητικό Σεκ Χένρι που σταμάτησε στους 24 πόντους. Ακόμη τρεις ήταν διψήφιοι και στην τελευταία περίοδο το 27-19 της έδωσε τη νίκη με 84-79.

Μπούργος: Έτοιμη για το ριπίτ

Της αξίζουν συγχαρητήρια. Ένα φοβερό σύνολο που ξέρει τι θέλει στο παρκέ. Πολύ καλή σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Στο Final-8 απέκλεισε πρώτα τη Χολόν με 86-77 και μετά επικράτησε του Στρασβούργου με 81-70. Και στα δύο ματς έδωσε μεγάλη έμφαση στην άμυνα και δικαιώθηκε. Πέντε παίκτες διψήφιοι, αφού και στην επίθεση είναι ο ορισμός του συνόλου.

FIBA Champions League: Στοίχημα στο σουτ

Μπορεί η Μπούργος να δίνεται ως φαβορί και δικαιολογημένα, αλλά η Καρσίγιακα είναι πολύ σκληρή ομάδα και διψά γι αυτόν τον τίτλο. Δεν θα χάσει (αν χάσει) με κάτω τα χέρια. Οι μπουκ δίνουν το line του αγώνα στους 4.5 πόντους και επειδή πιστεύουμε ότι ο τελικός μπορεί να κριθεί ακόμη και στο ένα σουτ, θα πάμε με τον άσσο στο χάντικαπ στο +4,5 και απόδοση 1.90 στην Interwetten.