Pick: Λάθος σετ στο εξάποντο

Λάθος σετ στο εξάποντο

Λεβάντε – Κάντιθ (22/01/2022, 15:00), Ισπανία Λα Λίγκα

Ντέρμπι ουραγών στην Πριμέρα το μεσημέρι του Σαββάτου και η πρώτη αίσθηση είναι πως έχουμε λάθος σετ στο εξάποντο παραμονής. Από τη μια η ουραγός Λεβάντε που έχει να αγωνιστεί από τις 8 Ιανουαρίου. Κι από την άλλη η προτελευταία Κάντιθ, των τριών ισοπαλιών στα πέντε τελευταία της. Ο άσος προσφέρεται σε τιμές ισχυρού φαβορί, γύρω στο 1.78, και δεν δικαιολογείται από τα αγωνιστικά δεδομένα. Ούτε καν από τις ειδήσεις δικαιολογείται, αλλά ούτε και από την πρόσφατη παράδοση. Που θέλει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα τρία τελευταία τους στο συγκεκριμένο γήπεδο. Ας μη ξεχνάμε, επίσης, ότι το 60% των εντός έδρας αγώνων της Λεβάντε φέτος έληξε χωρίς νικητή.

Το 4,80 στο διπλό της Κάντιθ δείχνει πόσο λάθος είναι το σετ στο εξάποντο των ουραγών. Οι φιλοξενούμενοι έρχονται από ένα δραματικό 2-2 με την Εσπανιόλ -ισοφαρίστηκαν μάλιστα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Έδειξαν αποφασισμένοι, βγήκαν μπροστά, κυνήγησαν την πρώτη εντός έδρας νίκη, λίγο έλειψε να την πάρουν. Εκτός έδρας έχουν απολογισμό 2-3-5, κάτι που δείχνει πως τους βολεύει να μην είναι το φαβορί του αγώνα. Είναι αποφασισμένη να παλέψει για την παραμονή κι αυτό το δείχνουν οι δυο μεταγραφές που έχει ήδη κάνει. Έχει επιστροφές, έχει την αύρα από τη θετική εκκίνηση του νέου προπονητή, δεν είναι τόσο αουτσάιντερ όσο δείχνουν οι αποδόσεις. Με βάση όλα τα παραπάνω το Χ2 της διπλής ευκαιρίας στο 2.07 μοιάζει να έχει λιγότερο ρίσκο από το 1.78 στον άσο.

Επιλογή μας η διπλή ευκαιρία Χ2, με απόδοση 2.07 (Stoiximan)