Δέκα bullets για το ντέρμπι της καρδιάς μας

Δέκα bullets για το ντέρμπι της καρδιάς μας. Η αντίστροφη μέτρηση για το ελληνικό «κλάσικο» έχει αρχίσει. Οι δυο πιο βαριές φανέλες του ελληνικού πρωταθλήματος, έφθασε η στιγμή να συγκρουστούν, για πρώτη φορά το 2021, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Superleague Interwetten. Στο «Απόστολος Νικολαΐδης», ανήμερα του… Αγίου Βαλεντίνου (Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου, 19:30), ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό κι όλοι αναμένουν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη μονομαχία τους. Από την έκβαση της οποίας θα φανεί, κυρίως, αν οι «πράσινοι» έχουν τις δυνατότητες να «χτυπήσουν» τετράδα.

Καθώς μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα, λοιπόν, ιδού… δέκα bullets για το ντέρμπι της καρδιάς μας. Πιστεύουμε πως θα διαβαστούν με ενδιαφέρον.

-Ο Ολυμπιακός φτάνει στο ελληνικό «κλάσικο» αήττητος για 21 παιχνίδια. Έχοντας, μάλιστα, σκοράρει σε όλα. Εκτός έδρας ο απολογισμός του είναι 7-3-0, ενώ και οι τρεις ισοπαλίες που έφερε ήταν με το ίδιο σκορ: 1-1. Από τα δέκα ματς ως φιλοξενούμενος, δέχτηκε γκολ στα έξι. Τα έξι επιβεβαίωσαν το σύνολο τερμάτων «2-3 γκολ», ενώ έξι ήταν αμφίσκορα και τέσσερα no goal.

-Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, έχει εντός έδρας απολογισμό 5-3-2, με εννέα under 2.5, δυο goal και οκτώ no goal. Πέντε φορές επιβεβαίωσε το σύνολο τερμάτων «0-1 γκολ» κι άλλες τόσες το σύνολο «2-3 γκολ». Τρέχει ένα αήττητο οκτώ αγώνων, ενώ στα 12 τελευταία έχει μια και μοναδική ήττα. Στα έξι από τα εντός έδρας παιχνίδια του σκόραρε, στα τέσσερα δέχτηκε γκολ.

-Ο Ολυμπιακός έχει πολλές περισσότερες τελικές από τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, καταγράφει 257 (12,2 ανά ματς κατά μέσο όρο) ενώ οι «πράσινοι» έχουν 160 (7,62 ανά παιχνίδι).

μέσος όρος των τερμάτων που σημειώνουν φέτος οι «πράσινοι» είναι 1,20 γκολ ανά ματς. Ο αντίστοιχος μέσος όρος του Ολυμπιακού βρίσκεται στο 2,60. Επίσης, οι γηπεδούχοι δέχονται 0,68 γκολ ανά παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι 0,38.

Πρώτη φορά τρία γκολ

-Ο Παναθηναϊκός πέτυχε για πρώτη φορά τρία γκολ φέτος κόντρα στον Ατρόμητο (3-2). Σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια του σκόραρε μέχρι δυο τέρματα.

-Οι δυο ομάδες δεν έχουν φέρει μέχρι τώρα αμφίσκορο στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων τους. Συνήθως και οι δυο βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο πρώτο 45λεπτο των αναμετρήσεων τους. Ο  Παναθηναϊκός έχει μόλις ένα over 1.5 στο ημίχρονο των 10 εντός έδρας φέτος και ο Ολυμπιακός έχει δυο over 1.5. στα δικά του ημίχρονα εκτός.

-Τέσσερις φορές συναντήθηκαν το 2020 οι δυο αντίπαλοι, όλες για το πρωτάθλημα, οι τρεις στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Ο απολογισμός ήταν τρεις νίκες για τους πρωταθλητές και μια ισοπαλία. Αξιοσημείωτο: σε κανένα από τα τέσσερα ματς δεν σκόραραν οι «πράσινοι».

Αήττητος σε οκτώ σερί ντέρμπι “αιωνίων”

-Ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος στα οκτώ τελευταία του παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό. Το ρεκόρ αήττητου σε ντέρμπι «αιωνίων», ωστόσο, είναι 11 διαδοχικά ματς και το κατέχουν οι «ερυθρόλευκοι». Το πέτυχαν από το 1980 μέχρι το 1985.

Βιγιαφάνες είναι ο τελευταίος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού που σκόραρε σε εντός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού. Αυτό συνέβη στις 28 Οκτωβρίου 2017, όταν το «τριφύλλι» επικράτησε 1-0, στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Ο τελευταίος «πράσινος» που σκόραρε, γενικά, κατά των «ερυθρολεύκων» ήταν ο  Γιαν Μολό, με πέναλτι στο 90΄, στις 22 Σεπτεμβρίου 2019 (1-1).

-Στα 13 τελευταία ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μια φορές.