Ρίβερ Πλέιτ: Πως το VAR της στέρησε την ευκαιρία για την ανατροπή (video)

Η Ρίβερ Πλέιτ έκανε μία φοβερή προσπάθεια για το θαύμα της ανατροπής του 0-3 του πρώτου ημιτελικού στο Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά το VAR ήταν αυτό που της στέρησε το… όνειρο, με την Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα να προκρίνεται στον τελικό της διοργάνωσης παρά την ήττα με 0-2, μετά από 20 χρόνια.

Η ομάδα της Αργεντινής ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο γήπεδο και έδειξε πως πιστεύει στην επική ανατροπή. Από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με τον Μάρκους Ρότσα, ενώ στο 44ο λεπτό ο Ράφαελ Μπόρα έκανε από κοντινή απόσταση έκανε το 0-2 για την Ρίβερ.

Πρώτο ακυρωθέν γκολ

Στο 51ο λεπτό η Ρίβερ έφτασε στην επική ανατροπή μιας και πέτυχε το 0-3 με τον Μοντιέλ, αλλά ο διαιτητής μετά την συνδρομή του VAR ακύρωσε το γκολ, θεωρώντας πως υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της επίθεσης των Αργεντινών.

Και το πέναλτι που πήρε πίσω…

Η Παλμέιρας βρέθηκε με παίκτη παραπάνω στο 72ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Ρόχας της Ρίβερ, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, αφού η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα δεν μπορούσε να αντισταθεί στην ορμή των επιθέσεων των Αργεντινών. Στο 75ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Ρίβερ Πλέιτ, μία απόφαση όμως που ανέτρεψε με την βοήθεια του VAR.

Δείτε τις δύο φάσεις στο video που ακολουθεί στο 6.06 και στο 7.46.