Ανοιχτοί λογαριασμοί στο «Ντιέγκο Μαραντόνα». Ιταλοί και Καταλανοί θα παλέψουν με όλες τους τις δυνάμεις για την πρόκριση.

Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2022 22:00

1

2

Πέντε φορές στο παρελθόν η Μπαρτσελόνα έφερε 1-1 εντός στο πρώτο ματς, σε «νοκ άουτ» φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Προκρίθηκε τις τρεις (το 1988, το 1989 και το 1997) κι αποκλείστηκε τις δύο (το 1995 και το 2014).

ΝΑΠΟΛΙ

Το 1-1 που πήρε στο πρώτο ματς θεωρήθηκε (και ήταν) πολύ σημαντικό αποτέλεσμα. Ήταν η 2η από τρεις σερί ισοπαλίες με αυτό το σκορ. Είχε προηγηθεί το εντός έδρας με τη Μίλαν, ακολούθησε το εκτός έδρας με την Κάλιαρι, για το πρωτάθλημα. Παραμένει αήττητη (σε 90λεπτο) στα εννιά ματς της στο 2022. Όμως τώρα, κάθε λάθος κοστίζει ακριβά. Αν παίξει επιθετικά, μπορεί να το πληρώσει. Εξάλλου, εντός έδρας δυσκολεύεται. Νίκησε μόλις σε δύο από τους έξι τελευταίους της αγώνες στο «σπίτι» της. Θα πρέπει να δώσει μεγάλη προσοχή στην άμυνά της. Αν αφήσει χώρους ίσως το πληρώσει. Λείπουν οι Ανγκίσα (μ, 15/0), Λομπότκα (μ, 13/0), Λοθάνο (ε, 21/4) κι ο «εφεδρικός» Μαλκιουί (α, 6/0). Επιστρέφουν οι επιθετικοί Ινσίνε (ε, 20/6), Πολιτάνο (ε, 23/1).

ΝΑΠΟΛΙ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
220228

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Την ισοπαλία της περασμένης εβδομάδας διαδέχτηκε το εντυπωσιακό εκτός έδρας 4-1 επί της Βαλένθια. Έτσι, πήρε σημαντική ψυχολογική ανάσα, καθώς κι ένα μικρό προβάδισμα για την τετράδα. Σε 90λεπτο, ηττήθηκε τελευταία φορά στις 8 Δεκεμβρίου. Έκτοτε, έδωσε 13 επίσημα παιχνίδια. Στα εφτά από αυτά πάντως, έφερε ισοπαλίες. Μάλιστα, σε δύο «νοκ άουτ» διοργανώσεις, στο ισπανικό Σούπερ Καπ και στο κύπελλο, αποκλείστηκε στα πέναλτι. Οι άνθρωποί της ελπίζουν να μην τριτώσει το κακό. Πηγαίνει αποφασισμένη να παλέψει με όλες της τις δυνάμεις. Ωστόσο, οφείλει να βελτιωθεί δραματικά στο ανασταλτικό κομμάτι. Το απουσιολόγιο είναι και πάλι γεμάτο. Λείπουν οι Μπαλντέ (α, 4/0), Λενγκλέ (α, 12/0), Σέρχι Ρομπέρτο (α, 9/2), Φατί (ε, 5/3), Ντεπάι (ε, 16/8). Εκτός κι ο Εζαλζουλί (ε, 10/1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
001110
Μάχη μέχρι τέλους και για τις δύο ομάδες. Βάσει ονόματος και φανέλας, η Μπαρτσελόνα δίνεται φαβορί. Στην πραγματικότητα όμως, το ζευγάρι είναι μοιρασμένο. Το να τελειώσει το ματς ισόπαλο και να οδηγηθεί στην παράταση (ή και στα πέναλτι) είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο. Πρώτη επιλογή το «Χ».
Η διακύβευση της αναμέτρησης είναι μεγάλη και για τις δύο ομάδες. Αμφότερες θα είναι πολύ προσεκτικές και το σκορ δύσκολα θα πάρει διαστάσεις. Ίσως μείνει ξανά σε χαμηλά επίπεδα. Το Under 2,5.
Την Κυριακή έβαλε τρία γκολ ο Ομπαμεγιάνγκ, ίσως στο καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα των «μπλαουγκράνα». Το να βρει και τώρα δίχτυα, πληρώνει «2,50». Το ν’ ανοίξει το σκορ προσφέρεται στο «6,00».