Μπάγερν – Μπενφίκα: Με Νάγκελσμαν για την πρωτιά

Η Μπάγερν φιλοξενεί την Μπενφίκα και θέλει να κάνει το «τέσσερα στα τέσσερα», που θα τη φέρει οριστικά στους «16».

Παρασκευή 10 Μαΐου 2024 02:00

1

2

Οι Βαυαροί δεν έχουν ηττηθεί ποτέ εντός έδρας από πορτογαλική ομάδα. Σε συνολικά 13 παιχνίδια μετρούν 11 νίκες (με 9 Over 2,5) και δύο ισοπαλίες: το 1991 (Πόρτο) και το 2006 (Σπόρτινγκ).

ΜΠΑΓΕΡΝ

Μία εβδομάδα νωρίτερα, γνώρισε μία ταπεινωτικές ήττες στην ιστορία της: ηττήθηκε με 5-0 εκτός από την Γκλάντμπαχ κι αποκλείστηκε από το Κύπελλο. Πλήρωσε την υπεροψία της και τη χαλάρωση. Αντέδρασε στο πρωτάθλημα κι επικράτησε εύκολα με 5-2 της Ουνιόν στο Βερολίνο. Ωστόσο, το γόητρό της παραμένει «λαβωμένο» και σήμερα θα ψάξει ακόμη μία απάντηση προς τους επικριτές της. Εξάλλου, αν νικήσει θα εξασφαλίσει την πρόκριση κι ενδεχομένως και μαθηματικά την πρωτιά. Μαζί με τις Λίβερπουλ, Άγιαξ και Γιουβέντους είναι οι ομάδες που έχουν κάνει το «τρία στα τρία» ως τώρα. Ωστόσο, αυτή είναι η μοναδική που δεν έχει δεχτεί ακόμη γκολ. Ο προπονητής Νάγκελσμαν βρισκόταν σε 15νθήμερη καραντίνα, καθώς βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό. Εχτές ενημέρωσε πως είναι πλέον απολύτως καλά και θα κάτσει κανονικά στον πάγκο. Θα υποβληθεί σε μοριακό έλεγχο πριν από το ματς. Στα αγωνιστικά, θα λείψει ο Τσούπο Μότινγκ (ε, 7/3 και 1/1 στο Τ.Λ.). Αμφίβολος δίνεται ο Ντέιβις (α, 9/0 και 2/0).

ΜΠΑΓΕΡΝ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
111135

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Ο Οκτώβρης αποδείχτηκε ο πιο δύσκολος μήνες γι’ αυτήν. Έδωσε συνολικά έξι αγώνες. Σε αυτούς σημείωσε μόλις μία νίκη (σε 90λεπτο). Γνώρισε δύο ήττες: 1-0 εντός από την Πορτιμονένσε για το πρωτάθλημα και 4-0 εντός από την Μπάγερν, την προηγούμενη αγωνιστική. Έρχεται από δύο σερί ισοπαλίες: 3-3 εκτός με την Γκιμαράες για το Κύπελλο και 1-1 εκτός με την Εστορίλ για το πρωτάθλημα. Είναι ξεκάθαρα ντεφορμέ και κουρασμένη. Βεβαίως απόψε, ενδεχομένως να μεταμορφωθεί. Η διακύβευση της αναμέτρησης είναι σημαντική κι ακόμη κι ο βαθμός, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μεγάλη επιτυχία. Αντικειμενικά πάντως, ξεκινάει ως αουτσάιντερ, με την αποστολή της να χαρακτηρίζεται εξαιρετικά δύσκολη. Ο κόουτς Ζεσούς δηλώνει πανέτοιμος. «Μπαρουτοκαπνισμένος» γαρ σε τέτοιες αναμετρήσεις. Ωστόσο, καλείται να διαχειριστεί αρκετές απουσίες. Λείπουν οι Αντρέ (α, 4/0), Λαζάρο (μ, 3/0), Τζέλσον Φερνάντες (μ, 3/0), Τάαραμπτ (μ, 5/0), Πίνιο (ε, 3/1).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ
201222
Η Μπάγερν είναι το απόλυτο φαβορί κι αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να επιβεβαιώσει αυτόν τον τίτλο. Ωστόσο, σε τιμές γύρω στο «1,15» με «1,20» που προσφέρεται ο «άσσος», κανείς δεν ασχολείται. Κάπως… καλύτερα το να «καθαρίσει» από ημίχρονο: 1Η/ 1Τ: στο «1,57».
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Πολωνός Μαρτσίνιακ. Είχε «σφυρίξει» το Μπάγερν – Μπενφίκα 1-0 το 2016. Αν επαναληφθεί η ιστορία και το σκορ μείνει στα… χαμηλά, το «1 & U 3,5» πληρώνει «2,50».
Στον πρώτο αγώνα, η Μπενφίκα έφαγε και τα τέσσερα γκολ μετά το 70’. Σήμερα θα παίξει με μαζική άμυνα. Θα αντέξει μισή ώρα; Το να μη φάει γκολ ως το 28ο λεπτό πληρώνει «2,40».