Γουέστ Μπρομ – Νότιγχαμ: Θέλει να ξεκολλήσει

Η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ ανοίγει το βράδυ. Η αήττητη στο «Χόθορνς» Γουέστ Μπρομ θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις επιτυχίες απέναντι στην -ανεβασμένη επί Κούπερ- Νότιγχαμ.

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 22:00

1

2

Τα 5/6 τελευταία ματς της Γουέστ Μπρομ έληξαν με No Goal. Στα 4 πιο πρόσφατα σημειώθηκε παράλληλα και Under. Οι 6/7 τελευταίες εξόδους της Νότιγχαμ ολοκληρώθηκαν με «2-3 γκολ».

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Σε 3ο συνεχόμενο παιχνίδι (0-2-1) δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη καθώς περιορίστηκε στη «λευκή» ισοπαλία στο Μπλάκπουλ. Τουλάχιστον, μετά από 4 διαδοχικές εκτός έδρας ήττες πήρε έναν βαθμό και ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες καλές στιγμές. Φυσικά, οι απαιτήσεις από εκείνη είναι μεγαλύτερες και ο πρόσφατος αρνητικός απολογισμός μακριά από το γήπεδό της αύξησε τη διαφορά από τις πρώτες δύο θέσεις που χαρίζουν απευθείας το εισιτήριο ανόδου για την Πρέμιερ. Δειλά-δειλά έχουν αρχίσει να ακούγονται οι πρώτες γκρίνιες για τον Ισμαέλ, με τον Γάλλο να ζητάει επιτακτικά από τους παίκτες του την επιστροφή στις νίκες απέναντι στη Νότιγχαμ. Η ομάδα του, εξάλλου, τα πηγαίνει σαφώς καλύτερα στο «Χόθορνς» όπου διατηρεί το αήττητο (6-3-0). Παραμένει τιμωρημένος ο Λίβερμορ (μ,16/2), ενώ ο Σνόντγκρας (μ,6/0) «κόπηκε» στους προηγούμενους αγώνες από την αποστολή. Πάντα εκτός δράσης οι στόπερ Ο’Σι (5/2), Μπράιαν (3/0) και ο μέσος Τάλοχ (1/0).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
513846

ΝΟΤΙΓΧΑΜ

Προέρχεται από το 0-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στη Λούτον. Είχε την υπεροχή στα πρώτα 45 λεπτά χωρίς να απειλήσει και μετά από μια καλή ευκαιρία στην επανάληψη τα πράγματα στράβωσαν. Στο 61’ υποδείχθηκε εις βάρος της πέναλτι που συνοδεύτηκε από αποβολή, όμως ο Σαμπά το απέκρουσε. Ο τερματοφύλακας της Φόρεστ χρειάστηκε να κάνει 1-2 ακόμη σωτήριες επεμβάσεις προκειμένου η ομάδα του να κρατήσει τον βαθμό. Ετσι όπως κύλησε ο αγώνας, η Νότιγχαμ έμεινε ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα και κοιτάει μπροστά. Τα πηγαίνει καλύτερα στις πρόσφατες εξόδους (4-3-0) ενώ έχει διατηρήσει το αήττητο στις τελευταίες 4 επισκέψεις στο «Χόθορνς» (2-2-0). Μετά την ανάληψη των ηνίων από τον Στιβ Κούπερ χάνει δύσκολα (5-5-1) και έχει αναρριχηθεί βαθμολογικά. Εξέτισε ο Γέιτς (μ,18/1). Τιμωρημένος ο Κόλμπακ (13/2) που αγωνίστηκε αριστερά στην άμυνα καθώς οι μπακ Λόου (12/1), Οσέι-Τουτού (2/0) είναι τραυματίες. Στα πιτς και ο στόπερ Έμπε Σο (2/0).

ΝΟΤΙΓΧΑΜ
243456
Σε πρώτη ανάγνωση το σετ αδικεί τη Νότιγχαμ, όμως η αλήθεια είναι ότι και εμείς πιστεύουμε πως η Γουέστ Μπρομ βρίσκεται πιο κοντά στη νίκη. Ο «άσσος», πάντως, δεν αξίζει.
Ανεξαρτήτως τελικού νικητή, το σκορ δεν αναμένεται να πάρει διαστάσεις τουλάχιστον βάσει των όσων έχουμε δει μέχρι στιγμής. Το εύρος «2-3 γκολ», ωστόσο, δείχνει πιθανό και καλύπτει πολλά σενάρια.
Αναμένοντας προσεχτικές τις δύο ομάδες, το πρώτο γκολ ίσως να μπει μετά το 28’, επιλογή που προσφέρεται άνω του διπλασιασμού. Στους anytime σκόρερ πιο καλές επιλογές οι Γκραντ, Ρόμπινσον των γηπεδούχων.