Γουέστ Μπρομ – Μπλάκμπερν: Σταματούν την πτώση

Φιλόδοξες Γουέστ Μπρομ και Μπλάκμπερν που κλείνουν την 32η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ. Αμφότερες, ωστόσο, προέρχονται από μέτρια αποτελέσματα και δεν θέλουν να χάσουν άλλο έδαφος.

Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022 22:00

1

2

Στα 9 πιο πρόσφατα ματς της Γουέστ Μπρομ σημειώθηκαν 8 Under και ισάριθμα No Goal. Τα 12/13 τελευταία παιχνίδια της Μπλάκμπερν έληξαν με No Goal. Προέρχεται από 7 συνεχόμενα «NG+U 2,5».

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Μένοντας με «άδεια χέρια» στην πρεμιέρα του Στιβ Μπρους, συμπλήρωσε 3 σερί ήττες με μηδέν ύστερα από το 2-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Δεν της πήγαν τα πράγματα όπως ήθελε, καθώς δέχθηκε το πρώτο γκολ κόντρα στη ροή (22’) και λίγο αργότερα (39’) έμεινε με παίκτη λιγότερο. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο β’ μέρος και έκλεισαν το σκορ στο 80’. Κερδίζοντας μόνο 1/8 τελευταία ματς (1-2-5, στα 6 δεν σκόραρε), βγήκε από τη ζώνη των πλέι οφ και απόψε θέλει να εκμεταλλευτεί την ευνοϊκή εντός έδρας παράδοση του νέου τεχνικού της απέναντι στην Μπλάκμπερν (9-1-0). Ο προκάτοχός του, Βαλεριέν Ισμαέλ, πλήρωσε τη μέτρια πορεία και το πρόβλημα στο γκολ. Θετικός, πάντως, ο απολογισμός στο «Χόθορνς» (8-5-1) όπου χάνει σπανίως τα τελευταία χρόνια από τους Ρόβερς (3-3-1). Τιμωρημένος ο Λίβερμορ (μ,25/0). Τραυματίες οι Μπάρτλεϊ (α,27/2), Μπράιαν (α,3/0), Φίλιπς (ε,23/3) και ο νεοαποκτηθείς Ντάικ (ε,2/0).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
524959

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Το 0-2 από τη Νότιγχαμ αποτέλεσε τη 2η διαδοχική ήττα και την κράτησε χωρίς γκολ σε 3η διαδοχική αγωνιστική (0-1-2). Οι αντίπαλοι φάνηκαν πιο εύστοχοι στο πρώτο 45λεπτο και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν στις αρχές της επανάληψης (53’) έγειρε οριστικά την πλάστιγγα προς το μέρος τους πριν «κλειδώσουν» το διπλό στο 90’. Ο Τόνι Μόουμπρεϊ συνέστησε ηρεμία και ετοιμάζεται για μια ακόμη επίσκεψη στο «Χόθορνς» όπου είχε μια πετυχημένη 3ετία (2006-09) ως προπονητής της Γουέστ Μπρομ. Την είχε οδηγήσει, μάλιστα, στην Πρέμιερ κάτι που προσπαθεί να πετύχει φέτος και με την Μπλάκμπερν. Η τόσο καλή πορεία των Ρόβερς αποτέλεσε έκπληξη, ωστόσο τελευταία υπάρχει δυσκολία στο σκοράρισμα και αρκετές απώλειες, με αποτέλεσμα να χαθεί έδαφος από τη 2άδα ανόδου. Στα συν η επιστροφή από τραυματισμό του Πίκερινγκ (α,19/2). Θα λείψουν, όμως, λόγω τιμωρίας και ενοχλήσεων αντίστοιχα οι Λένιχαν (α,29/2) και Ζέιφαουκ (α,4/0). Εκτός, επίσης, οι Εντούν (α,17/0), Ποβέντα (μ,8/1).

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ
37613106
Σε μια κόντρα ομάδων που έχουν υψηλούς στόχους, αλλά βρίσκονται σε μέτρια κατάσταση, το σετ έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένο. Υπάρχει νόημα στην κόντρα του «άσσου», έστω και με κάλυψη στην ισοπαλία.
Με τη συχνότητα που εμφανίζεται το No Goal στους πρόσφατους αγώνες τους είναι λογικό να δίνεται ως φαβορί χωρίς αξία. Το εύρος «2-3 γκολ», από την άλλη, φαίνεται να καλύπτει αρκετά σενάρια.
Περιμένοντας αρκετά προσεχτικούς τους δύο αντιπάλους, θεωρούμε πιθανή την εμφάνιση του «Χ» στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα, είναι πιθανόν να σημειωθούν περισσότερα τέρματα στην επανάληψη.