Φίτεσε – Ραπίντ Βιέννης: Ανοιχτή και η ρεβάνς

Η Φίτεσε κυνηγά κόντρα στη Ραπίντ την ανατροπή του 2-1 της Βιέννης. Θα το προσπαθήσει, ωστόσο, χωρίς τον πρώτο σκόρερ της. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2022 22:00

1

2

Τα 9/11 παιχνίδια της Φίτεσε στο Κόνφερενς Λιγκ έληξαν με «G+O 2,5». Κανένα από τις τελευταία 18 ευρωπαϊκά ταξίδια της Ραπίντ Βιέννης δεν έληξε ισόπαλο (5-0-13). Μέτρια η παράδοση στην Ολλανδία (1-1-4).

ΦΙΤΕΣΕ

Το 1-1 στην Ουτρέχτη έβαλε φρένο σε ένα σερί 5 ηττών σε όλες τις διοργανώσεις (2-18 γκολ). Την κράτησε στην Ερεντιβίζιε πάνω από τους γηπεδούχους και με τον τρόπο που ήρθε έφερε ψυχολογική ανάταση. Αν και σε μεγάλα διαστήματα έκλεψε τις εντυπώσεις, βρέθηκε νωρίς πίσω (14’) και στην επανάληψη έμεινε με 10 παίκτες (65’), όμως δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (92’)! Στρέφει, πλέον, το ενδιαφέρον της στην Ευρώπη όπου για πρώτη φορά πέρασε τη φάση των ομίλων. Αιφνιδιάστηκε στην Αυστρία (2-0 στο 15’) και απέφυγε τα χειρότερα στο υπόλοιπο του α’ μέρους, όμως αποκτώντας το αριθμητικό πλεονέκτημα (65’) πέτυχε το γκολ (74’) που την κράτησε «ζωντανή» ενόψει της ρεβάνς του «Γιέλρεντομ». Το γκολ σημείωσε ο πρώτος σκόρερ της φετινής περιόδου Οπέντα (ε,22/11), ο οποίος όμως χάνει το αποψινό ματς λόγω τιμωρίας. Θα λείψει, επίσης, ο πολύτιμος αμυντικός/χαφ Μπαζούρ (18/1). Αντίθετα, εξέτισε την ποινή του ο ποιοτικός μέσος Μπέρο (17/0).

ΦΙΤΕΣΕ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
229234

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Παίζοντας με θετική ψυχολογία, ισοφάρισε δύο φορές τη Στουρμ Γκρατς παίρνοντας έναν πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό (2-2). Θα κυνηγήσει το απόλυτο στις τελευταίες δύο αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, ώστε να μπει στην 6άδα (-2). Μεσολαβεί ο επαναληπτικός του Άρνεμ στο πλαίσιο του Κόνφερενς Λιγκ. Απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα μετά από την επικράτησή της στη Βιέννη, όμως η αλήθεια είναι ότι με την εικόνα που είχε ο αγώνας -τουλάχιστον μέχρι να μείνει με παίκτη λιγότερο- το σκορ φαντάζει μικρό. Εάν, πάντως, τα καταφέρει θα βρεθεί στη φάση των «16» ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1997-1998. Πήρε την πρόκριση τις 34/44 φορές που κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι, όμως στις 5/6 περιπτώσεις που το σκορ ήταν 2-1 αποκλείστηκε! Τότε, βέβαια, ίσχυε το εκτός έδρας γκολ οπότε αυτή τη φορά ελπίζει ότι θα είναι διαφορετικά. Τιμωρημένος ο Στοΐκοβιτς (α,17/2). Δύσκολα ο Φούντας (ε,17/7). Τραυματίες οι Γκράιμλ (α,11/0), Χόφμαν (α,10/0), Ντιάκοβιτς (α,2/0), Σούστερ (α,4/0).

110000
Η άπειρη Φίτεσε δεν θα έπρεπε να δίνεται τόσο χαμηλά, ειδικά από τη στιγμή που δεν βρίσκεται στα καλύτερά της. Ούτε η Ραπίντ εμπνέει, αλλά το Χ2 σε τιμές διπλασιασμού είναι προτιμότερο.
Σύμφωνα με όσα έχουμε δει από τις δύο ομάδες περιμένουμε και η ρεβάνς της Ολλανδίας να είναι ανοιχτά. Πιθανό το Goal, ενώ σε πολύ καλές τιμές προσφέρεται ο συνδυασμός «G+O 2,5».
Πιστεύουμε ότι ο αγώνας δεν θα αργήσει να ανοίξει. Ενδιαφέρουσα περίπτωση το Over 1,5 στο πρώτο ημίχρονο σε αποδόσεις κοντά στον τριπλασιασμό. Στο 5,00 να σκοράρουν αμφότερες στα πρώτα 45 λεπτά.