Ρεάλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο: Φορτσάτες για την «κούπα»

Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 18:30

1

2

Τελικός του Σούπερ Καπ Ισπανίας, που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Έχει πιάσει… πελάτισσα την αιώνια αντίπαλο Μπαρτσελόνα, την οποία νίκησε σε 5η διαδοχική αναμέτρηση: 3-2 την Τετάρτη στην παράταση του ημιτελικού. Σε ένα τρομερό ματς με φοβερό ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, μπήκε μπροστά δύο φορές με τους συνήθεις υπόπτους (25’ Βινίσιους, 72’ Μπενζεμά), αλλά ήταν αφελέστατη στα μετόπισθεν και δέχθηκε ισάριθμες απαντήσεις (41’, 83’) για το τελικό 2-2 στα 90 λεπτά. Στο έξτρα ημίωρο βρήκε γκολ-λύτρωση από τον Βαλβέρδε στο 98’ και το υπερασπίστηκε με νύχια και με δόντια στη συνέχεια. Τη φετινή σεζόν έχει νικήσει δύο φορές την Αθλέτικ Μπιλμπάο για το πρωτάθλημα: 1-0 εντός την 1η Δεκεμβρίου και 2-1 στο «Σαν Μαμές» στις 22 Δεκεμβρίου. Να σημειωθεί ότι έχει κατακτήσει 12 φορές το Σούπερ Καπ Ισπανίας, ενώ αυτή θα είναι η 18η παρουσία της σε τελικό της διοργάνωσης. Θετικός στον κορωνοϊό βρέθηκε ο έμπειρος μπακ Καρβαχάλ. Ίσως επιστρέψει ο βασικός στόπερ Αλάμπα, που απουσίασε από τον ημιτελικό λόγω ενοχλήσεων. Νοκ άουτ τέθηκε και ο ντελικάτος εξτρέμ Ασένσιο. Δεν υπολογίζονται επίσης οι εφεδρικοί Μπέιλ (εξτρέμ) και Μαριάνο (φορ).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
58510811

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Μικρή εποποιΐα αυτό που πέτυχε την Πέμπτη, όταν και απέκλεισε την Ατλέτικο Μαδρίτης (2-1) στον δεύτερο ημιτελικό του Σούπερ Καπ. Βρέθηκε πίσω στο 62’, αλλά έδειξε χαρακτήρα και το ανέτρεψε. Αρχικά, ισοφάρισε στο 77’ με τον Γεράι, ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή της στο 81’ με τον Νίκο Γουίλιαμς. Έτσι προκρίθηκε σε 4ο σερί τελικό Κυπέλλου ή Σούπερ Καπ την τελευταία διετία! Θυμίζουμε ότι την περασμένη σεζόν κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας στον ημιτελικό της Ρεάλ και στον τελικό της Μπαρτσελόνα. Αυτή ήταν η 3η «κούπα» της στον θεσμό, ενώ μετέχει στον τελικό της διοργάνωσης για 6η φορά. Ανέκαμψε και επιστρέφει ο ημιβασικός στόπερ Ουνάι Νούνιεθ. Χάνει ένα ακόμα ο βασικός χαφ Βενθεδόρ. Στο 100% πλέον ο μπακ Γιούρι και ο επιθετικός Βιγιαλίμπρε.

423256
Προφανώς και σε ένα 90λεπτο και δη σε τελικό μπορεί να συμβούν τα πάντα, αλλά η Ρεάλ ξεκινάει από την… pole position και διαθέτει μονάδες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά σε τέτοιου τύπου ματς. Ο άσσος σε απόδοση 1,62.
Η λογική λέει ότι επειδή διακυβεύεται ένα τρόπαιο, καμία ομάδα δεν θα θελήσει να… ανοιχτεί πολύ. Πιθανότατα θα κινηθεί στο όριο under-over: το «2-3 γκολ» σε απόδοση 1,98.
Με λίγο ρίσκο και λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα προηγούμενα και παίρνοντας ρίσκο, θα στραφούμε στο «ακριβές σκορ: 2-1», που πληρώνει 6,75.