Λεβάντε – Βαλένθια: Βίοι αντίθετοι για τις ομάδες της πόλης

1

X

2

STATS

Τοπικό ντέρμπι. Η Λεβάντε μετράει μόλις ένα «τρίποντο» στα 10 πιο πρόσφατα ματς με ομάδες της επαρχίας της Βαλένθια (1-3-6). Αντιθέτως, η Βαλένθια έχει 4 νίκες στα 5 τελευταία με ομάδες της επαρχίας της (4-0-1): η μοναδική ήττα ήρθε από τη… Λεβάντε.

ΛΕΒΑΝΤΕ

Τραγωδία! Ηττήθηκε 4-3 στην έδρα της Εσπανιόλ με ανατροπή στο φινάλε και συμπλήρωσε 25 αγώνες δίχως νίκη (0-11-14) καταγράφοντας το χειρότερο σερί στην ιστορία της μεγάλης κατηγορίας. Γεύτηκε την ψυχρολουσία στο 6’, αλλά το γύρισε (11’, 26’). Στο 49’ δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά απάντησε άμεσα (57’). Μόνο που δεν το χάρηκε, καθώς οι γηπεδούχοι το γύρισαν τούμπα (60’, 76’), ενώ στο 78’ έμεινε με 10 παίκτες. Παράλληλα, έγινε η 3η ομάδα στην ιστορία της μεγάλης κατηγορίας (μετά τη Λογκρονιές το 1994-95 και τη Χιχόν το 1997-98) που δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης στις 17 πρώτες «στροφές». Επίσης, έχει «πετάξει» 15 βαθμούς με γκολ που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο των παιχνιδιών της. Ακολούθησε την Τρίτη ο αποκλεισμός-σοκ από την Αλκογιάνο (ομάδα Γ’ κατηγορίας) στα πέναλτι (3-3 στα 120’) στο Κύπελλο, παρότι είχε αριθμητικό αβαντάζ από το 83’. Τιμωρημένοι οι Ιντάλγκο (αμυντικός, 10/1), Μαλσά (χαφ, 12 συμ.). Σε καραντίνα ο χαφ Ραντόγια (8 συμ.). Στα «πιτς» οι αμυντικοί Πόστιγκο (3 συμ.) και Μουστάφι (10/1).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΛΕΒΑΝΤΕ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
314512

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Λύγισε την Έλτσε με τέρμα στο φινάλε (2-1 εντός έδρας) και συμπλήρωσε 6 ματς πρωταθλήματος δίχως ήττα (3-3-0). Ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο 23’, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 75’. Παρ’ όλα αυτά, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα κι έφτασε σε 2ο γκολ στο 86’. Την Πέμπτη ζορίστηκε αρκετά, όμως πέρασε από την έδρα της Αρεντέιρο (ομάδα Δ’ κατηγορίας) και συνεχίζει στο Κύπελλο. Οι δύο ομάδες κόλλησαν στο 1-1 στο 90λεπτο και χρειάστηκε 2 τέρματα στην παράταση (99’, 113’) για να πάρει την πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τεχνικός της, Χοσέ Μπορδαλάς, δεν έχει διπλό στα 4 τελευταία εκτός έδρας κόντρα στη Λεβάντε για το πρωτάθλημα (0-2-2), με τις ομάδες του να μην έχουν σκοράρει στα 3 εξ αυτών. Εκτίουν ποινές οι Βας (μπακ-χαφ, 17/1), Μ. Γκόμες (φορ, 13/2). Θετικοί στον κορωνοϊό βρέθηκαν ο προπονητής Μπορδαλάς και ο στόπερ Αλντερέτε (15/1). Νοκ άουτ οι Γκάμπριελ (στόπερ, 12/1), Λάτο (μπακ, 6 συμ.) και Φουλκιέ (μπακ, 13 συμ.). Αμφίβολος ο μπακ Τ. Κορέια (6 συμ.).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ
343538
Τοπικό ντέρμπι στη Βαλένθια, με τις δύο ομάδες της πόλης να βρίσκονται σε διαφορετική κατάσταση. Η Λεβάντε παραπαίει και δεν δείχνει ικανή να συνέλθει, αν και παίζει τα ρέστα της σε κάθε παιχνίδι εφεξής. Σε πολύ καλύτερη φάση οι «νυχτερίδες», όμως έχουν απουσίες σε όλες τις γραμμές και θα παραταχθούν δίχως τον προπονητή τους. Το περιμένουμε αρκετά ισορροπημένο, πιθανή ισοπαλία. Σε απόδοση 3,40.
Η λογική λέει ότι δεν θα ανοίξει πολύ ο ρυθμός του αγώνα, λόγω του χαρακτήρα ντέρμπι και της κρισιμότητας που έχει. Το under 2,5 σε απόδοση 1,82.
Οι δύο ομάδες θα είναι αρκετά επιφυλακτικές, ειδικά στο πρώτο 45λεπτο. Δεν θα πάρουν ρίσκα σε αυτό, εξ ου και το «Χ ημίχρονο», που πληρώνει 2,15.