Ατλέτικο Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο: Περιμένει αντίπαλο η… Ρεάλ

Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2022 21:00

1

2

Νοκ-άουτ αγώνας για τα ημιτελικά του Σούπερ Καπ Ισπανίας, που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία. ΣΣε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Την Κυριακή ο τελικός.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Επανεμφάνισε τις γνωστές παθογένειές της στην έδρα της Βιγιαρεάλ την Κυριακή και μοιραία έμεινε στο 2-2. Προηγήθηκε νωρίς με γκολάρα του Κορέα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου (10’), αλλά ήταν αφελέστατη αμυντικά και υποχρεώθηκε σε ανατροπή (29’, 58’), με τους γηπεδούχους να έχουν και ακυρωθέν γκολ στο 23’, που έφερε φωνές στο στρατόπεδο της ομάδας του Έμερι. Τελικά, έσωσε την ισοπαλία με τέρμα στο 67’ κι ενώ δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο μέχρι εκείνη τη στιγμή. Μόλις μία νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (1-1-4), στέκεται οριακά εντός τετράδας. Κατά τα λοιπά, κινείται για την απόκτηση του μπακ-χαφ της Βαλένθια, Ντάνιελ Βας, ο οποίος θα αντικαταστήσει τον μπακ Τρίπιερ, που μετακόμισε στη Νιουκάστλ. Επανέρχονται από τιμωρίες οι Χιμένες (αμυντικός), Λ. Σουάρες (φορ), αμφότεροι θα βρεθούν στο αρχικό σχήμα. Χάνουν ένα ακόμα οι ενδεκαδάτοι Σάβιτς (αμυντικός) και Γκριζμάν (επιθετικός).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Δεν ρίσκαρε ιδιαίτερα στην έδρα της Αλαβές την Κυριακή και συμβιβάστηκε με την ιδέα της ισοπαλίας (0-0). Μπορεί να είχε ελαφρά υπεροχή και πρωτοβουλία κινήσεων, αλλά μέχρι εκεί, σε μια αναμέτρηση χωρίς μεγάλες ευκαιρίες. Έτσι, εξακολουθεί να στέκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 ισοπαλίες σε 21 αγωνιστικές (6-10-5). Θυμίζουμε ότι την περσινή σεζόν κατέκτησε (για 4η φορά στην ιστορία της) το Σούπερ Καπ επικρατώντας διαδοχικά της Ρεάλ και της Μπαρτσελόνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι έχει πανηγυρίσει μόλις 2 νίκες στις 19 τελευταίες αναμετρήσεις με την Ατλέτικο Μαδρίτης ανεξαρτήτως έδρας και διοργανώσεις (2-4-13). Στο πρωτάθλημα «τσίμπησε» την ισοπαλία (0-0) στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης στις 18 Σεπτεμβρίου. Νοκ άουτ τέθηκαν ο ημιβασικός στόπερ Ουνάι Νούνιεθ και ο βασικός χαφ Βενθεδόρ. Ανέκαμψαν και ταξίδεψαν με την υπόλοιπη αποστολή οι μπακ Γιούρι, Κάπα και ο επιθετικός Βιγιαλίμπρε.

Η Ατλέτικο δεν πείθει και ταλανίζεται από αστάθειες στα μετόπισθεν. Μαχητική η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που είναι και η κάτοχος του τροπαίου. Μπορεί να αντέξει στα 90 λεπτά. Η διπλή ευκαιρία (Χ2) σε απόδοση 1,71.
Η λογική λέει ότι δεν θα ανοίξει πολύ ο ρυθμός, αφού το διακύβευμα είναι μεγάλο. Θα κινηθεί πιθανότατα στο όριο under-over. Το «2-3 γκολ» σε απόδοση 1,97.
Θεωρώντας ότι και οι δύο ομάδες θα είναι αρκετά προσεκτικές στο πρώτο μέρος, στρεφόμαστε στο ειδικό «Χ ημίχρονο». Σε απόδοση 1,88.