Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα: Εξιλέωση μέσω Κυπέλλου

Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2022 00:30

1

2

Νοκ άουτ αγώνας για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Παρέδωσε το στέμμα της, αφού ηττήθηκε 0-2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης την Κυριακή στον τελικό του Σούπερ Καπ που διεξήχθη στη Σαουδική Αραβία. Πλήρωσε τις αδράνειές της στα μετόπισθεν και βρέθηκε πίσω με 2 γκολ (38’, 52’ πέναλτι), ενώ στο 89’ είχε χαμένο πέναλτι και πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς. Κρατάει το γεγονός πως για μια ακόμα φορά ήταν αξιόμαχη και ανταγωνιστική, αλλά και ότι έπαιξε 4ο τελικό σε διάστημα ενός χρόνου. Θυμίζουμε ότι έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου και στις 2 προηγούμενες σεζόν. Στη φάση των «32» απέκλεισε τη Μάντσα Ρεάλ (ομάδα Δ’ κατηγορίας), την οποία νίκησε 2-0 εκτός έδρας με 2 τέρματα στο πρώτο μέρος (20’, 43’). Στο πρωτάθλημα είχε φέρει ισοπαλία 1-1 εντός με την Μπαρτσελόνα στις 21 Αυγούστου. Μπήκε μπροστά στο 50’ με τον Ινίγο Μαρτίνεθ, αλλά η Μπάρτσα απάντησε στο 75’ με τον Ντεπάι. Ανέκαμψαν πλήρως ο μπακ Κάπα, ο ημιβασικός στόπερ Ουνάι Νούνιεθ και ο συμπληρωματικός επιθετικός Βιγιαλίμπρε. Χάνει ένα ακόμα ο βασικός χαφ Βενθεδόρ. Θα φρεσκαριστεί κάπως η ενδεκάδα της.

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Τουλάχιστον έπεσε… μαχόμενη. Δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ που διεξήχθη στη Σαουδική Αραβία και ηττήθηκε 2-3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση την περασμένη Τετάρτη (12/1). Δέχθηκε 2 καίρια «χτυπήματα» (25’, 72’), αλλά έδειξε χαρακτήρα και ανταπέδωσε (41’, 83’). Παρ’ όλα αυτά, λύγισε με γκολ στο 98’ και στη συνέχεια δεν είχε τρόπο να ανταποδώσει, με συνέπεια να υποστεί την 5η συνεχόμενη ήττα από την αιώνια αντίπαλό της. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου ζορίστηκε, αλλά πέρασε (1-2) με ανατροπή (63’, 69’) από την έδρα της Λιναρές (ομάδα Γ’ κατηγορίας). Συνεχίζεται το «αλαλούμ» με τον εξτρέμ Ντεμπελέ, ο οποίος δεν λέει να αποφασίσει σχετικά με το μέλλον του και δεν ανανεώνει το συμβόλαιό του, με τον τεχνικό Τσάβι να αφήνει αιχμές σχετικά με την καθυστέρηση στη συγκεκριμένη υπόθεση. Πρεμιέρα με τη φανέλα της έκανε ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Φεράν Τόρες. Εκτίει ποινή ο συμπληρωματικός φορ Λ. Ντε Γιονγκ. Χάνουν ένα ακόμα ο ημιβασικός στόπερ Έρικ Γκαρθία, ο στόπερ Ουμτιτί και ο χρήσιμος Σ. Ρομπέρτο (μπακ-χαφ), πλησιάζει στο 100% ο Μπρέιθγουεϊτ (φορ). Αμφίβολος ο βασικός επιθετικός Ντεπάι. Ίσως μείνει εκτός ο εξτρέμ Ντεμπελέ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
Σωστά μοιρασμένο το σετ αποδόσεων, αφού η Μπαρτσελόνα διαθέτει περισσότερες λύσεις και προετοιμάστηκε καλύτερα γι’ αυτό το ματς, ενόσω δείχνει να ανεβαίνει. Παρ’ όλα αυτά, η Αθλέτικ Μπιλμπάο θα το παλέψει και πάντα στο γήπεδό της μεταμορφώνεται προς το καλύτερο. Με λίγο ρίσκο θα πάμε στο «Χ», σε απόδοση 3,25.
Θεωρώντας ότι και οι δύο ομάδες θα βρουν φάσεις, το G/G συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες. Σε απόδοση 1,67.
Το αντίστοιχο ματς πρωταθλήματος έληξε 1-1. Με αρκετή δόση έμπνευσης θα το επιλέξουμε ξανά. Σε απόδοση 5,50.