Μπέτις – Βαγιεκάνο: Περιμένει αντίπαλο η Βαλένθια

Πέμπτη 3 Μαρτίου 2022 22:00

1

2

Αγώνες-ρεβάνς για τους «4» του Κυπέλλου Ισπανίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ενώ αν υπάρχει απόλυτη ισορροπία μετά από τα 180 λεπτά, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΜΠΕΤΙΣ

Κατώτερη των προσδοκιών, ηττήθηκε 2-1 στην έδρα της μισητής Σεβίλλης την Κυριακή για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε 2 γκολ στο πρώτο μέρος (24’ πέναλτι, 41’), όπου παρουσίασε πολύ κακή εικόνα. Ανέβηκε μετά την ανάπαυλα, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 93’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κανάλες. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της μετά από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις, ενόσω βρίσκεται στην 3η θέση της La Liga. Στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου με τη Βαγιεκάνο εκτός έδρας, βρέθηκε πίσω νωρίς (5’), αλλά το ανέτρεψε (26’, 68’) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης (1-2). Έτσι, συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να μην χάνει από τη Ράγιο σε 90λεπτο στον θεσμό του Κυπέλλου (4-2-0). Βέβαια, το 2019-20 είχε αποκλειστεί από τους Μαδριλένους στα πέναλτι. Τώρα θέλει να βρεθεί σε τελικό Κόπα ντελ Ρέι για πρώτη φορά από το 2005. Εξέτισε και επιστρέφει σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος ο βασικός επιθετικός Χουάνμι. Οριακά ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Φεκίρ. Χάνουν ένα ακόμα οι συμπληρωματικοί μπακ Μοντόγια, Μιράντα, οι εφεδρικοί Ρόδρι (χαφ), Καμαράσα (χαφ) και ο ταλαντούχος εξτρέμ Λάινες.

ΜΠΕΤΙΣ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ

Πάλεψε αρκετά στο εντός έδρας με την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης το Σάββατο για τη La Liga, όμως λύγισε με γκολ στο 83’ και ηττήθηκε 0-1. Έκανε το παιχνίδι της και θα μπορούσε να προηγηθεί σε κάποιες περιπτώσεις, ωστόσο οπισθοχωρούσε όσο περνούσε η ώρα και τιμωρήθηκε ανάλογα. Αυτή ήταν η 5η διαδοχική ήττα της στο πρωτάθλημα, αλλά και το 7ο σερί ματς δίχως νίκη (0-1-6). Έχει μια σχετική απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, μα δεν μπορεί να κοιμάται… ήσυχη και θα μπλέξει σε περιπέτειες αν συνεχίσει έτσι. Τώρα αναζητά την απόλυτη υπέρβαση, αφού καλείται να πετύχει ανατροπή στο «Βιγιαμαρίν» και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της! Στα δύο φετινά ματς πρωταθλήματος με την Μπέτις, έφερε 1-1 εντός (9/1) και ηττήθηκε 3-2 εκτός (24/10). Εξαιρετικά αμφίβολοι ο ημιβασικός χαφ Ουνάι Λόπεθ και ο σημαντικός φορ Φαλκάο. Σταθερά στα «πιτς» ο συμπληρωματικός εξτρέμ Μερκελάνθ.

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ
Η Μπέτις έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση, αφού έχει νικήσει στο πρώτο ματς και διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ. Με δεδομένο ότι προκρίνεται με 2 αποτελέσματα, δεν θα στραφούμε στον άσσο, που δεν πληρώνει τόσο καλά. Δεν αξίζει και η «κόντρα» του, διότι η Βαγιεκάνο δεν πατάει καλά το τελευταίο διάστημα.
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πρέπει να το κάνουν… ροντέο για να φτάσουν σε σκορ πρόκρισης, τότε περιμένουμε πλούσιο θέαμα και θα επιλέξουμε το G/G. Σε απόδοση 1,65.
Για ελαφρώς καλύτερη απόδοση αξίζει και ο συνδυασμός του G/G με το Over 2,5, που πληρώνει 2,05.