ΚΠΡ – Μπόρνμουθ: Χωρίς «διπλό» από το ‘59

Με όπλο την εξαιρετική παράδοση, αλλά προερχόμενη από αγωνιστική αποχή, η ΚΠΡ επιστρέφει στη δράση κόντρα στην ισχυρή Μπόρνμουθ που κυνηγά την επιστροφή στις επιτυχίες.

Δευτέρα 27 Δεκεμβρίου 2021 19:30

1

2

Αν και έχει το εύκολο γκολ, οι 7/8 πιο πρόσφατους αγώνες της ΚΠΡ έληξαν με Under (οι 4/5 τελευταίους με «2-3 γκολ»). Με Under ολοκληρώθηκαν και οι 10/11 πιο πρόσφατες εξορμήσεις της Μπόρνμουθ.

ΚΠΡ

Μετά από την αναβολή των αγώνων της απέναντι σε Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Σουόνσι με δική της υπαιτιότητα (σ.σ: υψηλός αριθμός θετικών κρουσμάτων στον COVID-19), ευελπιστεί να επιστρέψει σήμερα στη δράση στο ντέρμπι με την Μπόρνμουθ. Στην τελευταία υποχρέωσή της (05/12) υπέστη την εντός έδρας ήττα από τη Στόουκ (0-2). Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε μια σειρά 6 αναμετρήσεων χωρίς ήττα (4 νίκες), αλλά και σε ένα εκπληκτικό σερί 31 παιχνιδιών που έβρισκε δίχτυα. Θα μπορούσε να τα καταφέρει και πάλι, αλλά ο Όστιν αστόχησε σε πέναλτι ανάμεσα στα δύο τέρματα των αντιπάλων. Παρ’ όλα αυτά, οι Λονδρέζοι παρέμειναν εντός στόχων και μετά από τις επιστροφές 10 παικτών από καραντίνα θέλουν να επανέλθουν στις επιτυχίες. Δεν έχει ξεκαθαρίσει, πάντως, η συμμετοχή των Γουάλας (α,6/0), Αντομά (μ,13/0) και Ντάικς (ε,15/6). Την ίδια στιγμή παραμένουν εκτός δράσης οι Ντε Βάις (α,12/0) και ΜακΚάλουμ (α,8/2).

ΚΠΡ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
333969

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Δεν κατάφερε να επανέλθει στον δρόμο των επιτυχιών στο Μίντλεσμπρο, με το τελικό 1-0 υπέρ των γηπεδούχων να αυξάνει το αρνητικό σερί (0-3-3). Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται άδικο βάσει της εμφάνισης του πρώτου ημιχρόνου που έπρεπε να ανταμειφθεί με κάποιο γκολ, όμως ήταν δίκαιο ύστερα από την κάκιστη παρουσία της επανάληψης, όπως παραδέχθηκε και ο Σκοτ Πάρκερ. Το συγκρότημα του ταλαντούχου τεχνικού έχει «κολλήσει» το τελευταίο διάστημα, όμως παραμένει εντός στόχων καθώς τα «στραβοπατήματα» είναι συχνά και στις υπόλοιπες ομάδες της κορυφής. Κρίσιμη η αναμέτρηση με την ΚΠΡ που προσπαθεί να την απειλήσει. Θέλει να εκμεταλλευτεί την αγωνιστική απραξία των αντιπάλων, ώστε να «σπάσει» και την κάκιστη παράδοση στο «Λόφτους Ρόουντ» (0-3-11 με τελευταίο «διπλό» το ’59, στις 6/8 πιο πρόσφατες εξόδους έμεινε στο μηδέν). Μειώθηκαν οι απουσίες. Εξέτισε και ο Κολομβιανός χαφ Λέρμα (16/0). Εκτός οι Σμιθ (α,7/0), Μπρουκς (μ,7/1).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ
5751064
Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια την εικόνα που θα δείξει η ΚΠΡ ύστερα από δύο αναβολές και αρκετές χαμένες προπονήσεις. Η κάκιστη παράδοση της Μπόρνμουθ, βέβαια, λειτουργεί αποτρεπτικά προς το «διπλό».
Ανεξαρτήτως τελικού νικητή, πιστεύουμε πως και οι δύο ομάδες θα δημιουργήσουν φάσεις. Πιθανό το Goal, ενώ ο συνδυασμός «G+O 2,5» εμπεριέχει υψηλότερο ρίσκο όμως προσφέρεται σε καλύτερες αποδόσεις.
Έχοντας καλύτερο ρυθμό, η Μπόρνμουθ είναι πιθανόν να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, σενάριο που προσφέρεται σε τιμές διπλασιασμού. Για σκόρερ σε οποιαδήποτε στιγμή του αγώνα επιλέγουμε τον Σολάνκε των φιλοξενούμενων.