Αϊντχόφεν – Άγιαξ: Προβάδισμα τίτλου

Τη νίκη που θα τους βάλει οδηγό στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ερεντιβίζιε ψάχνουν σήμερα Αϊντχόφεν και Άγιαξ. «Κεκλεισμένων των θυρών» ντέρμπι που κλέβει την παράσταση.

Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 15:30

1

2

Οι 7/9 πιο πρόσφατες εντός έδρας νίκες της Αϊντχόφεν ήρθαν με Goal. Ο Άγιαξ δεν έχει δεχθεί γκολ στα 8 πιο πρόσφατα ταξίδια του (7-1-0 με 4 διαδοχικά «διπλά»).

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Κάνοντας κάποιες αλλαγές, αλλά παρατάσσοντας ανταγωνιστικό σχήμα, επικράτησε μεσοβδόμαδα 2-1 της Τέλσταρ (Β) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου (εντός με Μπρέντα). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ (17’), όμως ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα (32’) και ολοκλήρωσε την ανατροπή στην επανάληψη (61’) βοηθούμενη και από κάποιες αλλαγές. Στο πρωτάθλημα παραμένει αήττητη (8-1-0 με 5 διαδοχικά τρίποντα) ύστερα από τη συντριβή (5-0) από τον Άγιαξ (24/10) και βρίσκεται στην κορυφή (+1), ενώ προέρχεται από το δύσκολο 1-0 στο Γκρόνινγκεν. Δεν έχει κρατήσει το μηδέν στα τελευταία 13 ντέρμπι με Άγιαξ και Φέγενορντ, όμως διατηρεί το αήττητο στα τελευταία 5 ματς κόντρα στον Αίαντα στο «Φίλιπς Στάντιον» (3-2-0, όλες οι νίκες με μηδέν, τα δύο πιο πρόσφατα έληξαν ισόπαλα με 1-1). Επέστρεψε στον αγώνα Κυπέλλου ο φορ Ζάχαβι (12/4). Διεθνής ο χαφ Σανγκαρέ (15/3). Τραυματίες ο στόπερ Ραμάλιο (17/3), ο μέσος Τόμας (6/1), ο εξτρέμ Μαντουέκε (8/2) και ο φορ Βινίσιους (14/4).

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
6768713

ΑΓΙΑΞ

Δεν χρήζει ανάλυσης το 9-0 (20/01) απέναντι στην ερασιτεχνική Εξέλσιορ Μάασλαους που του χάρισε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου (εντός με Φίτεσε). Αν και παρατάχθηκε με εφεδρικούς, η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν χαώδης. Αυτή ήταν η 5η διαδοχική νίκη με μηδέν σε όλες τις διοργανώσεις (προηγήθηκε το άνετο 3-0 στην Ουτρέχτη). Κάποιες απώλειες στο Άμστερνταμ τον έχουν ρίξει στη 2η θέση (-1), όμως εκτός έδρας παραμένει αήττητος (7-2-0 με 21-1 γκολ και 4 διαδοχικά τρίποντα, στα 8 πιο πρόσφατα ματς κράτησε το μηδέν)! Τα πηγαίνει εξαιρετικά ανασταλτικά (4 τέρματα σε 19 αγώνες), ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών (1997-98), την οποία θα ξεπεράσει εάν δεν δεχθεί σήμερα γκολ. Θετικό το σερί στην Ερεντιβίζιε κόντρα στην PSV (3-3-0), την οποία διέλυσε στον α’ γύρο (5-0) παίρνοντας ρεβάνς για το 4-0 στο Σούπερ Καπ. Διεθνείς ο Κούντους (μ,5/1) και ο πρώτος σκόρερ Αλέ (17/12). Εκτός ο Στεκέλενμπουργκ (τ,3/0).

ΑΓΙΑΞ
714951113
Πιο ποιοτικός ο Άγιαξ, ενώ ορισμένες απουσίες «κλειδιά» στο στρατόπεδο των γηπεδούχων ενδέχεται να παίξουν τον ρόλο τους. Έστω και χωρίς τον Αλέ, οι φιλοξενούμενοι μπορούν να επιβεβαιώσουν το «διπλό».
Ο Αίαντας δέχεται με το... σταγονόμετρο γκολ, ειδικά εκτός Άμστερνταμ, ενώ θα στερηθεί των υπηρεσιών του πρώτου σκόρερ του. Το No Goal εμπεριέχει ρίσκο, όμως προσφέρεται σε υψηλές τιμές.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των εκτός έδρας τερμάτων του Άγιαξ σημειώθηκε στο α’ ημίχρονο. Πιθανό να σκοράρει και σήμερα στο πρώτο 45λεπτο. Με αυτό το σκεπτικό μπορούμε να επιλέξουμε το 2/2 σε ημίχρονο/τελικό.