Πορτογαλία – Σερβία: Μάχη πρωτιάς στη Λισσαβόνα

Στη Λισσαβόνα θα κριθεί η πρωτιά στον 1ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ. Για δύο αποτελέσματα οι γηπεδούχοι, ενώ η Σερβία καλείται να κερδίσει για πρώτη φορά τους Πορτογάλους.

Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 21:45

1

2

Η Πορτογαλία είναι αήττητη από τον Σεπτέμβριο ’16 στα προκριματικά του Μουντιάλ (14-2-0 έκτοτε, στα 11 κράτησε το μηδέν). Η Σερβία βρίσκει δίχτυα στους τελευταίους 22 αγώνες των προκριματικών (14-6-2).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Με τη «λευκή» ισοπαλία που απέσπασε την Πέμπτη (11/11) από την Ιρλανδία πέρασε πρώτη στην ισοβαθμία με τη Σερβία, υπερτερώντας στη διαφορά τερμάτων. Στον αγώνα στο Δουβλίνο δυσκολεύτηκε αρκετά στη μεγαλύτερη διάρκεια από τους μαχητικούς γηπεδούχους. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, πάντως, ήταν αυτή που απείλησε περισσότερο με κύριο εκφραστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο (67’, 79’, 96’), έστω κι αν λίγο πριν το φινάλε έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πέπε (81’). Πλέον, όλα θα κριθούν στο ντέρμπι κορυφής με τη Σερβία όπου θα αγωνιστεί για δύο αποτελέσματα, αφού μένει πρώτη και εξασφαλίζει το εισιτήριο για το Μουντιάλ ακόμα και σε περίπτωση ισοπαλίας. Η τελευταία ήττα της ήρθε στο EURO από το Βέλγιο (1-0), ενώ μεσολάβησαν 5 διαδοχικές επιτυχίες σε επίσημο και φιλικό επίπεδο. Ελπίζει ο Μπερνάντο Σίλβα (ε,63/8). Τιμωρημένος ο στόπερ Πέπε (123/7). Εκτός αποστολής οι Λόπες (τ,14/0), Γκερέιρο (α,53/3), Ζοάο Μάριο (μ,50/2), Ράφα Σίλβα (ε,25/0), Τρινκάο (ε,7/0).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
323215

ΣΕΡΒΙΑ

Δεν είχε επίσημες υποχρεώσεις τις προηγούμενες ημέρες. Υποδέχθηκε την Πέμπτη (11/11) σε φιλική αναμέτρηση το Κατάρ επικρατώντας με 4-0. Άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+2) και «κλείδωσε» τη νίκη στις αρχές της επανάληψης (51’, 53’) πριν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο φινάλε (83’). Τα σημαντικά, ωστόσο, έρχονται τώρα. Μετά τον βαθμό που πήρε η Πορτογαλία στο Δουβλίνο μόνο το «διπλό» στη Λισσαβόνα θα τη φέρει πρώτη. Καθόλου εύκολο κάτι τέτοιο, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει κερδίσει ποτέ τους Πορτογάλους (0-3-4, όλα με Goal) και γνώρισε την ήττα στις 4/5 πιο πρόσφατες συναντήσεις τους. Διαφορετικά, θα τερματίσει στη 2η θέση και θα έχει μια ακόμη ευκαιρία να προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο μέσω μπαράζ. Προφυλάχθηκε ο πρώτος σκόρερ Μίτροβιτς (ε,68/43), ο οποίος βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση με τη Φούλαμ. Με ενοχλήσεις ο Κόστιτς (μ,42/3). Εκτός δράσης ο αμυντικός Νάστασιτς (32/0) και οι μεσοεπιθετικοί Τζούρισιτς (34/4), Λάζοβιτς (21/0).

ΣΕΡΒΙΑ
033235
Η Πορτογαλία έχει ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο ο «άσσος» είναι υπερβολικά χαμηλός. Μιλάμε, άλλωστε, για ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε ισόβαθμες ομάδες. Ίσως θα ήταν φρονιμότερο να μην μπλέξουμε με σημείο.
Η Σερβία κάποια στιγμή πρέπει να ρισκάρει. Έχει το εύκολο γκολ, αλλά αμυντικά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και δεν θα είναι εύκολο να μπλοκάρει τους Πορτογάλους. Καλή περίπτωση το Goal σε τιμές αουτσάιντερ.
Περιμένοντας μία αναμέτρηση με γκολ εκατέρωθεν, στα ειδικά στοιχήματα θα σταθούμε στους πιθανούς σκόρερ. Απίστευτης ποιότητας παίκτες, έτσι κι αλλιώς, Ρονάλντο και Μίτροβιτς αντίστοιχα. Περιμένουμε να βρουν δίχτυα.