Πόρτο – Ατλ. Μαδρίτης: Όλα σε μια κλωστή

Τεράστια μάχη στην Πορτογαλία, αφού τα πάντα είναι ανοιχτά για τις δύο ομάδες. Από την πρόκριση στους «16» μέχρι τον πρόωρο ευρωπαϊκό αποκλεισμό. Η γηπεδούχος, πάντως, κρατάει την τύχη στα χέρια της.

Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2021 22:00

1

2

Οι τελευταίοι 3 και οι 6/7 πιο πρόσφατους αγώνες της Πόρτο στο Τσάμπιονς Λιγκ ολοκληρώθηκαν με Under (5 N/G). Στα τελευταία 5 ταξίδια της Ατλέτικο Μαδρίτης σημειώθηκαν «2-3 γκολ».

ΠΟΡΤΟ

Το 3-0 στην έδρας της Πορτιμονένσε αποτέλεσε την 5η διαδοχική νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις και την κράτησε αήττητη σε επίπεδο πρωταθλήματος από τις 30 Οκτωβρίου του περασμένου έτους (32-9-0, έκτοτε)! Ισοβαθμεί στην κορυφή με τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, υπερέχοντας μέχρι στιγμής στη διαφορά τερμάτων. Στο Τσάμπιονς Λιγκ κατέκτησε μόνο έναν βαθμό στα διαδοχικά ταξίδια σε Μιλάνο (1-1) και Λίβερπουλ (2-0), όμως βρίσκεται στη 2η θέση (+1 από Μίλαν και Ατλέτικο Μαδρίτης) κρατώντας την τύχη στα χέρια της. Εάν κερδίσει περνάει στους «16» της διοργάνωσης, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας δεν θέλει νίκη της Μίλαν (εντός με Λίβερπουλ). Οι «ροσονέρι» δεν πρέπει να κερδίσουν τους Άγγλους ούτε εάν η ίδια χάσει ώστε να τερματίσει 3η και να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής λόγω τιμωρίας ο Ουρίμπε (μ,12/1). Τραυματίας ο Μαρκάνο (α,8/1). Με κορωνοϊό ο εξτρέμ Πεπέ (10/1). Αμφίβολοι οι Ζοάο Μάριο (α,12/0), Πέπε (α,9/0), Κονσεϊσάο (μ,10/0), Γκρούγιτς (5/0).

ΠΟΡΤΟ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
100020

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡ.

Το 1-2 από τη Μαγιόρκα διέκοψε το σερί στο πρωτάθλημα (4-3-0) και την έφερε στο -10 (με αγώνα λιγότερο) από την κορυφή. Πήρε το προβάδισμα (68’), όμως δέχθηκε την ανατροπή στο φινάλε (80’, 91’). Ακολουθεί το ντέρμπι της Μαδρίτης με την πρωτοπόρο Ρεάλ, όμως προηγείται η προσπάθεια να σώσει την ευρωπαϊκή χρονιά. Οι τρεις διαδοχικές ήττες από Λίβερπουλ (2-3, 2-0) και Μίλαν (0-1) την έβαλαν σε περιπέτειες. Θέλει το «διπλό» επί της Πόρτο και να μην κερδίσει η Μίλαν για να περάσει στους «16». Αν εκτός από την ίδια κερδίσουν και οι Ιταλοί, τότε όλα θα κριθούν στη διαφορά τερμάτων. Σε περίπτωση ισοπαλίας θέλει ήττα των «ροσονέρι» για να πάρει την 3η θέση, την οποία θα καταλάβει αν χάσουν τόσο αυτή όσο και η Μίλαν, αλλά βγει από πάνω στα γκολ. Πρόβλημα στα στόπερ με τιμωρημένο τον Φελίπε (α,8/1) και τραυματίες τους Σάβιτς (α,13/0), Χιμένες (10/0). Εκτός και ο μπακ Τρίπιερ (α,12/0).

011002
Είναι τόσο μεγάλη η σημασία του αγώνα και τόσο μικρές οι λεπτομέρειες ανάμεσα στις δύο ομάδες, που οποιαδήποτε πρόβλεψη δείχνει παρακινδυνευμένη. Φαίνεται, άλλωστε, και από το ισορροπημένο σετ των αποδόσεων.
Δεν περιμένουμε μεγάλο σκορ και το Under προσφέρεται δικαίως ως φαβορί. Άλλη επιλογή που «πληρώνει» καλύτερα και βρίσκεται σε υψηλότερες τιμές, είναι το εύρος «2-3 γκολ». Καλύπτει αρκετά σενάρια.
Περιμένοντας αρκετά προσεχτικές τις δύο ομάδες, η επιλογή της ισοπαλίας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου εμπεριέχει αυξημένες πιθανότητες επαλήθευσης. Μπορούμε, επίσης, να ποντάρουμε στο να μπουν περισσότερα τέρματα στο β’ ημίχρονο.