Ολλανδία – Δανία: Λυτρωτική επιστροφή

Δυνατό φιλικό στο Άμστερνταμ ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ. Δοκιμή συστήματος από τους «οράνιε». Επιστροφή Έρικσεν στη Δανία.

Σάββατο 26 Μαρτίου 2022 21:45

1

2

Η Ολλανδία κράτησε το μηδέν στα 4/5 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια. Με No Goal ολοκληρώθηκαν και οι 6/7 τελευταίους αγώνες της Δανίας, ανεξαρτήτως έδρας (στους 3/5 πιο πρόσφατους σημειώθηκαν «4-6 γκολ»).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Χάνοντας στα τελευταία λεπτά (82’, 86’) προβάδισμα δύο τερμάτων στο Μαυροβούνιο (2-2) μπήκε σε περιπέτειες, όμως το 2-0 επί της Νορβηγίας την κράτησε στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου και την έστειλε στο Μουντιάλ. Υπήρχε, πάντως, άγχος και τα γκολ μπήκαν στα τελευταία λεπτά (84’, 91’). Μετά από το EURO και την έλευση του Λουίς φαν Χάαλ, έκανε τα απαραίτητα (5-2-0). Η προετοιμασία για τα τελικά ξεκινάει τώρα, ενώ την Τρίτη (29/3) ακολουθεί νέο φιλικό στο Άμστερνταμ απέναντι στη Γερμανία. Πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο, βέβαια, μεσολαβούν οι αγώνες για το Nations League με Βέλγιο, Πολωνία και Ουαλία. Στα επόμενα ματς ο Φαν Χάαλ αποκάλυψε πως θα δοκιμάσει το 3-5-2. Ο έμπειρος τεχνικός βρέθηκε τις προηγούμενες ημέρες θετικός στον κορωνοϊό, ωστόσο πιθανότατα θα δώσει «το παρών». «Κόπηκαν» από την αποστολή λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας Μπάιλοου (6/0), οι αμυντικοί Τίμπερ (6/0), Τέζε και ο ποιοτικός εξτρέμ Χάκπο (4/1).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
------

ΔΑΝΙΑ

Κάνοντας το 9/9 στα πρώτα παιχνίδια στον 6ο όμιλο (30-1 γκολ), πέρασε στο Μουντιάλ και η ήττα στη Σκωτία (2-0) την τελευταία αγωνιστική ήταν ανώδυνη. Μεσολάβησε η εξαιρετική πορεία στο EURO (αποκλεισμός στα ημιτελικά από την Αγγλία με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι) που φανέρωσε το πλούσιο ταλέντο που υπάρχει. Πριν από τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και τις υποχρεώσεις της στο Nations League όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει Γαλλία, Αυστρία και Κροατία, διεξάγονται δύο φιλικά παιχνίδια. Το αποψινό στο Άμστερνταμ και την Τρίτη (29/3) αυτό στην Κοπεγχάγη κόντρα στη Σερβία. Στα αγωνιστικά νέα ξεχωρίζει η επιστροφή στην εθνική του Κρίστιαν Έρικσεν (109/36) για πρώτη φορά μετά το καρδιακό επεισόδιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που σόκαρε τους πάντες. Ο 30χρονος μέσος ξεπέρασε και μια περιπέτεια με τον κορωνοϊό. Θα λείψουν οι στόπερ Κίερ (119/5), Κρίστενσεν (54/2), οι μπακ Στρίγκερ Λάρσεν (47/2), Μπόιλεσεν (21/1), οι χαφ Βας (41/1), Ντάμσγκααρντ (13/4) και οι επιθετικοί Μπρέθγουεϊτ (56/10), Σίστο (26/1).

ΔΑΝΙΑ
------
Δεν είναι εύκολο να γίνουν προγνωστικά σε έναν φιλικό αγώνα μεταξύ δύο καλών ομάδων. Ο φαβοριτισμός της Ολλανδίας, πάντως, δείχνει ελαφρώς υπερβολικός. Βρίσκουμε περισσότερο νόημα στο ρίσκο της επιλογής του «Χ».
Το No Goal έχει σημειωθεί αρκετές φορές στις πρόσφατες υποχρεώσεις τους, ωστόσο αυτή τη φορά δείχνει πιθανότερο να σκοράρουν αμφότερες. Σε καλές τιμές το Goal, ενώ ενδέχεται να εμφανιστεί και το εύρος «2-3 γκολ».
Το «Χ» μπορεί να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, ωστόσο είναι πιθανό να εμφανιστεί και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Για σκόρερ σε οποιαδήποτε στιγμή της αναμέτρησης επιλέγουμε τον Ντανζούμα τον «οράνιε».