Γιουβέντους – Μάλμε: Με το αυτί στη Ρωσία

Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021 19:45

1

2

Τα τελευταία 5 παιχνίδια της Μάλμε μακριά από την έδρα της για τον θεσμό έληξαν over 2,5 γκολ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Η φτωχή εμφάνισή της στο Λονδίνο με την Τσέλσι και η βαριά ήττα με 4-0 της έκοψαν κάπως τη φόρα και τα όνειρα για μακρά πορεία στη διοργάνωση, που είχε σηματοδοτηθεί και από το 4-0-0 που είχε ως τότε. Στο Λονδίνο δεν της βγήκε τίποτα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Έχει, βέβαια, εξασφαλισμένη τη δεύτερη θέση, αλλά για την πρωτιά θα χρειαστεί καλύτερο αποτέλεσμα από την Τσέλσι, δεδομένου ότι υστερεί στα γκολ (είχε νικήσει 1-0 στο Τορίνο). Στο πρωτάθλημα έκανε τα απολύτως απαραίτητα για να πάρει το τρίποντο με τη Τζένοα, επικράτησε 2-0 μ' ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Παρ' ότι δεν φάνηκε να φορτσάρει, έχασε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Αλλαγές ετοιμάζει ο Αλέγκρι, όπως δήλωσε ο ίδιος στην επίσημη συνέντευξη τύπου, αλλά δεν πρόκειται να δούμε τα... δεύτερα. Δεν υπολογίζονται σίγουρα λόγω τραυματισμού οι Ντανίλο (α), Ράμσεϊ (μ), Μακένι (μ) και Κιέζα (μ). Πιθανότατα δεν θα χρησιμοποιηθούν και οι Κολουσέφσκι (μ), Κεν (ε) και Κιελίνι (α).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΜΑΛΜΕ

Με την ισοπαλία που παραχώρησε στη Ζενίτ (1-1) την προηγούμενη αγωνιστική έχασε κάθε πιθανότητα να διεκδικήσει, έστω, την 3η θέση (αν και με ελάχιστες ελπίδες). Προηγήθηκε μεν και ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις, όμως η εικόνα του παιχνιδιού το φώναζε ότι ήταν κατώτερη. Βεβαίως τις τελευταίες ημέρες ζει ένα πανηγύρι, καθώς εξασφάλισε τον τίτλο στη Σουηδία μετά από ένα αγχωτικό ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τη Χάλμσταντ. Υποτίθεται ότι χρειαζόταν έναν βαθμό, τον πήρε με το τελικό 0-0, είχε τις ευκαιρίες της, αλλά κυρίως προσπάθησε να μην απειληθεί. Ο Λεβίτσκι (μ) αποχώρησε τραυματίας στο ματς με τη Χάλμσταντ και δεν θα προλάβει να αγωνιστεί απόψε στο τελευταίο ματς της σεζόν. Συμπληρώνουν τη λίστα τραυματιών ο Μπέιμο (α) και ο Κνούντσεν (α).

ΜΑΛΜΕ
Δεδομένο ότι η Γιουβέντους θα ψάξει τη νίκη για να κάνει το καθήκον της σχετικά με την πρωτιά και η Μάλμε δεν έχει κανένα ενδιαφέρον. Παίζεται το 1,20; Ανάλογα με τα κέφια του καθενός. Εμείς δεν... είμαστε για τόσο χαμηλά.
Ο άσος θα μπορούσε να συνδυαστεί και με τα γκολ για να αποδώσει καλύτερα. Από το over 2,5, όμως, φαίνεται πιο ιντριγκαδόρικο το αμφίσκορο. Δεδομένου ότι η Μάλμε παίζει χωρίς άγχος, είναι το τελευταίο ματς της σεζόν και θα ήθελε να το κλείσει θετικά.
Οι συνηθισμένοι σκόρερ της Γιουβέντους δίνονται σε πολύ χαμηλές αποδόσεις. Ενδεχομένως θα άξιζε μια επιλογή στον Κουαδράδο (τον βρίσκουμε στο 3,60 για anytime scorer), o οποίος σκόρερ και εναντίον της Τζένοα με... κόρνερ!