Ίντερ – Ρόμα: Ψάχνουν… παρηγοριά στο Κύπελλο

Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022 22:00

1

2

Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των «8» του Κυπέλλου Ιταλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΙΝΤΕΡ

Προσγειώθηκε απότομα στην πραγματικότητα, αφού ηττήθηκε 1-2 από τη Μίλαν στο ντέρμπι του Σαββάτου, στο οποίο είχε τον έλεγχο για μεγάλο διάστημα. Ξεκίνησε φουριόζα και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, ενώ προηγήθηκε δικαίως στο 35’. Παρ’ όλα αυτά, κατέρρευσε στο φινάλε και δέχθηκε την ανατροπή με 2 μαζεμένα γκολ (75’, 78’), με συνέπεια την πρώτη ήττα μετά από 14 αγώνες πρωταθλήματος. Επιπροσθέτως, έδωσε το δικαίωμα σε Νάπολι και Μίλαν να την πλησιάσουν στον πόντο, αν και έχει ένα ματς λιγότερο από εκείνες. Στους «16» του Κυπέλλου χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει εντός έδρας την Έμπολι (3-2, 2-2 στα 90’). Τώρα έχει σύμμαχο την ευνοϊκή παράδοση κόντρα στους «τζιαλορόσι», από τους οποίους έχει να χάσει εδώ και 5 χρόνια: έκτοτε 3 νίκες και 6 ισοπαλίες και στις δύο έδρες. Μάλιστα, σκόραρε τουλάχιστον δύο φορές στις 6 αναμετρήσεις εξ αυτών. Δύσκολα ο νεοαποκτηθείς φορ Καϊσέδο, χάνουν ένα ακόμα ο νεοφερμένος Γκόσενς (μπακ-χαφ) και ο Κορέα (χρήσιμος επιθετικός). Πιθανό το ροτέισον από τον Ιντζάγκι.

ΙΝΤΕΡ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
100001

ΡΟΜΑ

Απογοητευτική για μία ακόμα φορά, κόλλησε στο 0-0 με την αδύναμη Τζένοα εντός έδρας το Σάββατο, παρότι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 68’. Φωνάζει πάντως για ένα γκολ της που ακυρώθηκε στο φινάλε του αγώνα με τη χρήση του VAR για φάουλ του Έιμπραχαμ στην αρχή της φάσης. Έχασε έτσι την ευκαιρία να πλησιάσει στην πεντάδα και απέκτησε συγκάτοικο στην 6η θέση. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου προσπέρασε με αρκετό… άγχος τη Λέτσε (ομάδα Β’ κατηγορίας), την οποία νίκησε 3-1 εντός με ανατροπή (40’, 54’, 81’) κι ενώ είχε αριθμητικό αβαντάζ στο τελευταίο ημίωρο. Θυμίζουμε ότι ο τεχνικός Μουρίνιο εργάστηκε στην Ίντερ τη διετία 2008-10 και την οδήγησε στο περίφημο τρεμπλ του 2010. Στο πρωτάθλημα συνετρίβη 0-3 εντός από τους «νερατζούρι» στις 4 Δεκεμβρίου. Ανακάμπτει ο βασικός χαφ Πελεγκρίνι, χάνει ένα ακόμα ο ενδεκαδάτος μπακ Σπινατσόλα. Θα παραταχθεί με δυνατή ενδεκάδα.

ΡΟΜΑ
001101
Αμφότερες έρχονται από απογοητευτικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και βλέπουν το ματς Κυπέλλου ως μια ευκαιρία για ανασυγκρότηση. Η Ρόμα «διψάει» περισσότερο για διάκριση στον θεσμό και μπορεί να εκμεταλλευτεί την κόπωση και την έλλειψη συγκέντρωσης που παρατηρείται εσχάτως στην Ίντερ. Η διπλή ευκαιρία (Χ2) σε απόδοση 2,22. Για μεγαλύτερη ασφάλεια το διπλό στο ασιατικό χάντικαπ +1,5, σε απόδοση 1,44.
Οι γηπεδούχοι βρίσκουν δίχτυα με άνεση, όμως τον τελευταίο καιρό δεν είναι συμπαγείς αμυντικά και δέχονται γκολ. Το G/G σε απόδοση 1,60.
Με αρκετό ρίσκο και λαμβάνοντας υπόψιν την εκτίμησή μας για το ματς, θα πάμε στο «ακριβές σκορ 1-2», που πληρώνει 13,00.