Μίλαν – Ίντερ: Ντέρμπι που θα κρίνει πολλά

Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 21:45

1

2

* Derby della Madonnina. Κοινή έδρα. η Ίντερ έχει 5 νίκες στα 6 τελευταία ντέρμπι του Μιλάνου για το πρωτάθλημα (5-0-1 με γκολ 14-6). Ο τεχνικός της Μίλαν, Στέφανο Πιόλι, εργάστηκε στην Ίντερ το 2016-17.

ΜΙΛΑΝ

Κόλλησε στο 1-1 με την Πόρτο εντός έδρας την Τετάρτη και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι εκτός Ευρώπης. Γεύτηκε την ψυχρολουσία μόλις στο 6’, ενώ απειλήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις με το 0-2. Ισοφάρισε στο 61’ με αυτογκόλ του Μπεμπά, όμως δεν είχε άλλη βενζίνη στο ρεζερβουάρ της. Εντελώς αντίθετη η πορεία της στο πρωτάθλημα, όπου για πρώτη φορά στην ιστορία της ξεκινάει τη σεζόν με 10 νίκες σε 11 ματς (10-1-0), ενόσω συμπλήρωσε 16 αγώνες δίχως ήττα (14-2-0) και δικαίως ονειρεύεται τίτλο. Επίσης, μετράει 7 σερί νίκες: η τελευταία φορά που πανηγύρισε 8 διαδοχικά «τρίποντα» ήταν το 2006 με τον Αντσελότι στον πάγκο. Την περασμένη αγωνιστική πέτυχε σπουδαίο διπλό (1-2) στην έδρα της Ρόμα, όπου απέκτησε «αέρα» δύο τερμάτων (25’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς, 57’ με πέναλτι του Κεσί). Στο 66’ έμεινε με 10 παίκτες και αγχώθηκε στο φινάλε, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 93’. Αξίζει να σημειωθεί ότι ως τυπικά γηπεδούχος έχει χάσει και τα 3 πιο πρόσφατα ντέρμπι με την Ίντερ. Η τελευταία φορά που συνέβη κάτι ανάλογο ήταν από το 1929 μέχρι το 1934. Εκτίει ποινή ο μπακ Ερναντές (9/1). Χάνουν ένα ακόμα οι Μενιάν (γκολκίπερ, 7 συμ.), Καστιγέχο (εξτρέμ, 3 συμ.) και Μεσάιας (φορ, 1 συμ.). Ανέκαμψαν οι μπακ Φλορέντσι (5 συμ.), Τουρέ (6 συμ.) και ο Ρέμπιτς (επιθετικός, 8/1).

ΜΙΛΑΝ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
443428

ΙΝΤΕΡ

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε από την έδρα της Σέριφ (1-3) την Τετάρτη για το Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στο πρώτο μέρος, όμως μετά την ανάπαυλα «χτύπησε» 3 φορές σε 28 λεπτά (54’, 65’, 82’). Έτσι, απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Στο πρωτάθλημα ζορίστηκε, αλλά υπέταξε την Ουντινέζε (2-0 εντός) με δύο τέρματα στο τελευταίο ημίωρο (60’, 68’) και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου. Για πρώτη φορά από το 2016 θα δώσει ντέρμπι του Μιλάνου ούσα στο -7 από τη συντοπίτισσα. Δεν αναφέρονται σημαντικά προβλήματα για τον Ιντζάγκι, «παίζεται» μια θέση στα χαφ μεταξύ Τσαλχάνογλου και Βιδάλ. Στο μεταξύ, ο χαφ Μπαρέλα υπέγραψε νέο συμβόλαιο μέχρι το 2026.

ΙΝΤΕΡ
524575
Η Μίλαν είναι ακαταμάχητη και ασταμάτητη στο πρωτάθλημα, όπου παρουσιάζει υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης και αποτελεσματικότητας. Από την άλλη, η Ίντερ έχει ως αβαντάζ την… παράδοση που έχει χτίσει με τη συντοπίτισσα τα τελευταία χρόνια, όμως φέτος είναι αρκετά ασταθής. Με βάση το σετ αποδόσεων, υπάρχει αξία στην «κόντρα» του διπλού. Η διπλή ευκαιρία (1Χ) σε απόδοση 1,68.
Τα ντέρμπι στην Ιταλία έχουν «αλλάξει» εσχάτως. Δηλαδή, βλέπουμε καλό θέαμα, γρήγορο τέμπο και πολλές φάσεις. Κάτι ανάλογο περιμένουμε και τώρα. Το GG σε απόδοση 1.57.
Στα 15 τελευταία ντέρμπι του Μιλάνου δεν έχει βγει κόκκινη κάρτα κι ενώ στα αμέσως 11 προηγούμενα είχαν αποβληθεί 11 ποδοσφαιριστές συνολικά! Το ενδεχόμενο να βγει κόκκινη κάρτα πληρώνει 3.50.