Σαμπντόρια – Τορίνο: Περιμένει αντίπαλο η… Γιουβέντους

1

X

2

STATS

Δεύτερος γύρος του Κυπέλλου Ιταλίας με νοκ-άουτ αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Όποια ομάδα προκριθεί, θα φιλοξενηθεί από τη Γιουβέντους στον επόμενο γύρο.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Αφεντικό της πόλης, επικράτησε 3-1 της μισητής και συντοπίτισσας Τζένοα στο ντέρμπι της Παρασκευής και επανήλθε στις νίκες μετά από 2 διαδοχικές ήττες. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 7’, ενώ καθάρισε την επικράτησή της στις αρχές του δευτέρου μέρους (49’, 67’). Στο 78’ δέχθηκε τη μείωση, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το σημαντικό ήταν ότι δεν έδειξε να επηρεάζεται από τη φυλάκιση του προέδρου της, Μάσιμο Φερέρο, ο οποίος συνελήφθη για οικονομικά εγκλήματα. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου ζορίστηκε, αλλά απέκλεισε (3-2 εντός) την Αλεσάντρια (ομάδα Β’ κατηγορίας). Βρέθηκε να χάνει 1-2, όμως το ανέτρεψε στο δεύτερο μέρος (47’, 52’). Ερωτηματικό ο ενδεκαδάτος χαφ Έκνταλ. Εκτός μάχης οι Ντάμσγκααρντ (βασικός χαφ), Βιεϊρά (χρήσιμος χαφ) και Τορεγκρόσα (συμπληρωματικός φορ). Θα φρεσκαριστεί η ενδεκάδα της.

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΤΟΡΙΝΟ

Επιτέλους εμφανίστηκε αποτελεσματική και υπέταξε την Μπολόνια (2-1 εντός έδρας). Προηγήθηκε 2-0 (24’, 69’ αυτογκόλ) και είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, ωστόσο αγχώθηκε στο φινάλε, αφού δέχθηκε τη μείωση στο 79’ με πέναλτι. Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου χρειάστηκε τα πέναλτι (4-1) για να αποκλείσει εντός έδρας (0-0 στα 120’) την Κρεμονέζε (ομάδα Β’ κατηγορίας), παρότι είχε αριθμητικό αβαντάζ από το 63’. Στον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στη Σαμπντόρια (30/10) ήταν πολύ πιο ουσιαστική, «χτύπησε» όταν… έπρεπε (17’, 52’, 93’) κι έφτασε στην άνετη νίκη (3-0). Χάνουν ένα ακόμα οι ενδεκαδάτοι Τζιτζί (αμυντικός), Μπελότι (φορ) και οι εφεδρικοί Κονέ (χαφ), Βέρντι (εξτρέμ). Ερωτηματικό ο βασικός Μπρέμερ (στόπερ). Θα επιχειρηθεί μερικό ροτέισον.

ΤΟΡΙΝΟ
Πολύ ισορροπημένο το εν λόγω ζευγάρι του Κόπα Ιτάλια, με τις δύο ομάδες να έρχονται από νίκες… ψυχολογίας στο πρωτάθλημα. Παρ’ όλα αυτά, θεωρούμε ότι η Τορίνο δείχνει πιο συμπαγής και δουλεμένη, ενώ αξίζει ως αουτσάιντερ. Σε απόδοση 1,97 το διπλό draw no bet.
Όπως και στο αντίστοιχο ματς πρωταθλήματος, θεωρούμε ότι δεν θα ανοίξει πολύ ο ρυθμός. Θα κινηθεί μεταξύ under και over. Το «2-3 γκολ» σε απόδοση 1,91.
Στο πρώτο μέρος δεν θα πάρουν πολλά ρίσκα και θα είναι αρκετά επιφυλακτικές. Το «Χ ημίχρονο» πληρώνει 2,15.