Μπολόνια – Νάπολι: Επιστροφές και στις δύο

Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2022 19:30

1

2

Ο τεχνικός της Μπολόνια, Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, έχει πανηγυρίσει μόλις 2 νίκες σε 20 αναμετρήσεις με τη Νάπολι στο πρωτάθλημα (2-7-11). Κόντρα στους «παρτενοπέι» έχει δεχθεί τα περισσότερα τέρματα ως προπονητής στη Serie A (44 τον αριθμό).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Αδίκησε τον εαυτό της στην έδρα της Κάλιαρι και υπέστη ήττα-μαχαιριά (2-1), φανερά επηρεασμένη από το γεγονός ότι δεν προετοιμάστηκε όπως έπρεπε λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού στο εσωτερικό της. Μπορεί να προηγήθηκε στο 54’, όμως απώλεσε τη συγκέντρωσή της και ξέμεινε από δυνάμεις, με συνέπεια να υποχρεωθεί σε ανατροπή στο φινάλε (71’, 93’). «Δεν έπρεπε να γίνει αυτό το παιχνίδι», είπε ο τεχνικός Μιχαΐλοβιτς. Αυτή ήταν η 4η ήττα της στις 5 πιο πρόσφατες «στροφές» (1-0-4), ανησυχητικό το γεγονός ότι τα 5 από τα 7 τελευταία γκολ που δέχθηκε στο πρωτάθλημα ήρθαν από το 65ο λεπτό και μετά! Διεθνείς οι Εμπαγέ (μπακ, 3 συμ.), Μπάροου (εξτρέμ, 18/5). Νοκ άουτ τέθηκαν οι Ντάικς (μπακ, 6 συμ.) και Ορσολίνι (χαφ, 14/3), θετικός στον κορωνοϊό ο Σανταντέρ (φορ, 7/1). Επανέρχονται οι αμυντικοί Μεδέλ (19 συμ.), Χίκι (19/4), Σουμαορό (13 συμ.), ο χαφ Σανσόνε (15 συμ.) και ο επιθετικός Βινιάτο (15 συμ.). Σταθερά στα «πιτς» οι μέσοι Σχούτεν (2 συμ.) και Κίνγκσλεϊ (2 συμ.).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
2147311

ΝΑΠΟΛΙ

Απώλεσε ήδη τον πρώτο στόχο της σεζόν, αφού ηττήθηκε 2-5 στην παράταση από τη Φιορεντίνα εντός την Πέμπτη στο Κύπελλο. Δέχθηκε το 0-1 στο 41’, απάντησε στο 44’, αλλά στο 57’ έγινε το 1-2 κι ενώ είχε αριθμητικό αβαντάζ από το 45’. Στο τελευταίο 10λεπτο έμεινε με 9 παίκτες (84’, 93’), ωστόσο βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις (95’) κι έστειλε το ματς στο έξτρα ημίωρο. Εκεί δεν άντεξε έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα, με συνέπεια να δεχθεί 3 τέρματα (105’, 108’, 119’). Στο πρωτάθλημα λύγισε τη Σαμπντόρια (1-0 εντός) με μια καταπληκτική γκολάρα του Πετάνια στο 43’. Διεθνείς οι Κουλιμπαλί (στόπερ, 14/2), Ανγκισά (χαφ, 14 συμ.) και Ουνάς (χαφ, 10 συμ.). Νοκ άουτ τέθηκε ο τερματοφύλακας Οσπίνα (19 συμ.). Γυρίζουν οι Μάριο Ρούι (μπακ, 18 συμ), Ζιελίνσκι (μεσοεπιθετικός, 19/5) και Οσιμέν (φορ, 11/5). Χάνει ένα ακόμα ο εξτρέμ Ινσίνιε (17/4).

ΝΑΠΟΛΙ
567946
Αμφότερες έρχονται από αρνητικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα (η Μπολόνια) και Κύπελλο (η Νάπολι), με τους γηπεδούχους να έχουν θέματα λόγω κορωνοϊού το προηγούμενο διάστημα. Η έκβαση της αναμέτρησης θα εξαρτηθεί από τις ορέξεις των φιλοξενούμενων, που διαθέτουν περισσότερες λύσεις και έχουν την ποιότητα για να φύγουν με το διπλό. Σε απόδοση 1,85.
Βάσει της γενικότερης φιλοσοφίας τους και των αμυντικών κενών που παρουσιάζουν αμφότερες, θα στραφούμε στην επιλογή του G/G. Σε απόδοση 1,68. Το G/G σε συνδυασμό με το over 2,5 πληρώνει 2,12.
Η Μπολόνια είναι η αγαπημένη αντίπαλος του επιθετικού της Νάπολι, Ντρις Μέρτενς, ο οποίος έχει πετύχει 11 γκολ κόντρα στους «ροσομπλού». Το ενδεχόμενο να σκοράρει ξανά, πληρώνει 2,80.