Ίντερ – Γιουβέντους: Derby d’ Italia για την πρώτη «κούπα»

Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022 22:00

1

2

Τελικός του Σούπερ Καπ Ιταλίας, που θα διεξαχθεί στο «Σαν Σίρο» του Μιλάνου, μεταξύ της πρωταθλήτριας Ίντερ και της Κυπελλούχου Ιταλίας, Γιουβέντους. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστούν πέναλτι.

ΙΝΤΕΡ

Μπορεί να μην έπεισε με την απόδοσή της, όμως έφτασε στο ζητούμενο που ήταν το «τρίποντο» επί της Λάτσιο (2-1 εντός έδρας) την Κυριακή. Μπήκε μπροστά με γκολάρα του στόπερ Μπαστόνι στο 30’, ισοφαρίστηκε άμεσα (35’) και χρειάστηκε ένα ακόμα τέρμα από στόπερ (κεφαλιά του Σκρίνιαρ) στο 67’ για να φτάσει στην επικράτηση. Έτσι, έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2022, διατηρείται στην πρωτοπορία (+1 από τη Μίλαν με ένα παιχνίδι λιγότερο) και παράλληλα διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (10-2-0). Τώρα θα διεκδικήσει το Σούπερ Καπ για πρώτη φορά από το 2011: μέχρι τότε μετρούσε 5 «κούπες» σε 9 τελικούς. Τη μία και μοναδική φορά που συνάντησε τη «Γηραιά Κυρία» στον θεσμό, νίκησε: το 2005, 1-0 στην παράταση. Αρνητικό σημάδι πως μετράει μόλις μία νίκη στις 12 πιο πρόσφατες συναντήσεις της με τη Γιούβε (1-4-7) σε όλες τις διοργανώσεις. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός χαφ Τσαλχάνογλου, δεν αναφέρονται σημαντικά προβλήματα απουσιών.

ΙΝΤΕΡ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
76118118

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Πέτυχε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ρόμα (3-4) την Κυριακή, όπου βρέθηκε να χάνει 1-0 (11’) και 3-1 (53’), αλλά έδειξε χαρακτήρα και το ανέτρεψε με 3 τέρματα σε 7 λεπτά (70’, 72’, 77’). Ήρωας ο γκολκίπερ Σέζνι, που απέκρουσε πέναλτι στο 83’ κι ενώ στο τελευταίο 10λεπτο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο. Η ουσία είναι ότι συμπλήρωσε 7 ματς πρωταθλήματος αήττητη (5-2-0) και παραμένει στο -3 από την τετράδα. Για το πρωτάθλημα, είχε αποσπάσει ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Ίντερ στις 24 Οκτωβρίου. Είναι η πολυνίκης του Σούπερ Καπ με 9 τρόπαια, ενώ μετέχει σε αυτόν για 10η διαδοχική σεζόν. Θετικός οιωνός πως κατέκτησε την «κούπα» και τις 3 προηγούμενες φορές (1996, 2019, 2021) που το Σούπερ Καπ διεξήχθη Ιανουάριο! Νοκ άουτ τέθηκε ο πολύτιμος εξτρέμ Κιέζα. Τιμωρημένοι οι βασικοί Ντε Λιχτ (στόπερ) και Κουαδράδο (μπακ-χαφ). Περιμένει το απαραίτητο green pass ο πρώτος γκολκίπερ Σέζνι, που θα ξεκινήσει από τον πάγκο. Ανακάμπτουν οι ενδεκαδάτοι Μπονούτσι (στόπερ), Άλεξ Σάντρο (μπακ), Ντανίλο (μπακ). Όπως ανέφερε ο τεχνικός Αλέγκρι, δεν είναι σίγουρο πως θα βρεθεί στην ενδεκάδα ο ντελικάτος μεσοεπιθετικός Ντιμπάλα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ
663269
Σίγουρα η Ίντερ βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση τη φετινή σεζόν από τη Γιουβέντους και έχει το «πλεονέκτημα» της έδρας, ωστόσο η «Γηραιά Κυρία» έρχεται από σπουδαίο διπλό στο πρωτάθλημα και δείχνει να ατσαλώνεται το τελευταίο διάστημα. Αφήστε δε, που διαθέτει το ειδικό βάρος για να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλό της, με την οποία έχει χτίσει πολύ καλή παράδοση τα τελευταία χρόνια. Η διπλή ευκαιρία (Χ2) σε απόδοση 2,00.
Μπορεί να πρόκειται για τελικό και διακυβεύεται ένα τρόπαιο, όμως και οι δύο ομάδες δεν θα παίξουν κλειστά. Περιμένουμε φάσεις και γκολ εκατέρωθεν. Το G/G σε απόδοση 1,70.
Ο μεσοεπιθετικός της Γιουβέντους, Πάολο Ντιμπάλα, διαθέτει την πάστα ποδοσφαιριστή που μπορεί να κάνει τη διαφορά σε μεγάλα ματς και έχει την εκτελεστική ικανότητα για να βρει δίχτυα. Το ενδεχόμενο να σκοράρει ο Αργεντινός, πληρώνει 4,00.