Χάντερσφιλντ – Στόουκ: Στόχος η 6άδα

Παιχνίδι κλειδί για τα πλέι οφ. Η Στόουκ θέλει να βάλει τέλος στα μέτρια αποτελέσματα και να πλησιάσει την προνομιούχο 6η θέση, την οποία καταλαμβάνει η φορμαρισμένη Χάντερσφιλντ.

Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 21:45

1

2

Στους τελευταίους 10 επίσημους αγώνες της Χάντερσφιλντ σημειώθηκαν 8 Goal. Η Στόουκ, αντίθετα, στα 6 πιο πρόσφατα ταξίδια της ανεξαρτήτως διοργάνωσης μέτρησε ισάριθμα «No Goal+Under».

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ

Ακόμα κι αν δεν ικανοποίησε πλήρως, πήρε το διπλό επί της ντεφορμέ Ρέντινγκ (4-3) διατηρώντας το αήττητο σε 9ο σερί επίσημο ματς (5-4-0). Σε ένα πρώτο ημίχρονο γεμάτο λάθη εκατέρωθεν σημειώθηκαν 6 τέρματα (3-3), όμως στην επανάληψη η Χάντερσφιλντ σουλουπώθηκε αμυντικά και πέτυχε το νικητήριο γκολ. Ο Κορμπεράν στάθηκε αρκετά στις αδυναμίες της ομάδας του και επισήμανε πως σε άλλα παιχνίδια θα τις είχε πληρώσει. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια τα «τεριέ» διανύουν καλή σεζόν και διεκδικούν τη συμμετοχή στην 6άδα, όμως η αλήθεια είναι ότι δεν πείθουν απόλυτα ότι θα τα καταφέρουν καθώς οι μεταπτώσεις στην απόδοσή τους είναι αρκετές. Θετική η πρόσφατη εντός έδρας παράδοση κόντρα στη Στόουκ (3-4-1). Στα αγωνιστικά νέα τα ευχάριστα έρχονται με την επιστροφή του ποιοτικού χαφ Χολμς (21/3). Χάνει και τους επόμενους αγώνες ο ταλαντούχος στόπερ Κόλγουιλ (20/1). Λιγότερο σημαντικές οι απουσίες των Σκόφιλντ (τ,2/0) και Βαγιέχο (μ,5/1).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
546877

ΣΤΟΟΥΚ

Η εμφάνιση στο 2-3 από την πρωτοπόρο Φούλαμ είχε δημιουργήσει προσδοκίες παρά την ήττα, όμως στη μεσοβδόμαδη εξ αναβολής συνάντηση στο Κόβεντρι (1-0) απογοήτευσε αυξάνοντας τα πρόσφατα μέτρια αποτελέσματα (1-0-4). Ως λογικό επακόλουθο έχασε έδαφος στη μάχη των πλέι οφ. Η επίσκεψη στο Χάντερσφιλντ δείχνει κρίσιμη, αφού της δίνει την ευκαιρία να πλησιάσει εκ νέου την 6άδα. Εχει «κολλήσει» επιθετικά, ενώ δυσκολεύεται έντονα να αντιδράσει όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι απέτυχε να κερδίσει τις τελευταίες 13 φορές που δέχθηκε πρώτη γκολ (10 ήττες). Μπορεί να μην τα πηγαίνει ιδιαιτέρως καλά στο «Τζον Σμιθ», όμως η συνολική πρόσφατη παράδοση κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο είναι ευνοϊκή (5-4-1). Στο μέτωπο των απουσιών, που την έχουν ταλαιπωρήσει τελευταία, μετά την επιστροφή του σημαντικού Πάουελ (ε,10/5) ελπίζει να ακολουθήσουν οι χρήσιμοι Γουίλμοτ (α,22/1) και Σάριτζ (ε,20/2). Εκτός οι Μπούρσικ (τ,12/0), Σούταρ (α,16/0), Σόγιερς (μ,16/1), Σίμα (ε,2/0).

ΣΤΟΟΥΚ
572936
Αντικρουόμενα τα δεδομένα. Καμία δεν παρουσιάζεται απόλυτα σταθερή και αυτή που θα βρεθεί σε καλύτερη μέρα έχει τις περισσότερες πιθανότητες. Λόγω αίσθησης στρεφόμαστε προς τα δεξιά, έστω και με κάλυψη στο «Χ».
Ακόμα και εδώ η κατάσταση δεν είναι ξεκάθαρη. Οι τελευταίοι αγώνες της Χάντερσφιλντ έχουν γκολ, ενώ τα ταξίδια της Στόουκ είναι πιο κλειστά. Το εύρος «2-3 γκολ», πάντως, καλύπτει αρκετά σενάρια.
Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα επιδόσεις τους είναι πιθανότερο να σημειωθούν περισσότερα τέρματα μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ενδέχεται, επίσης, εκείνη που θα πετύχει πρώτη γκολ να είναι η Στόουκ.