Σύγκρουση... κορυφής στα προκριματικά Μουντιάλ, της βόρεις και κεντρικής Αμερικής, με το Μεξικό να θέλει να πάρει τη ρεβάνς από τις ΗΠΑ, για την απώλεια του Gold Cup.

1

X

2

STATS

Τα 4 ματς που έδωσε το Μεξικό στον όμιλο είχαν σύνολο τερμάτων 2-3. Στα 3 πιο πρόσφατα από το τελικό σημείο είχε επιβεβαιωθεί και στο ημίχρονο (2 νίκες, μία ισοπαλία).

Η.Π.Α.

Μπορεί να είναι το μεγαλό φαβορί για την πρωτιά του ομίλου, όμως δεν το έχει επιβεβαιώσει απόλυτα, καθώς είναι επιρρεπής στις γκέλες. Στο προηγούμενο εκτός έχασε με 1-0 από τον Παναμά, ενώ ακολούθησε η εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κόστα Ρίκα, ματς στο οποίο δυσκολεύτηκε, έμεινε πίσω στο σκορ κι έκανε την ανατροπή. Έτσι δεν είναι πρώτη, βρίσκεται πίσω από την αποψινή της αντίπαλο, αφού έχει στραβοπατήσει άλλες δύο φορές με Καναδά (1-1 εντός) και Ελ Σαλβαδόρ (0-0 εκτός). Βέβαια η πρόκριση (πρώτη τριάδα) στα γήπεδα του Κατάρ θεωρείται δεδομένη, αλλά αγωνιστικά δεν είναι σε καλό μομέντουμ. Θα λείψουν λόγω τραυματισμών, ο αμυντικός Μπρουκς, ο μπακ-χαφ της Μπαρτσελόνα, Ντεστ, οι μέσοι Μουρ, Ρέινα, καθώς και ο επιθετικός Ζάρντες.

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

Η.Π.Α.
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
010323

ΜΕΞΙΚΟ

Είναι η πιο σταθερή ομάδα στα προκριματικά της κεντρικής και Βόρειας Αμερικής, φαίνεται κι από τον βαθμολογικό πίνακα, καθώς είναι πρώτη και αήττητη έπειτα από 6 αγωνιστικές (4-2-0). Στο προηγούμενο επικράτησε 2-0 στο Ελ Σαλβαδόρ, σε ένα επεισοδιακό ματς, που ολοκλήρωσαν αμφότερες με 10 παίκτες και το Μεξικό πέτυχε το 2ο γκολ, με πέναλτι, στις καθυστερήσεις. Ο «Τάτα» Μαρτίνο ψάχνει τη ρεβάνς από τις ΗΠΑ, καθώς μέσα σε μερικούς μήνες έχει χάσει δύο τελικούς, αμφότερους στην παράταση, για το Nations League και το Gold Cup. Δύσκολα θα αντιμετωπίσει πρόβλημα όσον αφορά στο να πάρει εισιτήριο για τα γήπεδα του Κατάρ, περισσότερο για το γόητρο είναι το αποψινό ματς. Χτύπησε και τέθηκε εκτός αμυντικός Σέζαρ Μόντες, ενώ δεν υπολογίζεται λόγω τιμωρίας ο στόπερ Αραούχο, που αποβλήθηκε στο προηγούμενο ματς.

ΜΕΞΙΚΟ
021205
Πολύ κρίσιμο και αμφίρροπο παιχνίδι, που θα κριθεί στις λεπτομέριες. Θα δώσουμε ένα μικρό προβάδισμα στο Μεξικό, καθώς οι Αμερικάνοι είναι επιρρεπείς στις γκέλες, δεν έχουν σταθερή απόδοση τους τελευταίους μήνες. Είναι και η εκδίκηση για τους χαμένους τελικούς, στο 1,83 το διπλό, με DNB.
Ασταθείς αμυντικά οι ΗΠΑ, ένας από τους λόγους που δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα είναι η προβληματική ανασταλτική τους λειτουργία. Το Μεξικό έχει κάπως καλύτερες επιδόσεις αλλά και πάλι αντιμετωπίζει το καλύτερο ρόστερ του ομίλου. Στο 1,93 βρίσκουμε το να σκοράρουν αμφότερες.
Ο Ραούλ Χιμένες επέστρεψε στο Μεξικό έπειτα από σοβαρό τραυματισμό στο κεφάλι που τον είχε αφήσει εκτός για περίπου ένα χρόνο. Έχει γυρίσει... φουριόζος, σκόραρε στο προηγούμενο, με το Ελ Σαλβαδόρ και αν το κάνει πάλι απόψε, σε οποιοδήποτε σημείο της αναμέτρησης, θα τριπλασιάσει το ποντάρισμά μας.