BIG MATCH

NEWS

BIG MATCH

Ελλάδα – Κόσοβο: Με αλλαγές το αντίο

Τελευταία υποχρέωση για την εθνική μας ομάδα που έχασε κάθε ελπίδα για τη 2η θέση μετά την ήττα από τους Ισπανούς. Αδιάφορο και το Κόσοβο που θα παραταχθεί με υπηρεσιακό τεχνικό.

Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 21:45

1

X

2

STATS

Η Ελλάδα δεν έχει σκοράρει στο α’ μέρος των αγώνων της στον όμιλο. Τα 12/14 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με «2-3 γκολ». Με το ίδιο εύρος και οι 5 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις για το Κόσοβο.

ΕΛΛΑΔΑ

Μετά την ήττα στη Σουηδία (2-0) τον Οκτώβριο τα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα και το εντός έδρας 0-1 από την Ισπανία (11/11) διέλυσε και τα τελευταία σενάρια που θα μπορούσαν να τη φέρουν στη 2η θέση. Το συγκρότημα του Τζον φαν ‘τ Σχιπ πάλεψε, όμως πλήρωσε ένα αχρείαστο (και ελαφρώς αμφισβητούμενο) πέναλτι (26’). Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε να κρατήσει μπάλα, ενώ στην επανάληψη βελτιώθηκε χωρίς ωστόσο να φανεί δημιουργική. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος στον τελευταίο αγώνα, θα τερματίσει στην 3η θέση, όμως θα προσπαθήσει να κλείσει νικηφόρα την παρουσία της στον 2ο όμιλο. Αναμένονται αλλαγές από πλευράς Ολλανδού με τον αμυντικό Μήτογλου (ΑΕΚ) να διεκδικεί ντεμπούτο. Κόντρα στους Ισπανούς πραγματοποίησε το δικό του ο Γούτας (α,1/0), ενώ επανήλθε στις κλήσεις και ο Κυριακόπουλος. Εξέτισαν ο στόπερ Χατζηδιάκος (12/0) και ο αρχηγός Μπακασέτας (μ,43/5), όμως ο δεύτερος είναι τραυματίας και δεν υπολογίζεται. Τιμωρημένος ο χαφ Σιώπης (13/0). Εκτός αποστολής, επίσης, ο Μαυροπάνος (α,7/0).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΕΛΛΑΔΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
000223

ΚΟΣΟΒΟ

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Πρίστινα και στο ντεμπούτο του υπηρεσιακού Πριμόζ Γκλίχα, ηττήθηκε από την Ιορδανία (0-2). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο (18’) και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες μέχρι να δεχθεί και το δεύτερο τέρμα (86’). Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες (91’), όμως ήταν πλέον αργά. Είχαν προηγηθεί 3 διαδοχικές ήττες στα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου (σ.σ: τελευταίος βαθμός το εντός έδρας 1-1 με την Ελλάδα στις αρχές Σεπτεμβρίου), οι οποίες εξανέμισαν κάθε ελπίδα για κάτι καλό και οδήγησαν στην απόλυση του ομοσπονδιακού τεχνικού, Μπερνάρ Σαλάντ. Στον αγώνα του ΟΑΚΑ το Κόσοβο θα διεκδικήσει την παρθενική νίκη κόντρα στην Ελλάδα (0-2-1) για λόγους γοήτρου. Έτσι κι αλλιώς, πάντως, αναμένεται να τερματίσει στην τελευταία θέση του ομίλου εκτός κι αν κερδίσει με 4 γκολ διαφορά. Τιμωρημένοι οι Χαντερτζιονάι (α,22/1), Ντρέσεβιτς (α,14/0). Εκτός οι Τσέλινα (μ,31/2), Μπιτίκι (μ,9/0), Ρασάνι (ε,22/4), Καστράτι (ε,17/1).

ΚΟΣΟΒΟ
010111
Ακόμα και αγωνιζόμενη με αλλαγές, η Ελλάδα διαθέτει καλύτερη ομάδα από το Κόσοβο και έχει τον πρώτο λόγο για να κατακτήσει τη νίκη. Ο «άσσος», βέβαια, προσφέρεται σε μέτριες τιμές.
Καθώς αμφότερες δεν έχουν βαθμολογικό κίνητρο, αλλά αναζητούν μια καλή εμφάνιση, περιμένουμε ανοιχτό παιχνίδι. Σε καλές τιμές τόσο το Goal όσο και το Over. Με μεγαλύτερο ρίσκο ο συνδυασμός τους.
Προκειμένου να ενισχύσουμε τον «άσσο» μπορούμε να τον συνδυάσουμε με τα Over 1,5 και 2,5. Για anytime σκόρερ επιλέγουμε τον Δουβίκα που είχε πετύχει στο Κόσοβο το παρθενικό γκολ του με τα «γαλανόλευκα».