ΑΕΚ – Άρης: Με φόρα στο ντέρμπι

Σπουδαίο ματς απόψε στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ που προέρχεται από τρεις νίκες και τον Άρη, ο οποίος είναι αήττητος σε πέντε αγώνες καταγράφοντας τέσσερα «τρίποντα».

Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021 09:30

1

2

Ο Άρης είναι αήττητος στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του στην έδρα της ΑΕΚ. Κέρδισε ένα εξ αυτών. Γενικά, στο ζευγάρι δεν καταγράφεται νίκη γηπεδούχου στα οκτώ πρόσφατα ματς με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και πέντε «διπλά».

ΑΕΚ

Πέρασε με 3-1 από τον Βόλο παρότι δυσκολεύτηκε. Γλίτωσε από πέναλτι στο 40’ και προτού κλείσει το ημίχρονο βρέθηκε μπροστά 2-0. Αγχώθηκε από το γκολ των Θεσσαλών στο 79’ ωστόσο σφράγισε την επικράτηση σκοράροντας ξανά στις καθυστερήσεις. Πέτυχε τρίτη διαδοχική νίκη, σε όλες σημείωσε από τρία τέρματα, κάτι που ισχύει για τα πέντε από τα επτά παιχνίδια της. Δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση, φυσικά έχει μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς ώστε να κρατηθεί στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Εντός έδρας καταγράφει τρεις νίκες με μηδέν παθητικό. Πάντως, η ανασταλτική της λειτουργία χρίζει βελτίωσης αφού δέχεται φάσεις. Εξαιρετικό το κλίμα στις τάξεις της, έχει εκκινήσει πολύ καλά –με δύο νίκες- και ο νέος προπονητής Αργύρης Γιαννίκης. Ίσως συμπεριληφθεί στην αποστολή ο Γκαρσία (ε, 6/1), που τραυματίστηκε στον Βόλο. Δεν υπολογίζονται οι Άμραμπατ (μ, 5/1), Γέβτιτς (μ, 4/0), Γαλανόπουλος (μ, 1/0).

ΑΕΚ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
232144

ΑΡΗΣ

Πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνιση και συνέτριψε με 5-1 τον Παναιτωλικό, που είχε σημαντικές ελλείψεις. Τα πάντα τελείωσαν νωρίς, είχε προηγηθεί 4-0 από το ημίχρονο. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη και τέταρτη σε πέντε αναμετρήσεις, στις οποίες δεν έχει υποστεί ήττα. Σαφώς βελτιωμένος μετά τη μουδιασμένη εκκίνηση, απέχει έναν βαθμό από την εξάδα καθώς ως γνωστόν άρχισε τη σεζόν με -6. Πάει με πολύ καλή ψυχολογία στο ΟΑΚΑ, ενώ στο ενεργητικό του καταγράφονται δύο σερί εκτός έδρας επιτυχίες, απέναντι σε Ατρόμητο και Λαμία. Διαθέτει την καλύτερη αμυντική γραμμή, η εστία του έχει παραβιαστεί τρεις φορές σε επτά αναμετρήσεις. Ο προπονητής Άκης Μάντζιος δεν υπολογίζει στα πλάνα του τον Μάνο (ε, 5/0), ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση, ενώ τραυματίες είναι οι Άλι (ε, 3/0), Λούμορ (α, 2/0). Εκτός αποστολής έμεινε και ο Μπεναλουάν (α).

ΑΡΗΣ
213220
Δύσκολη η αποστολή της ΑΕΚ να κάνει το 4Χ4 απέναντι στον δυνατό Άρη, ο οποίος θα παρουσιαστεί ανταγωνιστικός. Ωστόσο, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική και με τον κόσμο στο πλευρό της έχει τα φόντα να τα καταφέρει. Πάντως, ο «άσσος» στο 1,75 είναι σαφώς πιο χαμηλά από όσο θα έπρεπε.
Πρόκειται για ομάδες με ποιότητα στην επίθεση. Η ΑΕΚ έχει σκοράρει στους έξι από τους επτά αγώνες της και μάλιστα στους πέντε από τρεις φορές. Ο Άρης έχει βρει δίχτυα στους τέσσερις από τους πέντε πρόσφατους και μπορεί να τα καταφέρει και σήμερα αφού η «Ένωση» ανασταλτικά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Στο 1,78 το σημείο.
Επεκτείνοντας τα όσα αναφέρονται παραδίπλα, ο συνδυασμός της νίκης της ΑΕΚ με γκολ - γκολ, εκτοξεύει την απόδοση στο 4,70.