ΑΕΚ – Άρης: Δεν υπάρχουν περιθώρια για απώλειες

Την πρώτη νίκη τους στα πλέι οφ, έπειτα από τρεις αγωνιστικές, θα αναζητήσουν απόψε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ και ο Άρης, που δίνουν μάχη για την εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Κυριακή 10 Απριλίου 2022 19:30

1

2

Αμφότεροι κέρδισαν τα παιχνίδι στην έδρα τους στην κανονική περίοδο. Στα προηγούμενα οκτώ, όμως, δεν υπήρξε νίκη γηπεδούχου! Ο ΑΕΚ έκανε τέσσερα «διπλά», ο Άρης ένα και παράλληλα απέσπασε τρεις ισοπαλίες.

ΑΕΚ

Στάθηκε καλά απέναντι στον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης». Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30’ αλλά απάντησε γρήγορα, στο 43’. Στην επανάληψη απειλήθηκε και απείλησε εντούτοις το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Το αποτέλεσμα αυτό τη διατήρησε στην τρίτη θέση της κατάταξης εντούτοις τόσο ο Άρης όσο και ο Παναθηναϊκός απέχουν μόλις έναν βαθμό. Ως εκ τούτου, ο σημερινός αγώνας θεωρείται κρίσιμος. Στο καλό σενάριο, το αποτέλεσμά του μπορεί να τη φέρει στο +4 από τους δύο ανταγωνιστές της, στο κακό όμως θα μείνει πέμπτη! Η «Ένωση» παρουσιάζεται ασταθής το τελευταίο διάστημα. Καταγράφει μόλις μία νίκη σε έξι αναμετρήσεις (ακόμη δεν έχει κερδίσει στα πλέι οφ). Οι τέσσερις από τις πέντε πρόσφατες ήταν αμφίσκορες. Κράτησε το μηδέν σε μία από τις οκτώ. Ως γηπεδούχος μετράει τρεις νίκες σε πέντε παιχνίδια. Τα επτά από τα οκτώ στην έδρα της ολοκληρώθηκαν με 2-3 γκολ. Πριν χάσει (0-1) από τον ΠΑΟΚ, προ εικοσαημέρου, είχε σκοράρει και στους δεκατρείς αγώνες της στο ΟΑΚΑ. Ο προπονητής Σωκράτης Οφρυδόπουλος υπολογίζει στα πλάνα του τους Τζαβέλα (α, 22/2), Βράνιες (α, 21/3), Γέβτιτς (μ, 16/0), οι οποίοι ξεπέρασαν τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν. Αντίθετα, δεν είναι σε θέση να αγωνιστούν οι τραυματίες Ανσαριφάρντ (ε, 24/4) και Σιμόες (α, 20/0).

ΑΕΚ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
61154711

ΑΡΗΣ

Κακός στο πρώτο μέρος κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Το 0-0 τον κράτησε κάτω από την τρίτη ΑΕΚ, ενώ πλέον τον έπιασε στην τέταρτη θέση ο Παναθηναϊκός. Δεύτερη σερί «λευκή» ισοπαλία στα πλέι οφ (συνολικά έβδομη στο Πρωτάθλημα), τρίτο ματς δίχως να κερδίσει. Πάντως μετρούσε μόνο νίκες στα τρία προηγούμενα, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος. Η εικόνα του έχει προκαλέσει προβληματισμό, ενώ χάθηκε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη με συνέπεια τα περιθώρια να στενεύουν. Μάλιστα, κριτική δέχεται και ο προπονητής Χερμάν Μπούργος αφού κάποιες επιλογές του αποδείχθηκαν άστοχες. Το αποψινό, ματς, πάντως προσφέρει στον Άρη την ευκαιρία να περάσει στην τρίτη θέση εφόσον κερδίσει. Μακριά από το «Βικελίδης» καταγράφει δύο νίκες και ισάριθμες ήττες σε πέντε αναμετρήσεις. Οι έξι από τις επτά πρόσφατες ολοκληρώθηκαν με «2-3 γκολ». Στον αγωνιστικό τομέα, για πρώτη φορά θα λείψει ο Μπράμπετς (α, 29/1), ο οποίος δεν έχει χάσει ούτε λεπτό από παιχνίδι της ομάδας του! Απών παραμένει ο τραυματίας Μάνος (ε, 18/0). Εκτός αποστολής και οι Σάκιτς (α, 15/1), Λόπεθ (ε, 7/0). Τέλος, προ ημερών ανακοινώθηκε κρούσμα κορωνοϊού, το οποίο αφορά ποδοσφαιριστή.

ΑΡΗΣ
328745
Αναμένεται αμφίρροπη αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων που διαθέτουν ποιότητα, όμως παρουσιάζονται ασταθείς. Εντούτοις, η εικόνα της ΑΕΚ είναι καλύτερη στα τελευταία ματς και με δεδομένο και το πλεονέκτημα της έδρας, φαίνεται να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα.
Η επιλογή των 2-3 γκολ επιβεβαιώνεται συχνά στους τελευταίους αγώνες τους. Έχει προκύψει στους επτά από τους οκτώ πρόσφατους της ΑΕΚ εντός έδρας και στις έξι από τις επτά εξόδους του Άρη. Σε τιμές διπλασιασμού.
Οι δύο αντίπαλοι έχουν επιθετική φιλοσοφία. Αμφότεροι θα αναζητήσουν το γκολ. Η επιλογή να καταγραφούν συνολικά περισσότερες από δεκαοκτώ τελικές προσπάθειες δείχνει να έχει βάση και προσφέρεται κοντά στο 1,80.