Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης: Ατλέτικο σε… απόγνωση

Η Ατλέτικο έρχεται από οδυνηρό αποκλεισμό στα ημιτελικά του Σούπερ Καπ και τώρα την περιμένει με άγριες διαθέσεις η Σοσιεδάδ.

Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022 22:00

1

2

Νοκ-άουτ γώνας για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Κέρδισε πολύτιμη ηρεμία και ανέκτησε ψυχολογία στην τελευταία υποχρέωσή της, αφού επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Θέλτα στις 6 Ιανουαρίου και επανήλθε στις νίκες μετά από 6 ματς πρωταθλήματος. Ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς (13’) και στη συνέχεια έκανε άριστη διαχείριση, έχοντας και ευκαιρίες για 2ο τέρμα. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου πέρασε… ζόρικα (2-3) από την έδρα της Λεγκανές (ομάδα Β’ κατηγορίας). Απέκτησε «αέρα» δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος (8’, 43’), αλλά ισοφαρίστηκε με 2 μαζεμένα γκολ (60’, 70’) και χρειάστηκε ένα πέναλτι στο 73’ για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση. Θυμίζουμε ότι τον Απρίλιο του 2021 κατέκτησε (για 3η φορά στην ιστορία της) το Κόπα ντελ Ρέι τη σεζόν 2019-20. Αξιοπρόσεκτο ότι στο γήπεδό της έχει υποστεί μόλις 2 ήττες στα 19 τελευταία για τον θεσμό (10-7-2). Ντεμπούτο με τη φανέλα της έκανε στο ματς πρωταθλήματος ο νεοαποκτηθείς χαφ Ραφίνια. Δεν προλαβαίνει ο πολύτιμος φορ Ισάκ. Χάνουν ένα ακόμα οι Μονρεάλ (έμπειρος μπακ), Μπαρενετσέα (ημιβασικός εξτρέμ) και Κάρλος Φερνάντεθ (συμπληρωματικός φορ).

ΣΟΣΙΕΔΑΔ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Ανεπίδεκτη μαθήσεως, υπέστη ένα ακόμα κάζο τη φετινή σεζόν, αφού ηττήθηκε 1-2 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο την Πέμπτη (13/1) στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ που διεξήχθη στη Σαουδική Αραβία. Μπορεί να προηγήθηκε στο 62’ και να έδειχνε ότι ελέγχει την κατάσταση, αλλά απώλεσε τη συγκέντρωσή της και δέχθηκε 2 μαζεμένα γκολ (77’, 81’) για την ολική ανατροπή του σκηνικού. Αυξάνεται η πίεση στον τεχνικό Σιμεόνε, που βρίσκεται στην πιο δεινή θέση από τότε που ανέλαβε τους «κολτσονέρος». Στο πρωτάθλημα είχε φέρει 2-2 εντός με τη Σοσιεδάδ στις 24 Οκτωβρίου. Σε εκείνο το παιχνίδι βρέθηκε να χάνει 2-0 (7’ Σέρλοθ, 45’ Ισάκ), όμως επανήλθε με 2 τέρματα του Λουίς Σουάρες (61’, 77’ πεν.). Τιμωρημένος ο χρήσιμος στόπερ Χιμένες. Σε φάση αποθεραπείας ακόμα οι ενδεκαδάτοι Μ. Γιορέντε (μπακ-χαφ), Κοντογκμπιά (χαφ) και ο πολύτιμος επιθετικός Γκριζμάν. Δεν είναι 100% έτοιμος ακόμα ο αξιόπιστος αμυντικός Σάβιτς.

Ο άσσος γύρισε φαβορί, έστω και οριακά. Σίγουρα πάντως η Σοσιεδάδ λειτουργεί με μεγαλύτερη ηρεμία και είχε περισσότερο χρόνο για να προετοιμάσει αυτό το ματς. Στην αντίπερα όχθη, η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται μέσα σε… μαύρα σύννεφα και δεν πείθει. Επιλογή μας ο άσσος draw no bet σε απόδοση 1,75.
Η λογική λέει ότι ο ρυθμός του αγώνα δεν θα ανοίξει πολύ και θα κινηθεί κάπου μεταξύ under και over. Το «2-3 γκολ» σε απόδοση 1,94.
Με το ίδιο σκεπτικό και το «ειδικό», αφού περιμένουμε να μην πάρουν ρίσκα, ειδικά στο πρώτο μέρος. Το «Χ ημίχρονο» σε απόδοση 1,91.