Μπρέντφορντ – Γουότφορντ: Ποιότητα και κενά

Με ντέρμπι νεοφώτιστων ανοίγει η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ. Μπρέντφορντ και Γουότφορντ κοντράρονται για πρώτη φορά στην ιστορία τους στο υψηλότερο επίπεδο του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2021 22:00

1

2

Στα 5/7 τελευταία ματς πρωταθλήματος της Μπρέντφορντ σημειώθηκε «G+O 2,5», ανεξαρτήτως έδρας. Με τον ίδιο συνδυασμό έληξαν και οι 4 πιο πρόσφατοι αγώνες της Μπρέντφορντ (οι 4 με «4-6 γκολ»).

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Έφτασε κοντά στην επιστροφή στις επιτυχίες και σε ένα σημαντικό «διπλό» στο Λιντς, όμως στο φινάλε συμβιβάστηκε με την ισοπαλία (2-2). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (27’) και έφτασε στην ολική ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη (54’, 61’) πριν δεχθεί το σοκ στην εκπνοή (95’). Εξακολουθεί να παλεύει κάθε παιχνίδι, όμως δεν παρουσιάζει την αποτελεσματικότητα που είχε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Κέρδισε, άλλωστε, μόλις 1/8 τελευταίες αγωνιστικές (1-2-5), αν και έχασε μόνο 1/4 πιο πρόσφατες (1-2-1). Δυσκολεύεται έντονα να κρατήσει το μηδέν (μόλις δύο φορές στα τελευταία 15 ματς). Κόντρα στη Γουότφορντ θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τη θετική παράδοση που έχει όταν αγωνίζεται Παρασκευή, αν και συσσωρεύτηκαν αρκετά αγωνιστικά προβλήματα. Στην τιμωρία του ποιοτικού μέσου (μπακ-χαφ φέτος) Κάνος (15/2) ήρθε να προστεθεί η απουσία λόγω COVID-19 του πρώτου σκόρερ Τόνεϊ (14/4). Παράλληλα, παραμένουν εκτός οι Ράγια (τ,9/0), Γιόργκενσεν (α,7/1), Άγιερ (7/0).

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
252163

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Μετά το «ηχηρό» 4-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ήταν και η μοναδική νίκη της στις τελευταίες 6 αγωνιστικές (1-0-5), υπέστη 3 διαδοχικές ήττες. Δυσκολεύτηκε να ανταπεξέλθει στο δύσκολο πρόγραμμα, με πιο πρόσφατη αποτυχία το 1-3 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Δεν είχε πολλές απαντήσεις στην ποιότητα της πρωτοπόρου και βρέθηκε από νωρίς πίσω (4’). Στη συνέχεια δέχθηκε άλλα δύο τέρματα (31’, 64’) πριν μειώσει με τον Ερνάντες (74’). Τα αμυντικά κενά εξακολουθούν να την ταλαιπωρούν και επί ημερών Ρανιέρι (2-0-6), ενώ είναι η μόνη ομάδα στην κατηγορία που δεν έχει κρατήσει ακόμα το μηδέν! Δέχεται, μάλιστα, γκολ σε 25 διαδοχικούς αγώνες, επίδοση που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για την ίδια. Αγνοεί, επίσης, το «Χ» εκτός έδρας (2-0-5). Η συνολική παράδοση κόντρα στην Μπρέντφορντ είναι ισορροπημένη, αν και τα τελευταία χρόνια έχει αυτή το πάνω χέρι. Λείπουν οι Φόστερ (τ,8/0), Μασίνα (α,9/0), Ενκουλού (α,3/0), Σιεράλτα (α,3/0), Ετεμπό (μ,6/0) και ο πολύτιμος Σαρ (ε,12/5).

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ
224057
Θα συμφωνήσουμε με τους μπουκ δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα στην Μπρέντφορντ. Οι τιμές του «άσσου», πάντως, δεν ικανοποιούν από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έχουν να αντιμετωπίσουν και σημαντικές απουσίες.
Τουλάχιστον με βάση τα όσα έχουμε δει από τις δύο ομάδες, ειδικά το τελευταίο διάστημα, το ενδεχόμενο να σκοράρουν αμφότερες φαντάζει πιθανό. Σε καλύτερες αποδόσεις βρίσκουμε το combo «G+O 2,5».
Σε τιμές διπλασιασμού να σκοράρει η Μπρέντφορντ στο πρώτο ημίχρονο. Αν τα καταφέρει και στα δύο 45λεπτοα ξεπερνάμε τον τριπλασιασμό. Ο «άσσος», επίσης, βελτιώνεται αν τον συνδυάσουμε με το Over 1,5.