Βραζιλία – Κολομβία: Η μόνη που της «έκοψε» βαθμούς

Η «σελεσάο» φιλοδοξεί να συνεχίσει το αήττητο σερί της στα προκριματικά της Νότιας Αμερικής, αντιμετωπίζοντας τη δυσκολοκατάβλητη και φιλόδοξη Κολομβία.

1

2

Η Βραζιλία προέρχεται από 11 σερί εντός έδρας νίκες σε επίπεδο προκριματικών Μουντιάλ. Οι 9 από αυτές ήταν με «μηδέν» παθητικό.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Προελαύνει στον προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ, έχει υποστεί μόλις μία απώλεια βαθμών σε 11 ματς (10-1-0). Η πρόκριση θεωρείται δεδομένη, το θέμα είναι να γίνει όσο πιο πειστικά γίνεται, αφού είναι νωπές οι μνήμες από το πρόσφατο κάζο και την απώλεια του Κόπα Αμέρικα από την Αργεντινή, μέσα στην έδρα της. Στο προηγούμενο επιβλήθηκε 4-1 της Ουρουγουάης, πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Ραφίνια να σκοράρει δις. Ίσως γίνει περιορισμένο ροτέισον από τον προπονητή Τίτε, με αρκετούς παίκτες στο όριο καρτών και το εκτός με την Αργεντινή να ακολουθεί. Δεν υπολογίζονται λόγω τραυματισμών οι επιθετικοί Φιρμίνο, Ριτσάρλισον, ενώ παρότι κλήθηκε τέθηκε εκτός, για τον ίδιο λόγο, ο αμυντικός Βερίσιμο, με τον Γκάμπριελ, της Άρσεναλ, να τον αντικαθιστά. Επιστρέφουν οι μέσοι Κασεμίρο, Κοουτίνιο.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
333377

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

Ανάμεικτες εντυπώσεις άφησε τον Οκτώβριο, όπου σε 3 ματς έφερε ισάριθμα 0-0. Επιτυχίες οι ισοπαλίες με Ουρουγουάη (εκτός), Βραζιλία (εντός), αποτυχία αυτή με τον Ισημερινό, που της στέρησε και την ευκαιρία να ανέβει στην 3η θέση. Μάλιστα στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων της ακυρώθηκε γκολ του Μίνα, μέσω VAR. Δυσκολοκατάβλητη ομάδα, αγνοεί την ήττα εδώ και 8 αγωνιστικές, έχοντας όμως 6 ισοπαλίες. Από το 2015 έχει να κερδίσει τη «σελεσάο», έκτοτε μετρά επίδοση 0-3-3, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Απώλειες οι αμυντικοί Μίνα, Μουρίγιο, ο μέσος Ούριμπε και ο έμπειρος επιθετικός Φαλκάο. Κλήθηκε μετά από περίπου ένα χρόνο ο μεσοεπιθετικός Χάμες Ροντρίγκες, που πλέον αγωνίζεται στο Κατάρ, για λογαριασμό της Αλ Ραγιάν.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ
141622
Η Βραζιλία δεν έχει δώσει δικαιώματα στα προκριματικά, το θέμα είναι αν θα παίξει στο 100%, ενόψει του πιο σημαντικού ματς με την Αργεντινή. Η Κολομβία από την άλλη είναι δυσκολοκατάβλητη, η μοναδική ομάδα ως τώρα που της έχει «κόψει βαθμούς». Δεν θα μπλέξουμε με τον χαμηλό άσο (1.40).
Η «σελεσάο» σκόραρε 4 φορές στο μοναδικό ματς που είχε τον κόσμο στο πλευρό της, το προηγούμενο με την Ουρουγουάη. Η Κολομβία θα βρει χώρους και μπορεί να συνεισφέρει στο σκοράρισμα, ιδιαίτερα αν αγωνιστεί και ο Χάμες. Διπλασιάζει το Over 2,5.
Από τους πιο φορμαρισμένους παίκτες των Βραζιλιάνων είναι ο εξτρέμ Ραφίνια (δεν είναι από αυτούς που έχουν κάρτα). Σκόραρε και στα δύο προηγούμενα ματς της Λιντς, ενώ πέτυχε δύο τέρματα κόντρα στην Ουρουγουάη, με τη «σελεσάο». Με τις απουσίες που έχει στην άμυνα η Κολομβία, βρίσκουμε αρκετά πιθανό να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο, το να σκοράρει σε οποιοδήποτε σημείο του αγώνα προσφέρεται στο 3,60.