Μπλάκμπερν – Μίντλεσμπρο: Ψάχνοντας υπέρβαση

Με ενδιαφέρον αναμένεται το ντέρμπι που ολοκληρώνει την 28η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ. Οι Μπλάκμπερν και Μίντλεσμπρο κάλυψαν σημαντική απόσταση τελευταία και διεκδικούν υψηλούς στόχους. Χωρίς τον πρώτο σκόρερ τους οι γηπεδούχοι.

Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2022 21:45

1

2

Στους 4/5 τελευταίους εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα η Μπλάκμπερν κράτησε αλώβητη την εστία της. Τα 3 πιο πρόσφατα επίσημα παιχνίδια της Μίντλεσμπρο έληξαν με «G/G+Over».

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Προέρχεται από τη μέτρια εμφάνιση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Χαλ που έφερε την ήττα (2-0) και τη διακοπή του θετικού σερί (8-2-0). Δεν είχε τη δημιουργία άλλων αγώνων και δέχθηκε αρκετές φάσεις, έχοντας και ορισμένα δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία. Ο Μόουμπρεϊ θέλησε να κοιτάξει μπροστά καθώς η ομάδα του τα πηγαίνει πολύ καλά και έχει την ευκαιρία να περάσει στη 2άδα ανόδου, εφόσον αποφύγει την ήττα κόντρα στη Μίντλεσμπρο. Ο έμπειρος τεχνικός έχει περάσει από τους φιλοξενούμενους τόσο ως παίκτης (1982-91) όσο κι ως προπονητής (2010-13), γνωρίζοντας καλά τις παγίδες που κρύβει η συνάντηση. Τα πράγματα, μάλιστα, γίνονται δυσκολότερα από τη στιγμή που θα απουσιάσει ο πρώτος σκόρερ της Μπλάκμπερν, Μπρέρετον Ντίας (ε,27/20), λόγω υποχρεώσεων με την εθνική Χιλής. Ταυτόχρονα, θα λείψουν οι Πίκερινγκ (α,19/2), Ντόλαν (μ,21/3), Ποβέντα (μ,8/1). Επιστρέφουν, αντίθετα, από τιμωρία και τραυματισμό αντίστοιχα οι Νιαμπέ (α,21/0) και Τράβις (μ,26/0).

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
37613105

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

Επισκέπτεται το Μπλάκμπερν θέλοντας να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί (6-1-0, 4 διαδοχικές νίκες) που την έχει φέρει να διεκδικεί με αξιώσεις τη συμμετοχή στα πλέι οφ. Στην τελευταία υποχρέωσή της κατέκτησε με δραματικό τρόπο το τρίποντο απέναντι στη Ρέντινγκ (2-1). Αντιμετώπισε προβλήματα στη δημιουργία και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ (68’), όμως στη συνέχεια πίεσε ασφυχτικά την αντίπαλη εστία βρίσκοντας στα τελευταία λεπτά τα γκολ της ανατροπής (84’, 95’). Η μεταμόρφωση της «Μπόρο» προς το καλύτερο συνέπεσε με την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Κρις Γουάιλντερ, ο οποίος την ανέβασε τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά. Στο «Ιγουντ Παρκ» θα κυνηγήσει το «διπλό» που θα την επαναφέρει στην προνομιούχο 6άδα, αν και η πρόσφατη παράδοση κόντρα στους Ρόβερς δεν την ευνοεί (3-11-10). Με εξαίρεση τον μπακ Μπόλα (13/1) και κάποιες μακροχρόνιες απουσίες, δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα. Θα λείψει λόγω διεθνών υποχρεώσεων ο νεοαποκτηθείς μέσος ΜακΓκρι.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ
386167
Το σετ καταδεικνύει πόσο αμφίρροπη είναι η αναμέτρηση. Η Μπλάκμπερν έχει υπέρ της την παράδοση, όμως προέρχεται από μέτρια εμφάνιση και θα αγωνιστεί χωρίς τον πρώτο σκόρερ της. Ρισκάρουμε στη μοιρασιά.
Ο χαρακτήρας του αγώνα είναι τέτοιος που περιμένουμε και από τις δύο ομάδες να τον προσεγγίσουν με σύνεση. Το Under έχει εμφανιστεί στις 11/18 προηγούμενες συναντήσεις τους. Είναι πιθανό και τώρα.
Περιμένοντας αργό ρυθμό στο παιχνίδι, έχει νόημα να επιλέξουμε την ισοπαλία ως αποτέλεσμα ημιχρόνου. Με αυτό το σκεπτικό, αλλά και το ανάλογο ρίσκο, μπορούμε να ποντάρουμε στο Χ/Χ σε ημίχρονο/τελικό.