Η ομάδα από το γερμανόφωνο κομμάτι του Βελγίου ταξιδεύει στην Αμβέρσα με κακή παράδοση και σημαντικότατες απουσίες.

1

X

2

STATS

Η Αντβέρπ παραμένει αήττητη για εννιά ματς (οχτώ νίκες, μία ισοπαλία) μέσα-έξω με την Έουπεν. Εντός ηττήθηκε τελευταία φορά το 2014. Έκτοτε έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

ΑΝΤΒΕΡΠ

Η ήττα που τη… θύμωσε. Την προηγούμενη εβδομάδα φιλοξένησε τη Σταντάρ, σ’ ένα ματς στο οποίο έπεσε πολύ ξύλο. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ο Σεκ αντέδρασε όταν τον έβρισε ο Αμαλά, τον χτύπησε κι αποβλήθηκε. Στο 57’ βρέθηκε πίσω στο σκορ (Λαΐφης) κι όμως, αντέδρασε. «Γύρισε» το ματς με γκολ των Ένγκελς (66’) και Μπαλικουίσα (77’). Ωστόσο, οι «κόκκινοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ισοφάρισαν στο 87’ με τον Καρσελά. Στο 89’ πέτυχαν και 3ο γκολ με τον Μουλέκα και πήραν τη νίκη. Στο 92’ ο Μπατάιγ κι ο Πάβλοβιτς της Σταντάρ ήρθαν στα χέρια κι αποβλήθηκαν. Το ματς ήταν πολύ σκληρό. Εκτός από τις τρεις κόκκινες, η ίδια δέχτηκε τέσσερις κίτρινες και η φιλοξενούμενη έξι. Αυτή ήταν η 1η εντός έδρας ήττα της στο πρωτάθλημα από τρεις μήνες κι εφτά ματς (5-2-0). Πρέπει ν’ αντιδράσει άμεσα, καθώς έπεσε από τη 2η θέση και στο φινάλε της βραδιάς κινδυνεύει να μείνει κι εκτός τετράδας. Οι Σεκ (στόπερ, 13/0) και Μπατάιγ (στόπερ, 13/0) θα εκτίσουν ποινή. Τραυματίες παραμένουν οι Μπούτα (δεξί μπακ, 11/0) και Μιγιόσι (μ-ε, 8/1).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΑΝΤΒΕΡΠ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
136778

ΕΟΥΠΕΝ

Καλύτερα να μη… νικούσε. Έτρεχε ένα αρνητικό σερί εφτά αγώνων πρωταθλήματος χωρίς νίκη (δύο ισοπαλίες, πέντε ήττες). Έτσι, είχε επενδύσει πολλά στην αναμέτρηση με την ουραγό Μπέερσχοτ. Τελικώς, πήρε μία πολύτιμη νίκη με 1-0, χάρη στο γκολ του Αγκμπαντού, στο 34ο λεπτό. Δεν «έβγαλε μάτια». Μάλιστα, η αντίπαλός της είχε φάσεις και θα μπορούσε να πάρει το βαθμό. Τελικώς, τα κατάφερε, αλλά η νίκη της αποδείχτηκε «πύρρειος». Κι αυτό γιατί έχασε τέσσερις παίκτες! Ο πιο άτυχος απ’ όλους ο Νουχού (εξτ., 16/1), που υπέστη ρήξη χιαστών και θα λείψει πολλούς μήνες. Άλλος πλάγιος επιθετικός που χτύπησε ήταν ο Εμπαλό (7/1). Όμως, η μεγάλη ζημιά έγινε στο χώρο του κέντρου. Τραυματίστηκαν και τα δύο αμυντικά χαφ της: ο Κόολς (15/1) κι ο Καγιέμπε (17/4). Με αυτά τα δεδομένα, με κακή παράδοση και προερχόμενη από τέσσερις σερί εκτός έδρας ήττες, η αποστολή της στην Αμβέρσα μοιάζει αρκετά δύσκολη.

ΕΟΥΠΕΝ
3443311
Λογικό και ξεκάθαρο φαβορί η Αντβέρπ. Πάντως, η αποστολή της δεν θα είναι τόσο εύκολη όσο δείχνει το «1,62». Αυτή είναι η απόδοση του «άσσου», που δεν είναι καθόλου ελκυστικός… σκέτος.
Η Έουπεν εκ των πραγμάτων θα δώσει προσοχή στην άμυνά της. Με αυτήν θα προσπαθήσει να περιορίσει την έτσι κι αλλιώς όχι πολύ καλή επίθεση της Αντβέρπ. Το Under 3,5 παίζει πολύ, αλλά πληρώνει λίγο («1,55»). Ωστόσο, συνδυαστικά με τον «άσσο», η απόδοση εκτοξεύεται στο «2,65».
Η Αντβέρπ θα προσπαθήσει να πάρει από νωρίς προβάδισμα, αλλά η Έουπεν θα παραταχθεί με πέντε αμυντικούς. Ακόμη κι έτσι πάντως, η γηπεδούχος μπορεί να βρει ένα γκολ στο α’ μέρος. Αλλά… μόνο ένα. Μία τέτοια επιλογή (το να μπει δηλαδή ακριβώς ένα γκολ στο 1ο ημίχρονο) προσφέρεται στο «2,67».