Άγιαξ – Φίτεσε: Ριπλέι του τελικού

Για μια θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας θα παλέψουν απόψε Άγιαξ και Φίτεσε, στην επανάληψη του περσινού τελικού. Στο 1/3 η χωρητικότητα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα». Παράταση και (αν χρειαστεί) πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου 2022 20:00

1

2

Στους 11/13 φετινούς εντός έδρας αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο ο Άγιαξ κράτησε το μηδέν. Στα δύο ματς που δέχθηκε γκολ υπέστη και τις μοναδικές ήττες (10-1-2). Η Φίτεσε σκόραρε στα 10/12 τελευταία ταξίδια της.

ΑΓΙΑΞ

Το άνετο 3-0 επί της Χέρακλες αποτέλεσε την 7η σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις (οι 6 με μηδέν). Σε συνδυασμό, μάλιστα, με τη νέα ήττα της Αϊντχόφεν τον έφερε στο +5 από τη 2η θέση και τον μετέτρεψε σε απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ανάμεσα στους στόχους και το Κύπελλο, του οποίου μάλιστα είναι ο κάτοχος ύστερα από την περσινή δραματική επικράτηση στον τελικό του Ρότερνταμ απέναντι στη Φίτεσε (2-1 στο 91’). Τις προηγούμενες ημέρες, πάντως, υπήρξε σοκ με τα όσα αποκαλύφθηκαν για τον Μαρκ Όφερμαρς. Ο πρώην άσος και επί μια 10ετία απόλυτα επιτυχημένος τεχνικός διευθυντής, ο οποίος μάλιστα ανανέωσε πρόσφατα το συμβόλαιό του μέχρι το 2026 παρά τις «σειρήνες» από το εξωτερικό, έστελνε απρεπή μηνύματα στις γυναίκες υπαλλήλους του συλλόγου. Απολογήθηκε και παραιτήθηκε, όμως το καλό κλίμα διαταράχθηκε. Εκτός δράσης οι Στεκέλενμπουργκ (τ,3/0), Μπρομπέι (ε,2/3) και κάποιοι μακροχρόνια τραυματίες.

ΑΓΙΑΞ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
322222

ΦΙΤΕΣΕ

Παίζοντας με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο στα τελευταία δύο ματς και κάνοντας πολλά λάθη, υπέστη ισάριθμες ήττες από Γκρόνινγκεν (1-3) και Τβέντε (3-0). Ως αποτέλεσμα οπισθοχώρησε στην 6η θέση και ταξιδεύει στο Άμστερνταμ με χαμηλή ψυχολογία. Το ντεφορμάρισμα ήρθε σε μια άσχημη περίοδο γεμάτη δύσκολα ματς, καθώς μετά τον προημιτελικό με τον Άγιαξ ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με την Αϊντχόφεν στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στους προηγούμενους γύρους του Κυπέλλου απέκλεισε εντός έδρας τη Σπάρτα Ρότερνταμ (2-1) και την ερασιτεχνική DVS ’33 (2-0), όμως τώρα το έργο της είναι πιο δύσκολο. Αρνητική η συνολική (9-49-77) και η πρόσφατη παράδοση (0-1-7 με 5 διαδοχικές ήττες) απέναντι στον Αίαντα, από τον οποίον γνώρισε τη συντριβή (5-0) στον α’ γύρο της Ερεντιβίζιε. Τιμωρημένοι ο πρώτος σκόρερ Οπέντα (ε,20/11) και ο βασικός στόπερ Ράσμουσεν (α,18/0), ο οποίος είχε αποβληθεί στον περσινό τελικό με τον Άγιαξ λίγο πριν (85’) το μοιραίο γκολ (2-1 στο 91’).

ΦΙΤΕΣΕ
011101
Δεν υπάρχει νόημα να ασχοληθούμε με τον πιθανό «άσσο» που πληρώνει... ψίχουλα, τουλάχιστον χωρίς ενίσχυση. Μεγάλη, πάντως, η αναστάτωση που προέκυψε στον Άγιαξ ύστερα από τις αποκαλύψεις για τον Όφερμαρς.
Οι γηπεδούχοι βασίζονται φέτος στην εξαιρετική αμυντική γραμμή τους (5 γκολ παθητικό σε 23 αγώνες στις εγχώριες διοργανώσεις), ενώ από τη Φίτεσε απουσιάζει ο πρώτος σκόρερ της. Πιθανό το No Goal.
Για όποιον επιλέξει τον «άσσο» καλό είναι να τον ενισχύσει. Ο συνδυασμός με το No Goal αυξάνει τις τιμές στον διπλασιασμό και δείχνει καλή περίπτωση. Για σκόρερ επιλέγουμε τον Ντούσαν Τάντιτς.