Ουνιόν Β. – Ζανκτ Πάουλι: Όλοι… ελπίζουν

Με τόσα φαβορί εκτός (Μπάγερν, Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν μεταξύ άλλων) το Κύπελλο Γερμανίας έχει γίνει ευκαιρία για τις 8 εναπομείνασες ομάδες.

Τρίτη 1 Μαρτίου 2022 21:45

1

2

Τελευταίο διπλό της Ζανκτ Πάουλι στο Βερολίνο το 2011, έκτοτε η Ουνιόν μετρά επίδοση 6-1-0 ως γηπεδούχος, με 3 διαδοχικές νίκες. Όλα τα ματς για τη Β' Γερμανίας.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Έκανε καλή εμφάνιση μετά από καιρό, επικρατώντας 3-1 της Μάιντζ. Πήρε νωρίς το προβάδισμα με τον Χαραγκούτσι (7') και «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μπέκερ (56'), Αβονίγι (75'), πριν μειώσει στο 90' η αντίπαλος, η οποία έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 60'. Επέστρεψε στις νίκες έπειτα από έναν καταστροφικό Φεβρουάριο στον οποίο δεν είχε πάρει βαθμό μήτε σημειώσει γκολ, σε 3 αναμετρήσεις. Ανέβηκε πάλι στην 7η θέση, 3 βαθμούς κάτω από την ευρωπαϊκή έξοδο. Βέβαια, με τόσα φαβορί που έχουν τεθεί εκτός στο Κύπελλο, και τις μισές ομάδες των προημιτελικών να είναι από τη 2η κατηγορία, είναι λογικό να υπάρχουν σκέψης για κατάκτηση του τροπαίου. Στον προηγούμενο γύρο είχε θέσει εκτός τη μισητή της συμπολίτισσα Χέρτα, με 3-2 εκτός έδρας. Ακολουθεί το εκτός με Βόλφσμπουργκ, ίσως γίνει μικρής έκτασης ροτέισον. Τραυματίες 3 αναπληρωματικοί, που δεν επηρεάζουν.

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
120202

ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ

Πήρε... ανάσα έπειτα από πτωτική πορεία, επικρατώντας 3-1 στην έδρα της ουραγού Ίνγκολσταντ. Δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά ήταν πιο αποτελεσματική, ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 35', αλλά δύο λεπτά αργότερα της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα ο πρώτος σκόρερ Μπουργκστάλερ και ο Μακίενοκ σφράγισε τη νίκη λίγο αργότερα. Επανήλθε στην πρώτη τριάδα, από την οποία είχε υποχωρήσει μετά την αποκαρδιωτική εμφάνιση και το 0-3 από το Αννόβερο. Στον προηγούμενο γύρο έκανε τεράστια έκπληξη, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας της Ντόρτμουντ. Πρόβλημα στην ανασταλτική λειτουργία, έχει δεχτεί γκολ και στα 15 τελευταία ματς για όλες τις διοργανώσεις, από 2 γκολ και πάνω στα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα. Συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Αβεβόρ (στόπερ), Λόρενς (στόπερ, 15/0), Όλσον (δεξιός μπακ, 7/0), Βίκχοφ (δεξιός μπακ, 2/0) και Αμενγίντο (επιθετικός, 8/3).

ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ
202121
Στις εγχώριες διοργανώσεις, η Ουνιόν Βερολίνου έχει ηττηθεί εντός μόνο από Μπάγερν και Ντόρτμουντ, αξιοπρόσεκτη επίδοση. Είναι το λογικό φαβορί, αφού υπερτερεί και μία κατηγορία. Είχαμε πρόθεση να αναζητήσουμε την έκπληξη, αλλά η Ζανκτ Πάουλι είναι ασταθής εσχάτως, σε πτωτική πορεία. «Άσος», αλλά χωρίς αξία.
Στην Ουνιόν έδειξε να... αφυπνίζεται το δίδυμο Μπέκερ - Αβονίγι, που είχαν κάνει εξαιρετικά πράγματα στο πρώτο μισό της σεζόν. Η Ζανκτ Πάουλι δέχεται μίνιμουμ δύο γκολ εσχάτως από τις ανταγωνιστικές ομάδες της 2ης καηγορίας. Λογικά θα σκοράρει στο Βερολίνο, αντιμετωπίζοντας προβλήματα στα μετόπισθεν. Διπλασιάζει το συνδυαστικό O 2,5 & G (2,12).
Ο πρώτος σκόρερ της Ζανκτ Πάουλι είναι ο Μπούργκσταλερ, έχοντας σημειώσει 17 γκολ σε 24 αγώνες για τη Β' Γερμανίας. Τριπλασιάζει το ενδεχόμενο να σκοράρει απόψε. Επίσης, το Over 1,5 ημιχρόνου προσφέρεται στο 2,67.